TAG Heuer هم شانس خود را امتحان می‌کند
نخستین ساعت هوشمند آندروید سوییسی با همکاری اینتل و گوگل
شرکت ساعت سازی سوییسیTAG Heuer اعلام کرد که ساعت هوشمندی مجهز به سیستم‌عامل Android Wear را که برای ساعت‌های هوشمند و سایر ابزارهای پوشیدنی ارائه شده است، طراحی خواهد کرد. به نظر می‌رسد Android Wear به یکی از بازیگران اصلی دنیای ساعت‌های هوشمند تبدیل شده است و همین مسئله باعث شده است تا TAG Heuer نیز از این سیستم‌عامل برای نخستین ساعت هوشمند خود استفاده کند.

این مسئله از سایر جهات نیز بسیار مهم است چرا که باعث شده است گوگل، اینتل و TAG Heuer در یک همکاری مشترک وارد بازار ساعت‌های لوکس هوشمند شوند. اجازه دهید درباره این ساعت هوشمند سوییسی صحبت کنیم. شاید نخستین سؤالی که در ذهن متبادر می‌شود این است که مردم سوییس درباره صنعت نوظهور ساعت هوشمند چگونه فکر می‌کنند؟ زیرا به هر حال، این صنعت هر روز رشد چشمگیری می‌کند. بسیاری از مردم می‌دانند که صنعت ساعت هوشمند تأثیر جدی برای فروش ساعت‌های سنتی سوییسی خواهد داشت اما درباره آن کارهای کمی انجام شده است. در این میان، به نظر می‌رسد که جان کلود بیور، مدیرعامل فعلی TAG Heuer، روندی منطقی را در پیش گرفته است و با توجه به آینده ساعت‌های هوشمند، اقدام به تولید محصول جدید خود کرده است. محصولی که نخستین حضور جدی گوگل و اینتل در بازار ساعت‌های لوکس را نیز به همراه داشته است.

در واقع می‌توان گفت که بهترین رویکردی که صنعت ساعت‌سازی سوییس می‌تواند در زمینه تولید ساعت‌های هوشمند در پیش گیرد، تمرکز برای برون‌سپاری تولید سخت‌افزار است و همکاری تجاری با بازی‌گران اصلی تولید سخت‌افزار و نرم‌افزار در دنیا است تا از این طریق بتوان همواره محصولاتی با کیفیت تولید کرد. بدیهی است که اینتل می‌تواند بهترین چیپ‌ست‌ها را بهتر از هر ساعتسازی سوییسی بسازد و به همین صورت Android Wear نیز پایدارترین سیستم‌عاملی است که می‌توان به این منظور از آن استفاده کرد و ساعت‌سازان سوییسی حتی با مشارکت طرف سوم هم نخواهند توانست به سرعت به تولید سیستم‌عاملی مستقل دست یابند. در حالی که در صنعت ساعت‌های هوشمند لوکس، از فناوری‌های سخت‌افزاری متنوعی برای تولید انواع ساعت‌ها استفاده می‌کند، هیچ کسی ایده‌ای درباره ارائه نرم‌افزار و فناوری‌های جدید ندارد.

این مسئله باعث شده است تا بیور به یک تصمیم درست برسد و در صدد طراحی محصول جدیدی از TAG Heuer باشد. البته هنوز این ساعت از نزدیک دیده نشده است اما به نظر همه چیز خوب می‌آید. حداقل از منظر نیاز به تجربه استفاده از یک ساعت هوشمند با کیفیت ساخت بالا و طراحی لوکس تمامی قطعات، می‌توان گفت که چنین محصولی به شدت در بازار ساعت‌های هوشمند غایب بود؛ البته در صورتی که ساعت هوشمند اپل را که به زودی وارد بازار می‌شود را از این امر مستثنی کنیم.

اما سؤال اصلی این است که اثر واقعی که TAG Heuer می‌تواند بر دنیای ساعت‌های هوشمند داشته باشد چیست؟ آیا مصرف کنندگان به سمت بازار ساعت‌های لوکس و با کیفیت هوشمند هجوم خواهند آورد یا اینکه از همان ساعت‌هایی که تا به حال توسط شرکت‌های فناوری طراحی و تولید شده است، استفاده خواهند کرد. البته هنوز سؤال اساسی دیگری نیز مطرح است: اصولاً در حال حاضر چه نیازی به ساعت هوشمند وجود دارد؟ در واقع شاید ظهور ساعت‌های هوشمندی مانند TAG Heuer بتواند پاسخگوی نیاز مصرف کنندگان مرفه باشد اما مصرفکنندگان میان رده به دنبال راه‌حل دیگری هستند و البته این صنعت ساعت‌های هوشمند هنوز در ابتدای راه بسیار طولانی خود است و باید چیزهای زیادی را از صنعت ساعت‌های سنتی فرا گیرد.

آن چه که در این میان حتماً اتفاق می‌افتد این است که زمانی که ساعت‌های هوشمند بتوانند تأثیر مثبت خود را در جمع مصرف‌‌کنندگان عمده خود بگذارند، بلافاصله تقاضا برای ساعت‌های لوکس و با کیفیت ساخت بالا افزایش خواهد یافت. این مسئله اجتناب ناپذیر است اما فهم نادرست نیازهای مشتریان در این خصوص نیز می‌تواند بسیار مشکل‌ساز باشد. چرا که ما هنوز در زمینه ارزیابی دقیق نیاز مشتریان در ساعت‌های میان رده نیز به جمع بندی کاملی نرسیده‌ایم و این مسئله در خصوص ساعت‌های گران قیمت و لوکس می‌تواند بسیار حائز اهمیت‌تر باشد.

TAG Heuer تلاشی است در جهت حضور صنعت ساخت ساعت سوییسی در دنیای ساعت‌های هوشمند. اما آن‌ها تنها نیستند؛ به تازگی، فردریک کنستانت (Frederique Constant) نیز با همکاری Fullpower (سازنده محصول MotionX) یک پلتفرم ویژه ساعت هوشمند سوییسی به نام MMT را نیز معرفی کرده‌اند. البته TAG Heuer با داشتن صفحه تمام لمسی و سیستم‌عامل Android Wear یک سر و گردن از آن‌ها بالاتر ایستاده است.

TAG Heuer البته نخستین حضور خود در بازار فناوری را تجربه نمی‌کند. این شرکت قبلاً نیز در سال 2008 با ارائه تلفن لوکس Meridiist در این بازار حضور پیدا کرده بود که البته موفقیت آمیز نبود ولی به هر حال، این گوشی‌ها برای چندین سال تولید شدند و به فروش می‌رفتند. به نظر می‌رسد در خصوص ساعت‌های هوشمند لوکس با بازار گسترده‌تری روبرو باشیم و حداقل TAG Heuer تجربه بیشتری نسبت به سایرین در این خصوص دارد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟