حل مشکلات به شیوه هوشمند
استرالیا از محاسبات شناختی برای حل مشکلات شهری استفاده می‌کند!
هر چه از ابزارها و فناوری‌های مختلف در عرصه‌های گوناگون استفاده شود به همان نسبت احتمال بروز اشتباه هم زیاد می‌شود. به‌طور مثال سامانه‌ها، ممکن است زنگ هشدار آتش‌سوزی را به اشتباه فعال سازند یا زمینه‌ساز اشتباهاتی در حوزه پزشکی شوند. اما زمانی که مکانیزم تحلیل داده‌ها با سیستم‌های شناختی ترکیب شود، نتایج بهتری را به همراه خواهند آورد. اما پیاده‌سازی این چنین راه‌کاری بدون یک پشتوانه دولتی امکان‌پذیر نیست. بر همین اساس دولت استرالیا در نظر دارد حل مشکلات این چنینی را به دست پر توانای محاسبات شناختی بسپارد.

1606683296_1_0.gif

کامپیوترهای هوشمند و خودیادگیر، الگوریتم‌های قدرتمند و تحلیل‌های پیشرفته به دولت‌ها این فرصت بزرگ را ارائه می‌کنند تا برای حل طیف گسترده‌ای از مشکلات عمومی جامعه از آن‌ها استفاده کنند. از کودکان در معرض خطر قرار گرفته تا هشدارهای اشتباه آتش‌سوزی، برنامه‌ریزی برای حمل‌ونقل عمومی و تشخیص دقیق بیماری‌ها، تنها چند مورد از گزینه‌هایی هستند که می‌توانند در فهرست بلند بالای یک استراتژی دولتی و کارآمد قرار بگیرند. توسعه کامپیوترهای مبتنی بر کلاود باعث شده است تا سامانه‌های نرم‌افزاری هوشمند که اغلب به نام محاسبات شناختی از آن‌ها یاد می‌شود، توسعه پیدا کنند. این سیستم‌ها به‌طور معمول قادر به تحلیل حجم گسترده‌ای از داده‌های عددی، متنی، تصاویر و ویدیوها هستند و از الگوریتم‌ها و برنامه‌های کاربردی هوشمند برای تبدیل این داده‌ها به یک واکنش مفید استفاده می‌کنند.

به مرور زمان این سامانه‌ها بر مبنای داده‌هایی که به آن‌ها وارد می‌شود، قدرت یادگیری پیدا می‌کنند. یکی از اصلی‌ترین کاربردهای محاسبات شناختی در حوزه حمل‌ونقل عمومی است. به‌طوری‌که پیاده‌سازی یک برنامه‌ریزی مدون و دقیق در حوزه ترافیک شهری و برون شهری را با استفاده از محاسبات شناختی می‌توان تدوین کرد. به‌طور مثال، سیستم حمل‌ونقل عمومی می‌تواند به منظور مدیریت کارت‌های کرایه مسافران از داده‌های واقعی و بلادرنگ استفاده کند.

استرالیا در زمره کشورهایی است که در به‌کارگیری رویکردهای شناختی در جهان پیشگام است. این کشور در زمینه بهبود برنامه‌ریزی‌ها، برنامه‌ریزی‌ زیرساختی، تشخیص مشکلات و تقلب‌های امنیتی، بهبود عملکرد در تولید، مدیریت پروژه‌ها و سامانه‌های خدماتی از فناوری‌های هوشمندانه استفاده می‌کند. پس از ادغام‌سازی چند سازمان ملی مرتبط با فناوری اطلاعات در این کشور، سازمان جدیدی به Data61 به وجود آمد که هدایت آن به آدریان ترنر سپرده شده است. او در حال مذاکره با سازمان‌های دولتی است تا سامانه‌های هوشمند را در این کشور مستقر کند. همکاری با سازمان Sydney Water و به‌کارگیری یک سامانه محاسبات شناختی به منظور شناسایی مشکل خوردگی لوله‌ها در خطوط انتقال آب را می‌توان اولین گام در این راه دانست.

سامانه‌ای که به منظور کنترل وضعیت ترافیک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین اداره مالیات استرالیا از پلتفرم شناختی واتسون برای رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی در مقیاس سنگین استفاده می‌کند. هشدارهای کاذب آتش‌سوزی که در 90 درصد موارد غیرواقعی هستند باعث هدررفت منابع و به خطر افتادن جان آتش‌نشانان و عدم آمادگی آن‌ها در زمان رویارویی با یک آتش‌سوزی واقعی می‌شود. برای این منظور دولت در نظر دارد حل این مشکل را به دست سامانه‌های هوشمند بسپارد. همچنین به منظور تدوین و طراحی یک برنامه موثر در حوزه بهداشت و درمان که به لحاظ اقتصادی برای مردم مقرون به صرفه باشد در نظر دارد از داده‌های تحلیل شده در جهت پیش‌گیری از بروز حوادث و بیماری‌ها و بهبود عملکرد سیستم بهداشت‌و‌درمان استفاده کند. به‌طوری که نه تنها از فشارهای مالی سنگین به مردم کم کند، بلکه بودجه بیشتری در خصوص اقدامات پیشگیرانه اختصاص دهد. در نهایت سامانه‌های شناختی با کنترل درجه حرارات و مسیرهای پر تردد مردم سعی خواهند کرد با ارائه خدمات هوشمند به شهروندان زمینه‌ساز کاهش هزینه‌های آن‌ها شوند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟