هم‌زمان با ریو 2016
نخستین پخش آزمایشی تلویزیون ماهواره‌ای 8K در ژاپن
تازه در حال عادت کردن به استاندارد تصویر Ultra HD 4K هستیم که شرکت ژاپنی NHK تست‌های آزمایشی پخش Super Hi-Vision را آغاز کرده است. در این سیستم تصاویر 4K و 8K از طریق ماهواره به تمام دنیا مخابره می‌شود.

متأسفانه در حال حاضر هیچ راهی برای تماشای فیدهای رزولوشن بالای Super و کانال صوتی 22.2 وجود ندارد. حتی این امر با داشتن یک تلویزیون 130 هزار دلاری 8K هم امکان‌پذیر نیست. اما برای ساکنان ژاپن شرایط کمی فرق می‌کند. علاقمندان به دیدن تصویر 8K با این استاندارد می‌توانند با مراجعه به چند مکان عمومی در شهرهای توکیو و اوزاکا فیدهای آزمایشی را از نزدیک مشاهده کنند.

مطلب پیشنهادی

مردگان نیز از دست چاپگرهای سه بعدی در امان نیستند

شرکت تلویزیونی NHK از مسابقات المپیک تابستانی ریو که از روز جمعه آغاز می‌شود به‌عنوان اولین ایستگاه مهم برای تست این سیستم استفاده می‌کند و امیدوار است که برای سال 2018 به‌صورت کامل مورد استفاده قرار بگیرد تا به بهترین شکل و آمادگی کامل به استقبال دوره بعدی بازی‌های المپیک که در سال 2020 در توکیوی ژاپن برگزار می‌شود؛ برود.

طبق زمان‌بندی صورت گرفته؛ بینندگان می‌توانند کلیپ‌های از پیش ضبط شده شامل ویدئوهای 8K از برخی مسابقات المپیک 2012 لندن را ببینند. هم‌چنین آن‌ها قادر خواهند بود تا مراسم افتتاحیه ریو 2016 را با همین فرمت به‌صورت زنده مشاهده کنند. برای برخی از رویدادها باید از قبل جا رزرو کرد اما می‌توان تصاویر 8K را روی صفحه‌های بزرگ پروژکتوری و LCDهایی که اوایل سال 2016 در نمایشگاه CES لاس‌وگاس به نمایش درآمد مشاهده کرد.

هفته گذشته چند شرکت بزرگ آخرین دستاوردها و فناوری‌های 8K خود را به نمایش گذاشتند. یکی از این شرکت‌ها پاناسونیک است که خود را به کابل‌های آماده و سازگار با 8K و نخستین نمونه آزمایشی ست‌تاپ باکس شرکت Pioneer مجهز کرده است. در سال 2012 و هم‌زمان با بازی‌های المپیک 2012 لندن؛ شهروندان ساکن واشنگتن موفق شدند تست‌های آزمایشی 8K که به‌صورت مستقیم از شهر لندن و از طریق Intrernet2 برای آن‌ها پخش می‌شد را ببینند. اما ظاهرا مقامات این شهر چنین برنامه‌ای برای مسابقات امسال ندارند.

به‌هر حال بد نیست که از الان یکی از دیوارهای خانه خود را برای یک تلویزیون ۸۵ اینچ 8K آماده کنید تا لذت تماشای تصاویر آن را ببرید و خود را به‌خوبی برای سال 2020 و شروع مسبقات المپیک توکیو آماده کنید.

برچسب: