هلیو X30 انتظارها را برآورده می‌کند؟
سرانجام تراشه ده هسته‌ای مدیاتک معرفی شد!
محبوبیت روزافزون تلفن‌‌های همراه علاوه بر ایجاد رقابتی نفس‌گیر، باعث شده تا جایگاه سازندگان تراشه‌های مجتمع موبایل در بازه‌های کوتاه زمانی به شکل معناداری تغییر کند. مدیاتک یکی از تراشه‌‌سازان SoC است که به دلیل عقب‌ماندگی از کاروان سازندگان رتبه‌‌های میانی جدول مکانی این صنعت را به خود اختصاص داده است. تولیدکنندگان تلفن همراه و تبلت استقبال چشمگیری از تراشه X20 این شرکت نکردند؛ مدل X25 توانست تا نظر کارشناسان را در بخش مشخصات به خود جلب کند. اما در روزهای گذشته بالاخره مدیاتک پرچم‌دار خانواده "هلیو" را معرفی کرد بلکه بتواند مسیر خود را در جدول مکانی بزرگان تراشه‌ساز ارتقا دهد. تراشه مجتمع Helio X30 با 10 هسته تولید شده است.

shabake-mag.jpg

مدل X25 که در ماه‌های گذشته معرفی شد، تراشه‌ای 10 هسته‌ای است که از نودهای 20 نانومتری و در تجمیع‌های کورتکس A72 و A53 با بیشترین فرکانس 2.5 گیگاهرتز عرضه شد. اما روز گذشته "شانگزو" از مسئولین مدیاتک مشخصات تراشه X30 را پس از تعویق‌های مکرر اعلام کرد. هلیو ایکس 30 از لیتوگرافی 10 نانومتری FinFET برخوردار بوده و توسط شرکت تایوانی TMSC برای مدیاتک تولید شده است. 10 هسته‌ پردازشی این تراشه مجتمع با دومین ویرایش ساخت روبرو شده که این نشان می‌دهد مدیاتک حساسیت زیادی را برای کاهش ولتاژ مصرفی هسته‌ها در کنار افزایش کارآیی به کار گرفته است. تقلیل مصرف انرژی علاوه بر کاهش گرما، استفاده از منابع دیگر این تراشه مجتمع نظیر حافظه نهان را کمتر کرده و به مدیاتک اجازه داده تا فرکانس پایه تجمیع‌های کورتکس بکار رفته در ساختار آن را تنزل دهد.

تراشه مجتمع (SoC) هلیو X30 معرفی شد

تجمیع بسته‌ها در X30 به صورت یک بسته 4 هسته‌ای کورتکس A53 با فرکانس 2200 مگاهرتز، یک بسته 4 هسته‌ای کورتکس A53 با فرکانس 2000 مگاهرتز و یک بسته دو هسته‌ای کورتکس A72 با اسم رمز "آرتمیس" با فرکانس بالای 2800 مگاهرتز است. بکارگیری تراشه گرافیکی PowerVR یکی از تغییرات مهم تراشه مجتمع هلیو X30 است که به گفته این شرکت به بهبود و افزایش راندمان پردازش‌ تصاویر منجر خواهد شد.

این تراشه از 8 گیگابایت حافظه LPDDR4 به صورت چهار کاناله و همچنین استاندارد فنی UFS 2.1 پشتیبانی می‌کند. این استاندارد به هلیو X30 اجازه می‌دهد تا از تراشه‌های ذخیره‌سازی با سرعت بیش از 720 مگابایت بر ثانیه حمایت کند. طبق گفته شانگزو، این تراشه از قدرت و راندمان بسیار بالایی برخوردار است و مدیاتک امیدوار است که کارآیی X30 بتواند سازندگان دستگاه‌های هوشمند را به استفاده از آن در محصولات و به خصوص پرچم‌داران خود در سال 2017  مجاب کند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟