ویندوز به عنوان سرویس
آیا در حال ورود به دوران پسادسکتاپ هستیم؟
به نظر می‌رسد، به آرامی به دورانی نزدیک می‌شویم که در آن همه چیز رنگ و بوی کلاود را به خود خواهد گرفت. دورانی که در آن کمتر ردپایی از نرم‌افزارهای ایستا به چشم خواهد خورد. در این میان حرف و حدیث‌هایی پیرامون دوران پسادسکتاپ به گوش می‌رسد. به‌طوری که بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که مایکروسافت در نظر دارد با مدل سنتی عرضه این سیستم‌عامل برای همیشه خداحافظی کند. اما این حرف به چه معنا است؟

این ایده که مایکروسافت در نهایت به مدل ارائه مجوز بر مبنای پرداخت حق اشتراک برای ویندوز 10 روی خواهد آورد و به اصطلاح به سمت مدل ویندوز در قالب سرویس WaaS (سرنام Windows-as-a-Service) متمایل خواهد شد، دور از انتظار نیست. این بحث از مدت‌ها پیش مطرح شده و با توجه به فعل و انفعالاتی که این روزها از سوی مایکروسافت مشاهده می‌کنیم کم و بیش صحت و سقم این قضیه را مشاهده می‌کنیم.

مطلب پیشنهادی

ویندوز ۱۰ فقط تا پایان این هفته رایگان است + آموزش نصب و به‌روزرسانی
آخرین فرصت برای پیوستن به کاربران دهمین پنجره

این هفته مایکروسافت به این ایده جامعه عمل پوشاند. اما با این تفاوت که این‌کار را تنها برای کاربران سازمانی انجام داد. در کنفرانس شرکای جهانی WPC (سرنام Worldwide Partner Conference) که هفته جاری در تورنتو برگزار شد، این شرکت به بیان جزییاتی در ارتباط با دو نگارش Windows 10 Enterprise E3 و Windows Enterprise E5 پرداخت. هر دو نسخه ویندوز 10 که در این کنفرانس مایکروسافت به تشریح جزییات آن‌ها پرداخت، بر مبنای گزینه‌های پرداخت حق اشتراک در اختیار سازمان‌ها قرار خواهد گرفت. به همین دلیل است که در ارتباط با کاربران سازمانی مایکروسافت تصمیم گرفت، هیچ‌گونه برنامه ارتقا رایگان را که اواخر این ماه به پایان می‌رسد در دستور کار خود قرار ندهد. هر دو سیستم‌عامل Windows 10 Enterprise E3 and E5 از سرویس‌ها و بسته‌های جانبی این شرکت همچون آفیس 365، Enterprise Mobility + Security و مجموعه‌ای از ابزارها برای مدیریت برنامه‌های همراه و دستگاه‌ها و ادغام‌سازی آن‌ها با محدوده‌ای از سرویس‌های کلاود پشتیبانی می‌کنند. Windows Enterprise E5 مشتمل بر Windows Defender Advanced Threat Protection، یک ابزار تشخیص و شناسایی مبتنی بر کلاود و یک ابزار مقابله با تهدیدات خواهد بود که مایکروسافت در فوریه سال جاری میلادی از آن رونمایی کرد. این ابزار برای آزمایش عمومی از ماه می در دسترس عموم کاربران قرار گرفت.

شرایط به آرامی در حال تغییر هستند

این حرکت مایکروسافت نشان می‌دهد که این شرکت در نظر دارد تغییراتی بنیادی در سیاست‌های تجاری خود به وجود آورد. به‌طوری که نشان می‌دهد مایکروسافت دیگر تمایلی ندارند الگوی سنتی تخصیص مجوز دائمی برای ویندوز را به همین منوال در آینده دنبال کند. سازوکاری که برای سال‌ها از سوی مایکروسافت دنبال می‌شد و به کاربران اجازه می‌داد تا به ابد یک مجوز دائمی در اختیار داشته باشند. گزینه ویندوز به عنوان سرویس، به‌طور معمول برای کسب‌وکارهای کوچک یا افرادی که با منابع محدود فناوری‌اطلاعات روبرو هستند، بدون شک جذاب خواهد بود. البته برای مایکروسافت نیز صدور مجوز برای این‌گونه کسب‌وکارها یک تجارت پر سود به شمار می‌رود. گزینه حق اشتراک به شرکای تجاری مایکروسافت که در حوزه خدمات کلاود فعالیت می‌کنند، اجازه خواهد داد، این‌گونه لایسنس‌ها را به سازمان‌های بزرگ فروخته و یا فرآیند تمدید لایسنس‌ها را بر عهده بگیرند. گزینه WaaS به معنای این است که ویندوز از غالب هر دستگاه به غالب هر کاربر تغییر شکل پیدا خواهد کرد. هر چند در سال‌های اخیر بیشتر نرم‌افزارها، سرویس‌های کلاود و حتا فروشندگان تجهیزات همراه مرتبط با فناوری اطلاعات به سمت و سوی اعتبارنامه ویژه هر کاربر متمایل شده‌اند، اما به‌کارگیری این چنین الگویی برای یک سیستم‌عامل در نوع خود حرکت تازه‌ای به شمار می‌رود. بسته به این‌که چگونه کامپیوترهای شخصی در سازمان‌ها مستقر می‌شوند، این تغییر ممکن است منجر به صرفه‌جویی در هزینه‌ها شده یا بالعکس افزایش هزینه‌ها در یک سازمان را به همراه داشته باشد. به‌طور مثال، اگر یک شرکت تعداد زیادی کامپیوتر شخصی داشته باشد که این کامپیوترها به‌طور اشتراکی توسط کارمندان مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد، این رویکرد به افزایش هزینه صدور مجوز برای یک سازمان تبدیل خواهد شد.

حال باید دید آیا مایکروسافت در نظر دارد در سال‌های پیش رو این استراتژی را بست داده و کاربران عادی را نیز مجبور سازد برای دسترسی به ویندوز حق اشتراک پرداخت کنند یا به کاربران عادی اجازه خواهد به شیوه سنتی با این سیستم‌عامل به تعامل بپردازند. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟