مایکروسافت واحد موبایل این شرکت را مقصر می‌داند
رویای ویندوز ۱۰ مایکروسافت بر باد رفت
به آوریل سال گذشته میلادی باز گردیم. مایکروسافت ادعای جسورانه‌ای را مطرح کرد و اعلام داشت سیستم‌عامل جدید این شرکت، ویندوز 10 به اندازه‌ای نزد کاربران محبوب خواهد شد که تا سال 2018 روی بیش از یک میلیارد دستگاه نصب خواهد گرفت. اما با گذشت یک سال از این حرف مایکروسافت در گفته‌های خود تجدیدنظر کرده و این بازه زمانی را تغییر داده است.

در بیانیه‌ای که به تازگی به دست سایت ZDnet رسیده است، مدیر بازاریابی ویندوز؛ یوسف مهدی گفته است که عملکرد ضعیف واحد موبایل این شرکت عامل به تعویق افتادن این گفته‌های مایکروسافت بوده است. به‌طوری که اگر این واحد کار خود را به درستی انجام می‌داد، مایکروسافت در عرض سه سال به آن‌چه پیش‌تر اعلام کرده بود دست پیدا می‌کرد.

مطلب پیشنهادی

چگونه به‌روزرسانی‌های ویندوز 10 را مدیریت کنیم؟
راه‌کاری برای نظارت بر ویندوز 10

او در این ارتباط گفته است: «ویندوز 10 به داغ‌ترین نقطه زندگی خود رسیده است و اکنون روی 350 میلیون دستگاه نصب شده است. این رقم نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان موفق شده‌اند تعامل خوبی با این سیستم‌عامل برقرار کنند. ما از این پیشرفت خرسند هستیم، اما واحد سخت‌افزاری موبایل این شرکت نتوانسته است خود را با برنامه‌ زمان‌بندی مایکروسافت هماهنگ سازد. در نتیجه دستیابی به یک میلیارد دستگاهی که به‌طور ماهانه از ویندوز 10 استفاده خواهند کرد به زمان بیشتری نیاز دارد. در سال پیش‌رو، ما انتظار داریم ویندوز 10 روی سیستم‌های تجاری و دستگاه‌های بیشتری نصب شود و ما از این اتفاق هیجان زده خواهیم بود. مردم زمانی که ویندوز 10 را مورد استفاده قرار می‌دهند، احساس آرامش را کاملا احساس خواهند کرد.»

در تاریخ 30 جولای 2016 این شرکت فرآیند به‌روزرسانی رایگان به ویندوز 10 را متوقف خواهد کرد و در عوض کاربران باید برای دسترسی به ویندوز 10 مبلغ 116 دلار را پرداخت کنند. در نتیجه انتظار می‌رود روند به‌روزرسانی به ویندوز 10 در این روزها از شتاب بیشتری برخوردار باشد. دستیابی به رقم یک میلیارد دستگاه یک رویایی دور از انتظار نیست. مایکروسافت موفق شده است همراه با ویندوز 10 نزدیک به 50 میلیون دستگاه ویندوزفون را به فروش برساند. اگر مایکروسافت بتواند همین روند را همچنان ادامه دهد و ویندوز 10 را به عنوان یک سیستم‌عامل پایه روی دستگاه‌ها به فروش برساند آن‌گاه به نظر می‌رسد در چهارچوب زمانی اعلام شده به این مهم دست پیدا خواهد کرد.

با این حال، آمارها به ما اعلام می‌دارند که دیگر چیزی از عمر ویندوزفون باقی نمانده است. درآمدهای سه ماهه مایکروسافت از ویندوزفون نه تنها چنگی به دل نمی‌زند بلکه زمزه‌های پایان عمر این سیستم‌عامل را تداعی می‌کند. به‌طوری که این سیستم‌عامل هر ساله چیزی در حدود 57 درصد نسبت به سال قبل افت فروش را تجربه کرده است. در حالی که مایکروسافت به دقت مراقب است که ویندوزفون به‌طور کامل از میان نرود، اما به وضوح نشان داده است، تمرکزش روی بخش‌های دیگری قرار گرفته است.

تری مایرسن در همین ارتباط به سایت ورج گفته است: «ما خود را در مقابل تولیدکنندگانی که تجهیزاتی با صفحه 4 اینچی تولید می‌کنند متعهد می‌دانیم. ما به زمانی نیازی داریم تا روی این موضوع متمرکز شویم. در مقطع فعلی ویندوزفون بخشی از خانواده ما خواهد بود، اما یک بخش مرکزی و اصلی که ما در نظر داشته باشیم در سال‌های پیش رو به توسعه آن بپردازیم نخواهد بود.»

یک ماه بعد از گفته‌های مایرسن، بخش فروش گارتنر گزارش داد، سهم ویندوزفون در بازارهای جهانی برای اولین بار به زیر یک درصد رسیده است. در مقطع فعلی بعید به نظر می‌رسید این سیستم‌عامل همراه جایی برای پیشرفت داشته باشد، مگر آن‌که مایکروسافت منابع بیشتری را در این زمینه اختصاص دهد. در حال حاضر ویندوز 10 در حال رشد است و مایکروسافت با گذشت سه یا چهار سال به مرز یک میلیارد دستگاه خواهد رسید. اما این زمان کمی طولانی‌تر از آن چیزی خواهد شد که مایکروسافت پیش‌بینی کرده بود. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟