سرنا و سیستم هوشمند تشخیص فاصله با خودروی جلویی
خودران جدید نیسان ماه آینده وارد ژاپن می‌شود
شرکت نیسان یک سیستم رانندگی خودران به‌نام ProPILOT راه‌اندازی کرده است و قرار است در اولین خودروی خودران این شرکت که در ماه آگوست وارد بازار می‌شود؛ به‌کار گرفته شود. سیستم جدید نیسان برای زمانی است که خودرو بدون نیاز به هدایت راننده در یک بزرگراه یک طرفه در حال عبور است.

خودروی جدید نیسان که اوسط تابستان بیرون می‌آید؛ Serena نام دارد. با توجه به مشکلاتی که اخیرا برای تسلا پیش آمده و دردسرهایی که برای آن‌ها پیش آورده، نیسان اطلاعات کامل و دقیقی از سیستم جدید ProPILOT ارائه کرده است. نیسان در بیانیه خبری خود اعلام کرده که سیستم ProPILOT مخصوص مسیرهای تک لاین است در حالی‌که اتوپایلوت می‌تواند مسیرش را تغییر دهد. از دیگر قابلیت‌های سیستم جدید نیسان کنترل فرمان؛ سرعت دادن و ترمز گرفتن است و برای زمانی که ترافیک سنگین است و حرکت به کندی انجام می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مانند سایر ویژگی‌های کروزی که تا به‌حال دیده شده، سیستم ProPILOT قادر است به‌طور خودکار مسافت بین این خودرو تا خودروی جلویی را اندازه‌گیری کند البته در حالتی که سرعت بین 8 تا 26 متر بر ثانیه باشد.

هم‌چنین خودرو را در مسیر ثابت نگه می‌دارد و برای برقراری ارتباط با سیستم پردازشی آن‌بردی که در اختیار دارد از یک دوربین ۳۶۰ درجه استفاده می‌کند. این سیستم توسط شرکت Mobileye که سیستم اتوپایلوت تسلا و همین‌طور سیستم دستیار راننده را برای مدل‌های مختلف بی‌ام‌و؛ GM؛ ولوو و سایرین طراحی کرده ساخته شده است.

یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های ProPILOT آن است که زمانی‌که خودروی جلویی توقف می‌کند به‌طور کامل می‌ایستد؛‌ نیسان می‌گوید وقتی این اتفاق می‌افتد سیستم ترمز خودرو هم‌چنان درگیر است حتی اگر پای راننده روی پدال ترمز نباشد. اما برای راه افتادن دوباره باید راننده به‌طور مستقیم وارد عمل شود؛ حالا این کار می‌تواند با یک فشار ساده بر روی پدال گاز باشد یا این‌که با راه‌اندازی دوباره سیستم خودران با تماس بر روی سوئیچ مخصوص آن باشد.

سیستم ProPILOT نیسان برخلاف سیستم اتوپایلوت تسلا نمی‌تواند مسیرش را تغییر دهد اما در سیستم تسلا اگر راننده سیگنال دور زدن بدهد و خودرو تشخیص دهد که شرایط برای این‌کار امن است؛ مسیر را به هر سمتی که راننده فرمان داده تغییر می‌دهد. در کنار این موارد اگر راننده دستش را از فرمان رها کند شروع به اخطار می‌کند و اگر این وضعیت برای چند ثانیه ادامه داشته باشد سیستم خودران را از کار می‌اندازد تا راننده کنترل کامل را به‌دست بگیرد.

البته نیسان می‌گوید هنوز طرح‌های زیادی برای این سیستم در سر دارد که به‌تدریج در حال پیاده‌سازی آن‌ها است.

سیستم ProPILOT قرار است برای سال 2018 در دسترس رانندگان و مشتریان نیسان قرار بگیرد. این سیستم فقط مخصوص مسیرهای یک طرفه است. اما سیستم دیگری برای استفاده در تقاطع‌ها در حال آزمایش است که برای سال 2020 عرضه می‌شود.

با تمام این حرف‌ها؛ سیستمی که نیسان روی آن کار می‌کند با سیستم کروز یا سایر سیستم‌هایی که در خودروهای جدیدتر ارائه شده تفاوت چندانی ندارد اما به‌هر حال یک گام رو به جلو است. نیسان گفته که این سیستم را در خیابان‌های آمریکا و ژاپن مورد آزمایش قرار داده و قرار است برای اولین بار در سال 2017 در اروپا تست شود. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟