دنیای دوربین شماره ۱۸۱
چشمانی از جنس فناوری
چشم و بینایی، در چند سال اخیر به سوژه‌های مهمی در حوزه فناوری تبدیل شده‌اند. پروژه عینک گوگل، تلاش‌های مایکروسافت برای کاربردی کردن واقعیت افزوده و حتی تلاش شرکت‌هایی نظیر سونی و فیسبوک در حوزه واقعیت‌ مجازی، نشان از تمرکز شرکت‌های بزرگ و محبوب روی بینایی مشتریان خود دارد. اما در حال حاضر، تمرکز بر روی خود چشم و افزودن قابلیت‌هایی به این عضو از بدن، بیش از پیش شده است.

گوگل، سونی و حتی سامسونگ، طرح‌هایی برای افزایش توانایی‌های چشم انسان ارائه کرده‌اند. سونی در پی ساخت لنز تماسی است تا در چشم به‌عنوان دوربین عکاسی و فیلم‌برداری کار کند و کاربر با پلک زدن از صحنه‌ها عکس بگیرد. این ابزار می‌تواند پلک زدن ارادی را از غیرارادی تشخیص دهد، نیروی خود را از حرکات چشم دریافت کند و امکان تنظیماتی نظیر سرعت شاتر را در اختیار قرار دهد.

مطلب پیشنهادی

الگوریتمی برای دیدن چیزهایی که چشم انسان نمی‌بیند!

عکس‌ها پس از ثبت، قابل ارسال به دستگاهی خارجی نظیر تلفن هوشمند خواهند بود. علاوه بر شرکت سونی، سامسونگ هم طرحی از لنز تماسی قابل کنترلی با پلک زدن ارائه کرده است که نظیر دوربین عمل می‌کند. لنز سامسونگ مانند یک ابزار واقعیت افزوده عمل خواهد کرد که تصاویری را روی دید کاربر می‌اندازد. در سال 2014 گوگل اعلام کرد در حال کار روی لنزی تماسی است که حتی می‌تواند میزان قند خون کاربر را اندازه‌گیری کند. گوگل در طرحی دیگر که به‌تازگی ارائه کرده است، نوعی عمل جراحی برای کاشتن لنز الکترونیکی در چشم انسان پیشنهاد داده است. هرچند گوگل کاربرد اصلی چنین طرحی را تصحیح مشکلات بینایی عنوان کرده، اما قطعاً کاربردهای چنین لنزی بسیار فراتر از درمان است و از آن جمله می‌توان به اهداف بازاریابی اشاره کرد. این‌ها طرح‌های پیشنهادی روی کاغذ هستند و نباید انتظار داشت در آینده‌ای نزدیک به بازار بیایند، اما همین ایده‌ها بخشی از آنچه را قرار است انسان آینده در اختیار داشته باشد، نشان می‌دهد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟