دنیای دوربین شماره ۱۸۰
سیستم ذخیره‌سازی اطلاعات مبتنی بر دی‌اِن‌اِی با قابلیت نگه‌داری هزاران سال
در هر لحظه هزاران عکس توسط کاربرانی از سرتاسر دنیا در مراکز داده‌های مربوط به شرکت‌های بزرگ ذخیره می‌شود. از عکس نوزاد تا جدیدترین ماهواره‌ها. ذخیره‌سازی این حجم بی‌پایان عکس، نیازمند مراکز داده بسیار وسیع و حجم زیادی از سخت‌افزارها است.

1606683296_1_0.gif

دانشگاه واشنگتن با همکاری محققان شرکت مایکروسافت، روشی پیشنهاد داده‌اند که با کمک آن می‌توان حجم زیادی از داده‌های دیجیتال را در فضایی فوق‌العاده محدود ذخیره‌سازی کرد. در این روش به‌منظور رمزگذاری (encode)، ذخیره‌سازی و بازیابی داده‌های دیجیتال، از مولکول‌های دی‌اِن‌اِی استفاده کرده‌اند. ظرفیت ذخیره‌سازی مولکول‌های دی‌اِن‌ای، میلیون‌ها بار بیشتر از ابزارهای ذخیره‌سازی فعلی است.

مطلب پیشنهادی

تنها مقدار اندکی DNA توانایی ذخیره‌سازی کل محتوای اینترنت را دارد

این گروه که متشکل از محققانی از حوزه‌های مهندسی کامپیوتر، مهندسی پزشکی (bioengineering) و مهندسی برق است، حاصل کار خود را در قالب مقاله‌ای منتشر کرده‌اند. این گروه نه تنها موفق به رمزگذاری داده‌های دیجیتال مربوط به چهار فایل تصویری روی توالی‌های دی‌اِن‌ای شده‌اند، بلکه توانسته‌اند این فرایند را به طور معکوس نیز اجرا کنند؛ به طوری که می‌توانند بدون از دست رفتن حتی یک بایت از اطلاعات، عکس را از روی دی‌اِن‌ای بازیابی کنند. این روش حتی برای ذخیره و بازیابی تصاویر ویدیویی نیز کاربرد دارد.

«Luis Ceze»، دانشیار علوم و مهندسی کامپیوتر دانشگاه واشنگتن می‌گوید: «این مولکول شگفت‌انگیز تولید شده است تا به طور مؤثری همه اطلاعات مربوط به ژن‌های شما و چگونگی عملکرد یک سیستم زنده در آن ذخیره شود.» این اطلاعات بسیار فشرده هستند و پایداری زیادی دارند؛ به طوری که سال‌ها باقی می‌مانند. او اضافه می‌کند: «در حقیقت ما کاربری آن را طوری تغییر دادیم تا داده‌های دیجیتال نظیر عکس‌ها، ویدیوها و اسناد روی آن ذخیره شود، طوری که صدها یا شاید هزاران سال قابل دسترسی و مدیریت باشد.»

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟