SSDها هم خودکفا شدند
نگاهی به اولین SSD مجتمع ۵۱۲ گیگابایتی سامسونگ
با کاهش قیمت و عرضه فناوری‌های مدرن ذخیره‌سازی اطلاعات، استفاده از درایوهای حالت جامد نیز گسترش یافته است. سامسونگ یکی از سازندگان اصلی تراشه‌های ذخیره‌ساز است که اشتهای عجیبی در تولید این نوع از تراشه‌‌ها دارد. ظرفیت و نوع تکنولوژی ساخت از مهمترین موارد در تولید چیپ‌های ذخیره‌ساز هستند. سامسونگ در سال گذشته میلادی تراشه‌هایی با ظرفیت 256 گیگابایت را در ساختار ذخیره‌سازهای NVMe اراده کرده بود. اما حالا این شرکت از اولین تراشه ذخیره‌سازمجتمع 512 گیگابایتی که به کنترلر و حافظه نهان نیز مجهز است، رونمایی کرد.

1606683296_1_0.gif

به تازگی شرکت سامسونگ درایو جامدی تولید کرده که فقط از یک چیپ‌ست ذخیره‌ساز 512 گیگابایتی برخوردار بوده و به کنترلر و حافظه پرسرعت نهان نیز مجهز است. این تراشه که PM971-NVMe نام دارد، در بسته‌بندی واحد BGA‌ تولید شده و از ذخیره‌سازهای NAND، حافظه نهان و کنترلر بهره می‌برد. این تراشه خودکفا دارای 18 سیلیکون است که 16 سیلیکون آن به ذخیره‌سازهای V-NAND، یک سیلیکون به کنترلر و یک سیلیکون نیز به حافظه نهان 20 نانومتری LPDDR4 موبایل با چهار گیگابایت ظرفیت تعلق دارد.

سامسونگ اولین SSD مجتمع 512 گیگابایتی را معرفی کرد

این تراشه ذخیره‌ساز مجتمع با اندازه 20x16x1.5‌ میلی‌متر در قیاس با SSDهای معمول 66 گرمی و مدل‌های M.2 با وزن 7 گرم، تنها یک گرم وزن دارد! سرعت خواندن و نوشتن اتفاقی این تراشه خودکفا به 1500 و 600 مگابایت در ثانیه می‌رسد که نسبت به مدل‌های قبلی پیشرفت فوق‌العاده‌ای را تجربه کرده است. همچنین در آزمون خواندن و نوشتن IOPS، این تراشه به سرعت 150K و 190K دست یافته است. این شرکت اعلام کرده که بسته BGA درایو جامد NVMe تغییر بزرگی را در سرعت نهایی نسل آینده نوت‌بوک‌ها و دستگاه‌های قابل حمل و هوشمند به وجود خواهد آورد.

سامسونگ اولین SSD مجتمع 512 گیگابایتی را معرفی کرد

همچنین سامسونگ در نظر دارد تا تراشه خودکفای PM971-NVMe را برای کاربرانی که به سرعت بالای خواندن و نوشتن داده‌ها نیازمندند، نیز عرضه کند. انتقال کنترلر و حافظه نهان به درون یک تراشه جامع، اتفاقی است که علاوه بر افزایش سرعت خواندن و نوشتن و کاهش زمان تاخیر، هزینه‌های تولید سامسونگ را نیز به شدت کاهش داده و کاربران در آینده‌ای نزدیک خواهند توانست تا در کامپیوترها، از تراشه ذخیره‌ساز مجتمع بسیار کوچک، سبک، پرسرعت و خوش قیمت PM971-NVMe استفاده کنند. محصول جدید سامسونگ در ظرفیت‌های 512، 256 و 128 گیگابایت تولید شده و هم اکنون در اختیار تولید‌‌کنندگان لپ‌تاپ، اولترابوک و دستگاه‌‌های هوشمند قرار گرفته است.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟