روبات‌ هایی با توان حمل وسایل سنگین
ریز روبات‌هایی که چند برابر توان خود را حمل می‌کنند
دانشمندان با الگوبرداری از حرکات مورچه‌گان موفق به طراحی روبات‌های کوچکی شدند که توانایی حمل یک ماشین به وزن دو تن را دارند. در این پژوهش شش روبات کوچک با الگوبرداری از رفتار مورچه‌گان توانستند خودرویی به وزن 1800 کیلوگرم را حرکت بدهند.

1606683296_1_0.gif

گروهی از محققان بیومیمتیک و آزمایشگاه Dexterous Manipulation مستقر در دانشگاه استنفورد با هدف بررسی محدودیت‌های اصطکاک اقدام به طراحی روبات‌های کوچکی کردند که توانایی حمل اجسام بسیار سنگین را دارند. در این پژوهش آن‌ها سعی کردند محدودیت‌های موجود در ارتباط با نیروی اصطکاک را مورد بررسی قرار دهند.

پژوهش‌گران در زمان ساخت این روبات‌ها از مواد چسبناکی استفاده کرده‌اند. ایده ماده چسبناک برگرفته از انگشتان مارمولک است. در این پروژهش محققان استنفورد علم تقلید از مدل‌ها، سیستم‌ها و عناصر طبیعی که به نام بیومیمتیک نامیده می‌شود را در مسیر جدیدی به خدمت گرفته‌اند. پژوهشگران ایده خود را از رفتار مورچه‌ها الهام گرفته‌اند. مورچه‌ها در غالب یک کار گروهی هماهنگ و منظم توانایی حمل اجسام بسیار سنگین را دارند. البته در این پروژه تحقیقاتی تنها طبیعت الهام بخش دانشمندان نبوده است، به‌طوری که انیمشین شش قهرمان نیز ایده‌های تأثیرگذاری پیش روی دانشمندان قرار داده است. اگر انیمیشن شش قهرمان را دیده باشید، به خوبی اطلاع دارید که در این انیمیشن ریز روبات‌ها توانایی انجام کارهای بس عجیبی را دارند، به‌طوری که در بخشی از این انیمیشن آن‌ها اقدام به پرتاب خودروها می‌کنند.

در حالی که ما انتظار داریم روبات‌ها در انجام کارها از حداکثر توان خود استفاده کرده یا نیروی سنگینی را وارد کنند، اما در این پروژه، دانشمندان از الگوی متفاوتی استفاده کرده‌اند، به‌طوری که بر خلاف روال مرسوم که روبات‌ها بر حرکات سریع و پر قدرت متمرکز هستند، روبات‌های کوچک از نیروی کم اما در مقابل پیوسته و آهسته استفاده می‌کنند. در آزمایش به عمل آمده روبات‌ها از یک حرکت آهسته، بسیار هماهنگ و منظم استفاده می‌کنند. محققان با بررسی حرکت مورچه‌گان در دنیای طبیعی مشاهده کرده‌اند زمانی که مورچه‌ها در غالب یک کار گروهی بزرگ با یکدیگر همکاری می‌کنند به‌طور همزمان از سه پای خود استفاده می‌کنند. نتیجه این پژوهش تحقیقاتی شاهکار در کنفرانس بین‌المللی روباتیک و اتوماسیون که خردادماه در استهکلم برگزار می‌شود، ارائه خواهد شد. دیوید کریستنسن دانشجوی کارشناسی ارشد و یکی از نویسندگان مقاله در این ارتباط گفته است: «با پویای کاملی که در تیم وجود دارد ما این توانایی را داریم تا یک تیم از روبات‌های کوچکی را طراحی کنیم که در قالب یک یدک‌کش کوچک رفتار کرده و به صورت تیمی با یکدیگر به فعالیت بپردازند. اگر بخواهیم شناخت درستی از توان این روبات‌های کوچک داشته باشیم؛ بهتر است آن‌را با نمونه‌ انسانی مورد بررسی قرار دهیم. به عبارت دقیق‌تر کار این روبات‌های کوچک معادل این است که شش نفر انسان برج ایفل یا سه مجسمه آزادی را حرکت دهند.»

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟