نگاهی به اسمارت واچ سونی 3
کشف یک ماجرای جدید
به نظر می‌رسد تمام سعی طراحان ساعت سونی این بوده است که یک محصول به تمام معنا ساده را روانه بازار کنند. در واقع این محصول یک صفحه‌نمایش ساده است که دو بند پلاستیکی (و البته در صورت نیاز کاربر بند فلزی) به آن متصل است و تمام سعی طراحان این بوده است که این بندها کمترین مزاحمت را برای کاربر ایجاد کنند؛ اما تجربه شخصی من در کار با این ساعت این‌گونه به من القاء می‌کند.

تقریباً از همان زمان که آندروید معرفی شد، همواره به سبب دست‌کاری‌هایی که توسط تولیدکنندگان ابزارهای آندرویدی در آن و به‌خصوص رابط‌های گرافیکی آن اعمال می‌شود، از سوی کاربران مورد نکوهش قرار گرفته است. شرکت‌هایی چون سامسونگ، موتورولا و ال‌جی رابط‌های کاربری بسیار نامناسبی روی آندروید خالص قرار داده‌اند. البته تلاش‌هایی برای بهبود این رابط‌های کاربری سفارشی‌شده انجام شده است اما همواره تقاضاهایی از گوگل وجود دارد تا شرکای تجاری خود را وادار کند تا دست‌کاری‌هایی از این دست را تا حد امکان کاهش دهند.

اما در نقطه مقابل می‌توانیم بگوییم که در سیستم‌عامل Android Wear حداقل این اتفاق کمتر رخ داده است. بعد از شش ماهی که از معرفی آن می‌گذرد ما ساعت‌های مفیدی را شاهد بودیم که تفاوت‌های اندکی با هم داشتند. در اینجا به بررسی یکی از این ابزارهای پوشیدنی می‌پردازیم: ساعت SmartWatch 3 سونی. در حوزه ساعت‌های هوشمند باید گفت که شاید همه منتظر هستند، منتظر آمدن ساعت اپل. شاید ما فعلاً آرامش پیش از طوفان را سپری می‌کنیم.

به نظر می‌رسد تمام سعی طراحان ساعت هوشمند سونی این بوده است که یک محصول به تمام معنا ساده را روانه بازار کنند. در واقع این محصول یک صفحه‌نمایش ساده است که دو بند پلاستیکی (و البته در صورت نیاز کاربر بند فلزی) به آن متصل است و تمام سعی طراحان این بوده است که این بندها کمترین مزاحمت را برای کاربر ایجاد کنند؛ اما تجربه شخصی من در کار با این ساعت این‌گونه به من القاء می‌کند که این ساعت بیش از آنکه یک ساعت هوشمند باشد یک ساعت ورزشی است. امکان جدا کردن بندها از ساعت به راحتی میسر است برای همین می‌توانید از بندها و رنگ‌های مختلف استفاده کنید.این ساعت همچنین از یک درگاه استاندارد microUSB برای شارژ باتری استفاده می‌کند که دارای یک درپوش پلاستیکی است که وجود آن ضد آب بودن ساعت را تضمین می‌کند البته فقط ضد آب بودن نه پایداری در مقابل فشار آب را.

در خصوص باتری این گوشی باید گفت که سونی ادعا کرده است که باتری این ساعت دو روز دوام خواهد آورد اما در واقع این‌طور نیست و شما باید هر روز آن را شارژ کنید. این مسئله در خصوص سایر ساعت‌های هوشمند که از Android Wear استفاده می‌کنند نیز صدق می‌کنند؛ به عبارتی در مدت زمان دوام‌آوری باتری که کارخانه اعلام می‌کند با آن چیزی که در عمل مشاهده می‌شود تفاوت زیادی دارد.

من هر روز تقریباً مجبور بودم که این ساعت را شارژ کنم و این زمان تقریباً در هر حالتی که از این ساعت استفاده کنید یکسان است. این ساعت دارای ویژگی‌هایی است که تا به حال در ساعت‌های دیگر ندیده‌ایم. مهم‌ترین آن‌ها GPS است. این ساعت دارای 4 گیگابایت حافظه داخلی است به این معنی که اگر برای ورزش بیرون می‌روید لازم نیست گوشی خود را نیز همراه داشته باشید. البته گوش دادن به موسیقی و استفاده طولانی از GPS به شدت روی باتری تأثیرگذار است.

از نظر نرم‌افزاری صحبت چندانی نمی‌توان کرد. این ساعت دارای سیستم‌عامل Android Wear است با تمام ایده‌های هوشمندانه و گاهی اوقات محدودیت‌های دست و پا گیر. Android Wear مدت زمان چندانی نیست که پا به عرصه وجود گذارده است اما در همین مدت نیز چندان رشدی نکرده است تا اینکه در همین اواخر گوگل مسیر اشتباه خود در توسعه این سیستم‌عامل را عوض و بخش‌های مناسبی را به آن اضافه کرد؛ که ویژگی‌های جدیدی مثل فضای ذخیره‌سازی اختصاصی موسیقی  یا سفارشی‌سازی‌ها از جمله این امکانات هستند. البته نوع سیستمی که به‌واسطه گوگل پلی باید آن‌ها را پیدا کرد، چندان ملموس نیست.

باید گفت که امروز حتی به نسبت دو ماه قبل Android Wear به عنوان یک پلتفرم به قابلیت‌های زیادی مجهز شده است اما به نظر من هر ویژگی که توسط گوگل به این سیستم‌عامل افزوده می‌شود آن را از ساده بودن و زیبایی که در این سادگی وجود دارد دور می‌کند. اضافه کردن ویژگی‌ها بدون افزایش پیچیدگی کاری به‌غایت سخت است برای مثال فرآیند انتقال موسیقی مقداری سخت و پیچیده است. یک کادر علامت در Google Play Music به نام Download to Android Wear وجود دارد و با علامت زدن آن گوشی با ساعت به آهستگی همگام می‌شود.

به طور کلی می‌توان گفت که ترکیب سخت‌افزار ساخت سونی و نرم‌افزار ساخت گوگل منجر به ارائه محصولی شده است که می‌توان گفت این محصول خوب کار می‌کند. ولی فقط خوب کار می‌کند همین. باتری این دستگاه کمی ناامید کننده است اما خوب کار می‌کند، Android Wear دارای امکانات زیادی نیست اما خوب کار می‌کند، طراحی ظاهر این ساعت هم بسیار ساده است ولی آن هم خوب کار می‌کند!

البته باید دید که گوگل در همایش بعدی توسعه دهندگان Google I/O چه برگ برنده‌ای در خصوص Android Wear را رو خواهد کرد چرا که ساعت اپل نیز به زودی روانه بازار خواهد شد و کاربران حتماً توقعات زیادی از Android Wear خواهند داشت.

Android Wear البته آن‌چنان هم گفتم دست و پا بسته نیست. به هر صورت این نرم‌افزار روی طیف وسیعی از ساعت‌های هوشمند شامل ساعت هوشمند و ظریف LG G Watch R و ساعت ورزشی سونی نصب شده و نیازهای کاربران را پاسخ می‌دهد؛ اما Android Wear خوبی‌های زیادی هم دارد و می‌توان گفت که یک مفهوم مناسب از چیزی است که برای یک ساعت هوشمند متناسب است، سادگی، تمرکز روی اعلان‌های سودمند و نداشتن چیزهایی که مجبور باشید زمانی زیادی را صرف دیدن آن بکنید از جمله این موارد است.

البته ما هنوز نمی‌توانیم بین ساعت‌های دارای Android Wear و ساعت اپل مقایسه‌ای انجام دهیم اما رویکرد گوگل در طراحی ساده و سر راست Android Wear می‌تواند در مقایسه با جاه‌طلبی‌های اپل جالب به نظر آید.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟