خودروی واقعیت افزوده بی‌ام‌و در صد سال آینده + گالری عکس
به‌زودی بی‌ام‌و صد ساله می‌شود؛ و حالا در آستانه جشن صد سالگی؛ آن‌ها مفهوم چشم‌انداز صد سال بعدی یا همان ویژن نکست 100 را در دفتر مرکزی خود در مونیخ آلمان به‌نمایش گذاشته‌اند. طرحی که از هر نظر می‌توان گفت یکی از دیوانه‌وارترین ماشین‌های مفهومی این شرکت از آغاز تا کنون است.

اگر کمی با دقت نگاه کنید هنوز می‌توانید ردپای بی‌ام‌و را در این طرح ببینید؛ ویژگی‌هایی که از بارزترین مشخصه‌های ماشین بی‌ام‌و هستند. اما فراتر از آن با قابلیت‌هایی روبرو هستیم که قطعا مربوط به آینده دور است. تمام سطح شیشه جلوی اتومبیل یک صفحه‌نمایش واقعیت افزوده است که جای تک‌تک صفحه‌نمایش‌های داشبوردی را می‌گیرد.

روی داشبورد حدود 800 مثلث تعبیه شده که بی‌ام‌و به آن هندسه زنده (Alive Geometry) می‌گوید. این چندضلعی‌های رنگارنگ از طریق حرکات خود به‌طور مستقیم با راننده ارتباط برقرار می‌کنند و بیشتر از این‌که اشکال دو بعدی روی صفحه باشند به‌مانند تیپ و ژست‌ عمل می‌کنند.

بر خلاف سایر ماشین‌های مفهومی که اخیرا معرفی شده‌اند و یکی از آن‌ها مفهوم i Vision Future Interaction بود که در ابتدای سال جاری میلادی در نمایشگاه CES لاس‌وگاس توسط بی‌ام‌و به نمایش گذاشته شد؛ ویژن نکست 100 از بحث داغ این روزها یعنی ماشین‌های خودران فاصله گرفته است. وقتی راننده تصمیم به حرکت می‌گیرد؛ این ماشین با ترسیم خط رانندگی ایده‌آل و بهینه که روی صفحه جلو نشان داده می‌شود؛ به راننده کمک می‌کند. به این حالت؛ «بوست» (Boost) گفته می‌شود. در حالت «ایز» (Ease) ماشین خود کنترل را به‌دست می‌گیرد؛ فرمان خودرو جمع می‌شود (راه‌کاری که ایلان ماسک هم در گذشته آن را پیشنهاد داده بود) و صندلی‌ها تغییر شکل پیدا می‌کنند تا راننده و سایر سرنشینان راحت‌تر با یکدیگر ارتباط داشته باشند. در همین حالت؛ شیشه جلوی ماشین هم می‌تواند برای تفریح و سرگرمی استفاده شود.

اما شاید دیوانه‌کننده‌ترین ایده این ماشین «کامپنیون» (Companion) یا شریک و همراه باشد. بی‌ام‌و در تعریف این ایده می‌گوید که کامپنیون شبیه یک شیئ جواهرمانند است که بیان‌کننده هوشمندی؛ ارتباطات و در دسترس بودن ماشین است. این خودرو با این قابلیت در گذر زمان با اخلاق و روحیات راننده خود آشنا می‌شود و در نهایت برخی از کارهای روزمره وی را انجام می‌دهد و هم‌چنین پیشنهاداتی به او ارائه می‌دهد.

مفهوم جدید بی‌ام‌و با توجه به شرایط روحی ماشین حرکت می‌کند؛ و زمانی‌که وضعیت برای رفتن به حالت خودران فراهم باشد با ارسال سیگنال به عابران پیا‌ده‌ای که در نزدیکی آن قرار دارند؛ آن‌‌ها را از این تصمیم آگاه می‌سازد. این ایده دقیقا در مفهوم مشابهی از مرسدس بنز در مدل F 015 که سال گذشته معرفی شد؛ دیده شده بود.

بی‌شک هنوز هیچ‌کدام از قسمت‌های این ماشین نزدیک به مرحله تولید نیستند؛ اما با کنار هم قرار دادن آن‌ها باید گفت بی‌ام‌و ایده جالبی را برای چند دهه بعدی خود ترسیم کرده است. دهه‌های پیش‌رو بسیار مهم و حیاتی هستند و با فناوری‌های زیادی روبرو خواهیم بود: گسترش ماشین‌های خودران؛ اشتراک گذاری ماشین‌ها. این‌ها همه بخشی از برنامه‌هایی هستند که بی‌ام‌و برای آینده خود در نظر گرفته است. البته چندضلعی‌های رنگی شاید پاسخ مناسبی برای این هدف نباشند اما حداقل رویای آن شیرین است.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟