تلویزیون اپل باید چگونه باشد؟
هفت فرصت طلایی پیش پای تلویزیون اینترنتی اپل
در زمینه اختراع و نوآوری مهم نیست که چه کسی اول بوده است، مهم این است که چه کسی بهترین است. اپل هم نمونه بارز اثبات این مدعا است چرا که توانست با ارایه محصولاتی چون آی‌فون و آی‌پد جهان را تحت تاثیر قرار دهد حال آن که نمونه این محصولات قبلا نیز ارایه شده بودند. شاید اپل در زمینه تلویزیونی اینترنتی استریم خود نیز از چنین الگویی پیروی می کند.

1606683296_1_0.gif

اگر نگاهی به تاریخ داشته باشیم با مخترعان مشهوری روبه‌رو می شویم که واقعاً آن چیزی که در تاریخ ثبت شده را اختراع نکرده‌اند. به طور مثال ممکن است فکر کنید که گالیله تلسکوپ را اختراع کرده است اما حقیقت چیز دیگری است. فردی به نام Hans Lippershey برای نخستین بار چنین وسیله‌ای را اختراع کرد ولی گالیله تنها آنها را متناسب با نیاز خود بهینه کرد. همین اتفاق برای بیشتر اختراعات مشهور دیگری چون تلفن و لامپ روشنایی نیز روی داده است.

قصد ما از مطرح کردن این موضوع این است که در زمینه اختراع و نوآوری مهم نیست که چه کسی اول بوده است، مهم این است که چه کسی بهترین است. اپل هم نمونه بارز اثبات این مدعا است چرا که توانست با ارایه محصولاتی چون آی‌فون و آی‌پد جهان را تحت تاثیر قرار دهد حال آنکه نمونه این محصولات قبلا نیز ارایه شده بودند. شاید اپل در زمینه تلویزیونی اینترنتی استریم خود نیز از چنین الگویی پیروی می‌کند. تلویزیون اینترنتی نیز از جمله تجیهزات و دیوایس‌هایی است که مدتی است به بازار ارایه شده است اما هنوز ما محصولی از اپل در این خصوص ندیده‌ایم. به نظر می‌رسد اپل در حال کار روی جزییاتی است که بتواند محصول نهایی را کاملا از محصولاتی که در حال حاضر در بازار هستند، متمایز کند. در این مقاله به بررسی 7 راهی خواهیم پرداخت که می‌تواند به اپل کمک کند تا به تلویزیون اینترنتی ایده‌آل خود دست یابد.

مرحله اول: رابط کاربری خارق العاده
اپل را می‌توان پادشاه بی رقیب طراحی رابط کاربری معرفی کرد و و به نظر می‌رسد در عرصه تلویزیون اینترنتی نیز باید از همین جایگاه دفاع کنید. رابط کاربری باید تا حد امکان یک دست و لایه‌ای ابریشمی داشته باشد. بدیهی است که رابط کاربری تلویزیون اپل باید از نمونه‌های قدیمی یک سر و گردن بالاتر باشد. ویژگی جستجو باید بسیار فراگیر باشد و نتایج گوناگونی را به کاربر ارایه دهد. به طور مثال اگر کاربر به دنبال برنامه خاصی در اینترنت می‌گردد باید نتایج جستجو از سایت‌هایی چون Netflix ،Hulu Plus و Amazon Instant نیز به کاربر نمایش داده شود نه اینکه تنها نتایج جستجو منحصر به خروجی‌های iTunes باشد.

مرحله دوم : سخت‌افزار خارق‌العاده
در طول دوسال گذشته دستگاه فعلی AppleTV در مسیری حرکت می‌کند تا در نهایت به چیزی شبیه به داستان Rip Van Winkle تبدیل شود. مردی که برای دهه‌ها جایی خوابیده بود و پس از آنکه از خواب بیدار شد تصمیم گرفت تا با جهان‌گردی ببیند که در این مدت چه چیزهایی در جهان تغییر کرده است. گزارش‌ها نیز حاکی از آن است که اپل به موضوع به‌روز کردن سخت‌افزار تلویزیون خود را با توجه به پیشرفت مذاکرات خود با شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات مبتنی بر تلویزیون اینترنتی پی می‌گیرد تا بتواند بهترین سخت‌افزار مورد نیاز را ارایه کند. البته با ظهور رقیبی چون Sling TV بهتر است اپل نیز دست بجنباند و به کارهای خود سرعت دهد. نسل بعدی Apple TV سرویسی را به آیفون و آیپد اضافه خواهد کرد که ویژگی را برای افرادی که نمی‌خواهند 100 دلار هزینه بپردازند، اضافه می‌کند تا بتوانید آنها را مستقیما به تلویزیون متصل کنید. درست مثل ابزارهای مقرون به صرفه‌ای چون Chromecast.

مرحله سوم: پایین نگاه داشتن قیمت
Sling TV هنوز تمام آن چیزی که ما انتظار داریم داشته باشیم را ارایه نمی‌دهد اما با قیمت 20 دلاری ماهانه خود و پیشنهادات متعدد از کانال‌های متفاوت رقیبی قدرتمند در بازار خواهد بود. درست در نقطه مقابل سرویس Sony’s Playstation Vue تنها دارای 75 کانال است که با قیمتی 60 تا 80 دلاری در ماه به کاربر ارایه می‌شود که هیچ حالت سفارشی هم در آن وجود ندارد. در واقع این همان سرویس تلویزیون کابلی است که این بار در بستر وب ارایه می‌شود و طبیعتاً هیچ ارزش افزوده‌ای برای کاربر نخواهد داشت. به نظر می‌رسد اپل نیز برای اینکه بتواند در این حوزه خوش بدرخشد باید قیمتی رقابتی به همراه امکاناتی مناسب برای رفع نیاز کاربر را فراهم کند. تا بسته‌هایی که برای فروش در تلویزیون اینترنتی قرار می گیرند همچنان مقرون به صرفه باشند.

مرحله 4: ESPN
زمانی که بحث محتوای مورد در خواست مردم پیش میآید نمیتوان از یک راه میان‌بر استفاده کرد. Sling TV نیز با درک این واقعیت از کانال‌های محبوب در خدمات خود استفاده کرده است؛ کانال محبوب ورزشی چون ESPN و ESPN2 و سایر بسته‌های ورزشی نیز به سرعت به خدمات آن اضافه می‌شوند. اپل نیز باید از همین سیاست پیروی کند و اتفاقاً  ESPN با وجود آنکه یک راه‌حل نیست ولی جز حداقل‌هایی است که باید در خدمات اپل نیز ارایه شود.

مرحله 5: مدیریت پخش
یکی از موارد ناامید‌کننده‌ای که در خدمات جدید Sling TV وجود ندارد، مسئله مدیریت زمان در زمان پخش است. یعنی امکان توقف، جلو بردن یا عقب بردن فیلم بسیار محدود است و تنها در برخی از کانال‌ها قابل دسترسی است. این مسئله،  بسیار مهم است که اپل باید در هنگام ارایه تلویزیون اینترنتی خود به آن توجه کند.

مرحله 6: تفکیکپذیری بهتر
یکی دیگر از مشکلات اصلی Sling TV کیفیت تصویر است. در حالی که ادعا می‌شود که کیفیت تصویر مثل کیفیت تلویزیون کابلی و تصاویر ماهواره‌ای است، کیفیتی بین 720p تا 1080p. اما تصویری که در بستر این ارایه می‌شود کمی مات است و لبه‌های تیزی که ما در تصاویر حاصل از تلویزیون‌های کابلی یا ماهواره‌ای سراغ داریم را در این تصاویر نمی‌بینیم. به همین دلیل، ارایه کیفیت بهتر تصویر می‌تواند یک پیشنهاد اغواگرانه در میدان رقابت باشد و اپل باید به دنبال راهی باشد تا بتواند راه‌حل‌هایی برای شفاف کردن تصویر و بالا بردن وضوح آن ارایه کند. البته بالا بردن کیفیت تصویر حتما به ارتباط بهتر با اینترنت نیز بستگی دارد ولی خوشبختانه شایعاتی منتشر شده است که نشان می‌دهد اپل روی این مسئله در حال تحقیق است. به نطر می‌رسد اپل (CDN (Content Delivery Network خودش را ساخته است تا بتواند انتقال اطلاعات به iTunes و سایر محصولات را آسان‌تر کند. این شرکت همچنین با ISP های بزرگ و اصلی نیز قراردادهایی برای ارایه خدمات خاص برای تلویزیون اینترنتی بسته است.

مرحله 7: فقط آنرا به سرانجام برسان
اپل در حال ارایه ایده‌ای است که مدت زمانی پیشر، استیو جابز آن را در سر داشت.  Apple TV پروژه‌ای سالخورده است و در  این مدت Sling TV به شدت توسعه یافته است و اپل باید سرعت خود را از شایعات و اخباری که منتشر می‌شود بیشتر کند تا بتواند حضور موفقی در این بازار داشته باشد. البته اپل ثابت کرده است که شاید حضوری دیر هنگام در بازار باعث شده باشد که رقیبان در این هر حوزه عرض‌اندام کنند اما اپل توانسته است با ارایه محصول یا خدماتی متمایز به سرعت از آنها پیشی بگیرد. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟