PX 2 انویدیا با قدرتی برابر با 150 مک‌بوک‌پرو
CES 2016: معرفی اولین ابر رایانه برای ماشین‌‌های خودران
به‌نظر می‌رسد شرکت انویدیا تصمیم گرفته تا به شیوه‌ای جدید، تازه‌‌های خود را در CES 2016 معرفی کند. روز گذشته مرد شماره یک انویدیا بسته‌ای را معرفی کرد که بیشتر شبیه به یک کامپیوتر کامل بود تا کامپیوتری برای خودروهای خودران! درایو PX 2 یک بسته کامل است که از دو بخش برد اصلی و یک واترکولینگ تشکیل شده است. علاوه بر مشخصات بارز فنی، PX 2 قادر است تا داده‌‌های ورودی 12 دوربین را پردازش کرده و از سنسورهای اولتراسونیک و رادار حساس نیز برخوردار است.

ابررایانه PX 2 از 12 هسته پردازشی برخوردار بوده و قدرت پردازش 8 ترافلاپ داده (برابر با شش کارت گرافیک تایتان) را داشته و می‌تواند در یک ثانیه، 24 میلیارد عملیات محاسباتی را انجام دهد. PX 2 با معماری +FinFET تولید شده و از 12 هسته پردازشی بهره‌مند است. هسته‌‌های پردازشی به صورت یک بسته 8 هسته‌ای کورتکس A57 آرم و یک بسته 4 هسته‌ای بومی انویدیا با نام دنور تجمیع شده‌‌اند.

برد اصلی سوپر کامپیوتر PX 2‌انویدیا برای خودروهای خودران

اما بخش گرافیکی درایو PX 2 از هسته‌های پاسکال انویدیا شکل گرفته که در قیاس با کارت گرافیک تایتان با هسته‌‌های مکسول، از قدرت پردازشی بالا و مصرف انرژی کمتری برخوردارند. همچنین PX 2 قادر است تا در نرم‌افزار AlexNET و در هر ثانیه، 2800 تصویر را پردازش کند و این در حالی است که کارت گرافیک تایتان توان پردازش 450 تصویر را دارد. گرمای ناشی از فعالیت این سوپرکامپیوتر کوچک با 250 وات مصرف انرژی، توسط یک خنک‌کننده آبی (واترکولینگ) انحصاری انویدیا مجهز به دو هیت‌پایپ مسی، دفع می‌شود.

سوپر کامپیوتر PX 2 می تواند تا ورودی 12 دوربین از سطح خیابان را پردازش کند

پلتفرم PX 2 با بهره‌مندی از سامانه یادگیری عمیق، کوچکترین تغییرات ناگهانی در جاده را زیر نظر داشته و به سرعت تصمیم‌گیری و دستورات را اعمال کند. هوانگ مدیرعامل شرکت انویدیا اعلام کرده که این سریع‌ترین ابررایانه ساخته شده برای ماشین‌های خودران تاکنون است. هوانگ می‌گوید: "PX 2 اجازه می‌دهد تا خودروهای خودران در بهترین شرایط و ایده‌آل‌ترین وضعیت، هوشمندی خود را همچنان حفظ کنند".

بسته کامل سوپر کامپیوتر PX 2 به همراه خنک کننده آبی (واترکولینگ)

بنا به اظهارات هوانگ، درایو PX 2 اولین ابررایانه معرفی شده برای خودروهای خودران تاکنون است که با توجه به مولفه‌های قدرت، سرعت، قابلیت‌‌های فراوان و هوشمندی کامل، می‌تواند روند تکمیل و گسترش خودروهای خودران را در آینده‌ای بسیار نزدیک، تسهیل کند.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 222 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال