پلتفرم ویژه‌ای برای هدایت روبات‌ها
CES 2016: با زیرو روبات بسازید و کنترلش کنید + تصویر
دوران کنترل روبات‌ها از راه دور به سر رسیده است. ZeroUI در نظر دارد به شما این توانایی را بدهد تا روبات‌ها را با استفاده از دست‌هایتان کنترل کنید. به همین دلیل این شرکت مکانیزم ابداعی خود را Ziro نامیده است. یک کیت روباتیک که به شما اجازه می‌دهد روبات‌های پیشرفته و قدرتمندی را در منزل طراحی کنید، یا حداقل به شما این توانایی را می‌دهد تا آن‌ها را با چرخاندن انگشتان‌ دست‌تان کنترل کنید.

shabake-mag.jpg

کنترل‌های حرکتی در بسیاری از موارد ممکن است جذاب نباشند. آن‌ها غیر قابل اعتماد و خسته کننده بوده و همچنین به لحاظ بصری و شنیداری هیچ‌گونه احساسی را در مصرف کننده به وجود نمی‌آورند. با این وجود، در بدترین حالت ممکن آن‌ها یک قدرت مظاعف را در اختیار مصرف‌کنندگان‌شان قرار می‌دهند. آیا تصور این ایده که با استفاده از انگشت‌های دست توانایی کنترل اجسام و فرمان دادن به آن‌ها را داشته باشید برای‌تان جذاب نیست؟ اشیایی که به فرمان‌ شما حرکت کرده یا به دور خود بچرخند! شما به یک روبات ماشینی کوچک فرمان می‌دهید با صبر و حوصله در گوشه‌ای به انتظار بنشیند و همواره از شما اطاعت کند. این کاری است که Ziro آن‌را انجام داده است. ZeroUI یک سامانه کنترل حرکتی است. این کیت شامل چهار ماژول به شرح زیر است:

یک ماژول بی سیم موتوری (مؤلفه‌های زیرساختی که انرژی لازم برای حرکت هر روبات‌ کوچکی که طراحی شده است را امکان‌‌پذیر می‌سازند.)، یک دستکش کنترل کننده از راه دور از جنس چرم مصنوعی (یک دستکش سبز رنگ که روی آن حس‌گرهای حرکتی و نوارهای انعطاف‌پذیر که در امتداد شست و دو انگشت اول قرار داشته و به کاربران در هدایت این روبات‌ها کمک می‌کنند. این دستکش به مدت پنج ساعت شارژ در خود نگه می‌دارد.)، یک ایستگاه شارژ، به همراه مواد اولیه برای ساخت روبات‌ها و در نهایت یک برنامه پیکربندی قابل نصب روی اسمارت‌فون‌های مبتنی بر سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS (به کاربر اجازه می‌دهد، یک ژست ویژه را با استفاده از موتورهای حرکتی کنترل کند.) از محلقات این بسته به شمار می‌روند. داخل این مجموعه یکسری نمونه‌های ساده و اولیه در نظر گرفته شده است. البته لازم به توضیح است که این بسته عمدتا بر پایه خلاقیت و نوآوری قرار داشته و کاربران به راحتی توانایی طراحی الگوهای به مراتب پیش‌رفته‌تری را نسبت به نمونه‌‌های داخل بسته در اختیار دارند.

این مکانیزم دقیقا چگونه عمل می‌کند؟

روبات چهار چرخ فوق‌الذکر توسط چهار موتور Ziro ساخته می‌شود. کاربر با استفاده از یک دستکش و از طریق مکانیزم بلوتوث ( نسخه نهایی قابلیت پشتیبانی از وای فای را نیز دارد. البته شبکه خصوصی وای فای باید پیکربندی شده باشد.) و با یک حرکت ناگهانی به سمت پایین به دستگاه متصل می شود. زمانی که این فرآیند آغاز شد، اگر کاربر دست خود را بالا بیاورد، چر‌خ‌ها به راه افتاده و رو به جلو حرکت خواهند کرد. با اشاره انگشت به جهات مورد نظر کاربر نه تنها توانایی هدایت روبات را دارد، بلکه توانایی چرخاندن و معکوس کردن حرکت روبات در جهات مختلف را نیز دارد. شرکت سازنده اعلام کرده، موتورها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که حتی قابلیت نصب روی روبات اسطوره‌ای R2-D2 (در سری فیلم‌های جنگ ستارگان) را نیز دارد، به‌طوری که با یک فشار کوچک به حرکت در می‌آید. ساختار این موتورها به گونه‌ای است که حتی روی بال‌های یک وسیله پروازی نیز قابل نصب هستند. این محصول بعد از ژانویه در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. بسته اولیه به قیمت 149 دلار همراه با دو موتور و محلقات دیگر در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. بسته کامل و نهایی به قیمت 200 دلار همراه با چهار موتور و یکسری اسباب‌بازی‌های مرتبط در اختیار مصرف کنندگان قرار خواهد گرفت. البته به نظر می‌رسد، دستکش طراحی شده هنوز جای کار بیشتر را دارد و باید انعطاف‌پذیرتر از حالت فعلی شود، اما بدون شک این کیت بسیار سرگرم کننده خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر درباره این سامانه شما را به دیدن گالری عکس دعوت می‌کنیم.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟