خلق اثر هنری زمین و هوا نمی‎شناسد
7 نکته برای عکاسی بهتر با روبات پرنده
عکاسی به وسیله روبات‎های پرنده یا همان دِرون‌ها می‎تواند بسیار لذت بخش باشد. قدرت مانور یک روبات پرنده شخصی این امکان را در اختیار شما قرار می‎دهد تا از بالا به تمام صحنه اشراف داشته باشید و رویدادهای مختلف را ضبط و ثبت کنید یا تصاویر 360 درجه فوق‌العاده که امکان انجام آن با روش‎های سنتی عکاسی وجود ندارد را تهیه کنید. علاوه بر اینها، قابلیت چشم‌انداز فیش‌آی که دوربين بیشتر روبات‎های پرنده از آن پشتیبانی می‎کنند نیز امکان خلق تصاویر شگفت‌انگیز از مناظر و سایر سوژه‎ها را فراهم می‎کند. فرقی نمی‎کند که شما یک عکاس حرفه‎ای باشید یا برای تفریح و علاقه شخصی شروع به عکاسی هوایی کرده باشید، رعایت این 7 نکته قطعا به شما کمک خواهد کرد:

1. حالت FPV را امتحان کنید

بعضی از روبات‎های پرنده حالت دید اول شخص یا FPV را پشتیبانی می‎کنند که به شما اين امکان را می‎دهد تا دقیقا نقطه‎ای را که دوربين روبات پرنده به سمت آن است را مشاهده کنید. FPV حس مورد نیاز پرسپکتیو را وقتی از از زمین بلند می‎شوید در اختیار شما قرار می‎دهد. همچنین این تکنیک مزیت کادربندی صحیح از صحنه عکاسی را نیز به شما عرضه می‎کند. روبات‎های پرنده دارای قابلیت FPV معمولا تا محدوده 300 متری به دستگاه هوشمند شما متصل شده و تصاویر را از طریق وای‎فای ارسال می‎کنند.

2. از یک حلقه گردان محوری استفاده کنید

حلقه‎های گردان محوری (gimbal) سیستم‎های تثبیت کننده‎ای هستند که روبات پرنده را به دوربين متصل کرده و امکان عکس‎برداری بدون لرزش را فراهم می‎کنند. هیچ چیزی بیشتر از مات شدن عکس بر اثر لرزش دوربين شکار لحظات ناب را خراب نمی‎کند، و استفاده از یکی از انواع حلقه‎های گردان از تار شدن عکس جلوگیری می‎کند.

روبات‎های پرنده مجهز به gimbal حتی در وضعیت هوای متلاطم یا در حرکت‎های سریع هم قادر به عکاسی با ثبات هستند. اگر چه این ابزار چندان ارزان قیمت نیستند، اما در صورتی که شما قصد دارید به صورت کامل و بی عیب و نقص به عکاسی هوایی بپردازید، در اختیار داشتن یکی از آنها ضروری است.

3. مراقب توازن ملخ‎های روبات پرنده خود باشید

ملخ‎های متوازن باعث می‎شوند تا روبات پرنده هموارتر در آسمان پرواز کند و نتیجه آن باعث خلق تصاویر بهتر خواهد شد. برای متوازن کردن ملخ‎ها، ابتدا آنها را جدا کرده و دوباره با دقت ملخ‎ها را متصل کنید. دقت داشته باشید که هر کدام از ملخ‎ها کاملا به صورت افقی باقی بماند.

4. از بالاتر عکس بگیرید

هر چند ممکن است به طور ناخودآگاه و از روی عادت زمان عکاسی به موضوع نزدیک شوید، اما برای دید مناسب‎تر بهتر است که از موضوع عکاسی خود فاصله بگیرید. هر چه زاویه دید لنز دوربين روبات پرنده گسترده‎تر باشد، موضوع عکاسی بهتر در کادر قرار می‎گیرد. هر چه بیشتر فاصله بگیرید، دوربين روبات پرنده شما فضای بیشتری را تحت پوشش قرار می‎دهد و نتیجه نهایی بهتر خواهد بود. هر چه فاصله روبات پرنده از زمین بیشتر باشد گرفتن تصاویر پانوراما نیز راحت‎تر خواهد شد.

5. مراقب وضعیت آب و هوا باشید

وضعیت آب و هوا از نوع تابش نور خورشید تا وضعیت تعادل روبات پرنده شما در آسمان، می‎تواند روی تمام جنبه‎های عکاسی با روبات پرنده تاثیر داشته باشد. در روزهای ابری سایه‎ها کمتر و در نور طبیعی خورشید بیشتر می‎شوند و یک نور ثابت برای کار را در اختیار شما قرار می‎دهد. اگر ابری در آسمان نباشد میزان درخشندگی حاصل از نور زیاد در عکس‎های شما بیشتر شده و باید انتظار سایه‎های بیشتری را داشته باشید.

تحقیق کنید که کدام وضعیت آب و هوایی برای موضوعات عکاسی شما بهتر عمل می‎کند، و برنامه زمان‌بندی عکاسی خود را با پیش‌بینی‎های آب و هوا هماهنگ کنید. بعضی اوقات یک روز آفتابی و درخشان بهترین نتیجه را برای شما به همراه خواهد داشت و بعضی وقت‌ها یک آسمان ابری جلوه بیشتری به عکس‎های شما می‎دهد.

6. ببینید کدام وقت از روز بهترین نتیجه را به همراه دارد

مانند مورد شماره 5، ساعات روزانه نیز روی عکاسی هوایی شما تاثیر گذار خواهد بود. نور ساعات ابتدایی روز سایه‎های بلندتر و نرم‎تر را فراهم می‎کند و حس و حال آرام‌تری به عکس می‎دهد. اگر شما خوش شانس باشید، نور صبحگاهی خورشید از طریق مه و غبار فیلتر خواهد شد و افکت زیبایی را برای شما ایجاد می‎کند. نور اوسط روز و اوایل بعد از ظهر با روشنایی کافی خود می‎تواند کل موضوع شما را به طور مساوی روشن کند تا تمام جزئیات مورد نیاز شما قابل رویت باشد.

روشنایی ظهر اغلب به واسطه نور شدیدی که توليد می‎کند برای عکاسی سنتی توصیه نمی‎شود، اما این نور برای عکاسی با روبات پرنده مفید هم می‎تواند باشد. زاویه از بالا به پایین خورشید سایه‎ها را به حداقل رسانده و دید را به حداکثر می‎رساند. غروب آفتاب و گرد و غبار نیز یک نور گرم که می‎تواند حال و هوای سر زنده‎ای را خلق کند را در اختیار شما قرار می‎دهد.

7. در عکاسی ممارست به خرج دهید

نکته‎ای که برای تمام عکاسان، از جمله عکاسی با روبات پرنده مهم است حفظ تداوم در عکس گرفتن است. هر چه بیشتر عکاسی کنید ایده‎ها و تجارب جدیدتر و بیشتری را به دست خواهید آورد و نتیجه کامل‎تری از صحنه‎ای که در حال عکس‎برداری از آن هستید، به دست خواهید آورد. سعی کنید روبات پرنده خود را به زاویه‎ها و ارتفاع مختلفی منتقل کنید و با صرف وقت بیشتر نتیجه بهتری به دست آورید.

روبات‎های پرنده فناوری نوآورانه نوظهوری هستند که این فرصت را در اختیار ما گذاشته‎اند تا دنیا را از منظری که هرگز قبل از آن ندیده بودیم را تجربه کنیم و آن را با دیگران به اشتراک بگذاریم.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟