جدال آندروید و iOS ادامه دارد
پنچ قابلیت که آندروید باید از iOS به عاریت بگیرد
من عاشق آندرویدام اما گه‌گاهی یک ناخونک به iOS هم میزنم. باید از آندروید برای قابلیت‌هایش، از یکپارچگی‌اش با سرویس‌های گوگل گرفته تا قابلیت‌های اشتراک هوشمند، ممنون بود. اما آندروید بی‌نقص هم نیست و در iOS چند ویژگی وجود دارد که از آندروید بهتر است. گوگل باید مثل هر شرکت فناوری‌محور دیگری یک کار کند: آن‌ها را بدزدد. قبلا هم از هر دو شرکت از این کارها دیده‌ایم. iOS به وضوح از کرکره نوتیفیکیشن آندروید الهام گرفته و آندروید هم تصادفی چند-لمسه نشده است. در زیر چند ایده ذکر شده که خوب است به آندروید راه پیدا کند.

1606683296_1_0.gif

یک لمس برای بازگشت به بالای صفحه
از اوایل پیدایش iOS این حقه هوشمندانه برای بازگشت به بالای صفحه در این سیستم‌عامل وجود داشت: فقط کافیست بالای صفحه را لمس کنید و در یک چشم به هم زدن به آنجا بروید. این نکته برای اینترنت‌گردی، چرخ زدن در اپلیکیشنهای اجتماعی و هر موقعیت دیگری که نمی‌خواهید صفحه به صفحه به بالا بروید، عالی است. البته این قابلیت در بعضی اپها وجود دارد اما باید به شکل یک استاندارد در تمام سیستم‌عامل درآید.

نمایش میزان باتری
واقعا جای تعجب است که هنوز چنین اتفاقی نیفتاده است. یک تنظیم ساده در iOS وجود دارد که اجازه می‌دهد میزان باتری را همیشه ببینید. بعضی کارخانجات این کار را در نسخه‌های اختصاصی شده آندروید خود گنجانده‌اند اما هنوز در سیستم‌عامل استاندارد قرار نگرفته است. بله، بعضی اپ‌ها مثل Battery Widget Reborn درصد باتری را به عنوان اعلان همیشگی ارائه می کنند. در Android Lollipop هم اگر برای نمایش تنظیمات سریع, دابل سواپ کنید درصد باتری را خواهید دید اما این کجا و آن کجا. این سیستم‌عامل باید یک گزینه استاندارد برای نمایش همیشگی درصد باتری داشته باشد.

ساختن نمونه مشابه AirDrop
AirDrop ساده‌ترین شیوه برای ارسال و دریافت فایل به افراد دور و برتان است. البته فقط در میان دستگاه‌های اپل. گوگل واقعا باید برای ارائه سرویسی مشابه دست به کار شود. شاید یک راه آن اتصال به Google Drive باشد. البته با توجه به این‌که نرم‌افزارهایی برای هر دو سیستم‌عامل ویندوز و OS X وجود دارد پس این یک کار میان-پلتفورمی محسوب می‌شود. بله، شما همین حالا هم می‌توانید روی Google Drive فایل آپلود کنید، اما بهتر است گوگل چند قدم اضافی برداشته و این کار را مثل راهکار AirDrop اپل ساده و سریع کند.

ارسال پاسخ سریع
بعضی اپ‌ها هستند که پنجره‌ای برای پاسخ دادن به پیام‌ها بدون رفتن به داخل اپ نمایش می‌دهند اما بهتر بود گوگل این‌گونه پاسخ‌های سریع را بومی  کند. مخصوصاً حالا که سخن از دو اپ یعنی Hangouts و Messenger در میان است. پاسخ دادن به این شکل روی آی‌فون بسیار سریع‌تر است. همین چند ثانیه، وقتی مجبورید سریع جواب پیامی را بدهید و به کارتان برگردید زمان زیادی را ذخیره می‌کند.

افزودن Control Center به کرکره نوتیفیکیشن
شاید اپل کرکره نوتیفیکیشن اصلی را از آندروید کپی کرده باشد، پس حالا وقت آن است که با Control Center آن را جبران کرد. در iOS با سواپ کردن از پایین صفحه به کنترل صدا، چراغ قوه، ماشین حساب و AirDrop  یا AirPlay دسترسی پیدا می‌کنید. بعضی از این قابلیت‌ها مثلاً امکان خاموش و روشن کردن Wi-Fi و Bluetooth، همین حالا هم در منوی کشویی Lollipop وجود دارد. اما کلی جای خالی هست که می‌شود با قابلیت‌های بیشتر پر کرد.

زمان آن است تا برای قابلیت بیشتر در اندروید امیدوار باشیم
گوگل چند ماه پیش از عرضه Lollipop، پیش‌نمایشی از آن در کنفرانس توسعه دهندگان I/O ارائه کرد. شاید این بار هم همین کار را برای نسخه بعدی آندروید انجام دهد. گوگل! اگر داری گوش می‌کنی، آندروید هنوز هم بهترین است اما این تغییرات آن را به سیستم‌عامل خوش‌دست‌تری بدل می کند. قابلیت‌هایی از iOS هست که شما دوست داشته باشید در آندروید ببینید؟ 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟