فناوری جدید PCOLED عمر صفحه‌نمایش را افزایش می‌دهد
صفحات نمایش RGB OLED را می‌توان به عنوان یکی از آخرین فناوری‌های مربوط به صفحات نمایش تلویزیون و همچنین گوشی‌های هوشمند در نظر گرفت که حتی باعث شده است تا برخی از تولید کنندگان بتوانند صفحات نمایش منعطف را نیز وارد بازار کنند. اما باید گفت که به زودی این فناوری نیز جای خود را به فناوری جدیدتری به نام Plasmon-Coupled Organic Light Emitting Diode یا PCOLED خواهد داد. این نوع معماری جدید که به تازگی توسعه داده شده است، توسط ITRI تایوان ارائه شده است که بنابر آن چه در تحقیقات دیده می‌شود، می‌تواند عمر صفحات plasmon نمایش را تا 27 برابر حالت عادی افزایش دهد.

فناوری جدید بر پایه معماری  PCOLED می‌تواند رنگ‌های فسفری قدیمی آبی، سبز و قرمز را که معمولاً از آن‌ها برای تولید نور سفید استفاده می‌شود با رنگ‌های طیف جدید قرمز، سبز و آبی  با طراحی -coupling جایگزین کند که ساختار دو لایه فلزی را ارائه می‌دهد. این فناوری همچنان می‌تواند نور سفید با کیفیتی ارائه کند که بسیار مشابه با آن چیزی است که پیش از این در طراحی  RBG  دیده ایم اما زمانی که در خصوص طول عمر صفحات نمایش به آن توجه می‌شود باید گفت که دارای امتیازات زیادی است. معمولاً یکی از معضلات اصلی که در خصوص طول عمر صفحات نمایش مطرح است طول عمر لایه فلورسنت رنگ آبی است که در مقایسه با رنگ‌های دیگر طول عمر بسیار کمتری دارد.

زمانی که کیفیت صفحه نمایش با گذر زمان کاهش می یابد نخستین پیکسل‌هایی که کار آیی خود را از دست می‌دهند پیکسل‌های رنگ آبی هستند. اما در فناوری جدید پیکسل‌های رنگ آبی با لایه فسفر سنت از رنگ‌های سبز جایگزین شده است. با این روش همچنان می‌توان رنگ سفید را با حداقل مصرف فراهم کرد. این کاهش مصرف باعث می‌شود تا مجموع طول عمر صفحه نمایش تا 27 برابر افزایش یابد.

بنا بر آنچه تاکنون در این خصوص اعلام شده است ظاهراً دستیابی به این فناوری به‌صورت اتفاقی رخ داده است  و محققان در حال کار روی طرح دیگری بوده‌اند که به‌صورت کاملاً اتفاقی این معماری به سرانجام رسیده است. از آن مرحله  ITRI دو نمونه نمایشگر را در ابعاد 10 در 10 و 15 در 15 را ارائه داده است و طرح در مرحله جذب سرمایه‌گذاری تجاری برای توسعه بیشتر است تا بتوان این فناوری را تجاری کرد.

البته باید گفت که بنابر اعلام محققان ITRI برای ارائه این فناوری به بازار هنوز باید یک تا دو سال صبر کرد چرا که محصول تولید شده در مرحله آزمایشگاهی است.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟