دنیای موبایل
شنیدن صدای وای‌فای
امروزه با گسترش تعداد مناطق دسترسی وای‌فای، حجم زیادی از سیگنال‌های وای‌فای در اطراف و محیط زندگی‌ ما جریان یافته است. آیا می‌توان تصوری از این حجم نامریی داشت؟ فرانک اسوین (Frank Swain) با ابزار ابتکاری خود پاسخ خوبی به این پرسش داده است.

امروزه با گسترش تعداد مناطق دسترسی وای‌فای، حجم زیادی از سیگنال‌های وای‌فای در اطراف و محیط زندگی‌ ما جریان یافته است. آیا می‌توان تصوری از این حجم نامریی داشت؟ فرانک اسوین (Frank Swain) با ابزار ابتکاری خود پاسخ خوبی به این پرسش داده است. وی در پروژه‌ای که هزینه آن را یکی از بنیادهای خیریه تأمین کرده، پوشش وای‌فای محیط را در قالب اصواتی قابل شنیدن کرده است. این پروژه که Phantom Terrains نام دارد، با استفاده از حس‌گر وای‌فای یک آی‌فون هک شده، به جمع‌آوری داده‌هایی نظیر نام روترها‌، قدرت سیگنال‌های محیط، سطح رمزگذاری و فاصله مناطق دسترسی می‌پردازد. به گفته اسوین، تعداد مناطق دسترسی وای‌فای که تلفن‌های همراه قادر به شناسایی هستند، بیش از آن چیزی است که در عمل نشان می‌دهند. 

 بازنمایی گرافیکی از سیگنال‌های وای‌فای یک محیط. نمودار بالا گسترش این سیگنال‌ها را در یک محیط نمونه نشان داده و در پایین نمودار صداهایی که Phantom Terrains شنیده در همان محیط رسم شده است.

در این روش قدرت سیگنال، جهت، نام و سطح امنیتی این شبکه‌ها به مجموعه‌ای از اصوات ترجمه شده و در دو لایه پیش‌زمینه و پس‌زمینه از طریق یک سمعک بلوتوث قابل شنیدن است. کسی که این سمعک را به گوش دارد، روی صداهای عادی محیط یک سری اصوات و علایم صوتی را نیز می‌شنود و از این طریق درکی از پوشش وای‌فای مکانی که در آن حضور دارد به‌دست خواهد آورد. سرعت و حجم صداها براساس قدرت سیگنال تغییر می‌کند. اسوین معتقد است با استفاده از این ابزار «می‌توان فهمید که برای خلاص شدن از شر آلودگی وای‌فای چقدر باید از شهر دور شویم!» وی معتقد است سمعک‌های مبتنی‌بر «شنوایی تقویت شده» می‌تواند گستره کاربرد بیش‌تری نسبت به ابزارهایی نظیر عینک گوگل که مبتنی‌بر بینایی هستند داشته باشد: «از طریق بینایی در هر لحظه فقط می‌توانید روی یک سوژه تمرکز داشته باشید. اما دامنه شنوایی به‌طور شگفت‌انگیزی وسیع‌تر است. شما می‌توانید صحبت‌های 50 نفر را در یک اتاق تشخیص دهید و روی یکی تمرکز کنید، در حالی ‌که صدای سایرین را هم ناخودآگاه می‌شنوید.

 

 


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 222 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال