دنیای موبایل
کنترل ابزارهای همراه با اشاره‌ دست
با این‌که امروز شاهد عرضه تدریجی اسمارت‌فون‌هایی هستیم که قادرند از طریق دوربین اشاره‌های دست را تشخیص دهند، ولی این روش تعامل همواره مشکلاتی در بر داشته است که از جمله آن‌ها مصرف زیاد باتری است.

با این‌که امروز شاهد عرضه تدریجی اسمارت‌فون‌هایی هستیم که قادرند از طریق دوربین اشاره‌های دست را تشخیص دهند، ولی این روش تعامل همواره مشکلاتی در بر داشته است که از جمله آن‌ها مصرف زیاد باتری است. مشکل دیگر این است که دست کاربر باید در دید دوربین اسمارت‌فون باشد که محدودیتی بزرگ محسوب می‌شود. محققان دانشگاه واشنگتن برای تعامل با گوشی روشی ارائه داده‌اند که با کمک آن می‌توان از طریق حرکات دست با تلفن همراه کار کرد. این محققان گونه‌ای از فناوری تشخیص بی‌سیم با مصرف توان کم را توسعه داده‌اند که می‌تواند به‌زودی در حوزه ابزارهای همراه مورد استفاده قرار گیرد. اسمارت‌فون پس از یادگیری این‌که هر حرکت دست کاربر معادل چیست، واکنش مناسب را نشان می‌دهد. این فناوری که SideSwipe نام دارد و حاصل تحقیقات مت رینولدز و شتاک پاتل، دو دانش‌یار مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه واشنگتن است‌، با حس کردن بازتاب امواج منتشر از اسمارت‌فون، حرکات دست را شناسایی می‌کند. در نتیجه، چنین روشی در مواردی که حتی اسمارت‌فون به‌طور مثال در جیب یا کیف قرار گرفته هم قابل استفاده است. به عقیده رینولدز: «اسمارت‌فون‌های امروزی به انواع مختلفی از حس‌گرها مجهزند، از دوربین گرفته تا شتاب‌سنج و ژیروسکوپ که امکان تشخیص حرکات دستگاه را فراهم می‌کند. ما حس‌گر جدیدی را توسعه داده‌ایم که بازتاب امواج بی‌سیم اسمارت‌فون از روی دست کاربر را دریافت و از آن برای شناسایی حرکات دست استفاده می‌کند که به کاربر امکان می‌دهد تا حتی بدون نگاه کردن و لمس نمایش‌گر با اسمارت‌فون تعامل داشته باشد.»


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 222 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال