دنیای موبایل
نقشه‌های سه‌بعدی برای اسکی
قرار است نرم‌افزار موبایلی عرضه شود که علاقه‌مندان به کوهنوردی و اسکی می‌توانند از طریق آن نقشه‌های سه‌بعدی از کوه‌ها و عوارض زمین در اختیار داشته باشند.

قرار است نرم‌افزار موبایلی عرضه شود که علاقه‌مندان به کوهنوردی و اسکی می‌توانند از طریق آن نقشه‌های سه‌بعدی از کوه‌ها و عوارض زمین در اختیار داشته باشند. این نرم‌افزار به‌نام Fatmap Ski مجموعه‌ای از امکانات را در اختیار کاربر قرار می‌دهد که کمک بزرگی به علاقه‌مندان کوهنوردی و اسکی خواهد بود. نقشه‌های امروزی فاقد بسیاری از اطلاعات و جزییات مورد نیاز این افراد هستند و در اختیار داشتن نقشه‌ای سه‌بعدی و دقیق که اطلاعات مهم را از طریق تلفن همراه و بدون نیاز به پوشش شبکه در اختیار بگذارد‌، بسیار حیاتی است. 

از میان امکاناتی که برای این نرم‌افزار در نظر گرفته شده است، می‌توان به این موارد اشاره کرد: 
- امکان جست‌وجوی مسیرهای مورد علاقه و مشخص کردن موقعیت روی آن‌ها؛
- امکان مشاهده سه‌بعدی و مجازی مسیرهای اسکی؛
- مشاهده اطلاعات و جزییات هر مسیر نظیر میزان شیب و امتیازی که سایر افراد به آن مسیر داده‌اند؛
- امکان یافتن رستوران‌ها، استراحت‌گاه‌ها و تله‌کابین‌های در حال فعالیت و زمان تغییر هوا؛
- نشانه‌گذاری موقعیتی که در آن قرار دارند، ایجاد ارتباط با دوستان و خانواده و یافتن مکان آن‌ها روی نقشه؛ 
- ذخیره اطلاعات درباره صعود، مسیر طی شده و سرعت حرکت. 

علاوه بر این‌ها، نقشه‌هایی از نوع Heat map نیز توسط این نرم‌افزار ارائه می‌شود که درکی بهتر از شیب و نوع عوارضی که قرار است روی آن اسکی شود و مناطق پرخطر فراهم می‌کند (شکل 2).
 Fatmap برای تهیه نقشه‌ها و ساخت مدل‌های سه‌بعدی از تصویربرداری با تفکیک‌پذیری بالای Tri-stereoscopic ماهواره‌ای بهره می‌برد. پدیدآورندگان Fatmap Ski زمان عرضه آن را آغاز فصل اسکی 
(ماه دسامبر) اعلام کرده‌اند.

شرح شکل:  از جمله امکانات نرم‌افزار Fatmapm Ski، تصویرسازی شیب‌ها و نواحی خطرناک عوارض کوهستانی به‌صورت نقشه‌های Heat map است.

 

 


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 221 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال