با اورکلاکینگ و کاربردهای آن آشنا شوید
از نیم دهه گذشته تاکنون مقوله اورکلاک پیشرفت‌های چشمگیری را تجربه کرده و بدون اغراق می‌توان از آن به یک صنعت کاربردی و پرطرف‌دار یاد کرد! فناوری نسل‌های گذشته محدودیت‌هایی را بر سر راه اورکلاکینگ قرار داده بود که مهم‌ترین آن، بالا بودن تکنولوژی تولید نودهای فرکانسی بود. اما با کاهش لیتوگرافی تراشه‌ها به ویژه پردازنده، حافظه‌ها و کارت‌های گرافیک، محدودیت‌های موجود در افزایش فرکانس و سریع‌سازی این تراشه‌های محاسباتی برداشته شد و خوشبختانه امروزه می‌توان حتی با یک خنک کننده بادی هم افزایش فرکانس را تجربه کرده و از بالا رفتن سرعت پردازش تراشه‌ها لذت برد.

1606683296_1_0.gif

اورکلاکینگ چیست؟
اورکلاکینگ در عمل به افزایش فرکانس کاری تراشه های اطلاق می شود. در حقیقت، کاربر با اورکلاک یک سخت افزار محدودیت فعالیت آن قطعه در فرکانس‌های بالاتر را کنار زده و با بکارگیری روش‌های عملی، بستری را برای سخت افزار خود ایجاد می کند تا در فرکانس‌های بالاتر و با سرعت بیشتر فعالیت و وظایفش را انجام دهد.

چرا اورکلاکینگ؟
بدون تردید این سئوال برای شما پیش می آید که چه لزومی دارد تا سخت افزارها را اورکلاک کنیم. پاسخ به این سئوال را اینگونه آغاز می کنیم: تصور کنید می خواهید یک کارت گرافیک بخرید، جدای از علاقمندی شما به برند، دو مدل کارت گرافیک با مشخصات فنی و قیمت متفاوت انتخاب را برای شما سخت کرده است. مشخصات فنی یکی از کارت‌ها نمی تواند برای کار شما مناسب باشد و خرید کارت گرافیک دوم انتخابی عاقلانه و آینده نگرانه است، اما بودجه شما کفاف خرید آن را نمی دهد! یکی از کاربردهای اورکلاکینگ دقیقاً در این مواقع است. تفاوت قیمت در بیشتر اعضای خانواده کارت‌های گرافیک به میزان فرکانس‌ها و نوع سیستم خنک کننده کارت گرافیک بستگی دارد. حال اگر شما بتوانید با روش‌های فنی این تفاوت در فرکانس‌ها در دو مدذل کارت گرافیک را رفع کنید، در عمل با هزینه کمتر می توانید کارت گرافیکی با مشخصات فرکانسی مدل گران تر راتصاحب کنید. در پردازنده‌ها هم این مطلب صدق می کند. تفاوت قیمت‌های بالا در پردازنده‌های اینتل بیشتر در میزان حافظه کش و فرکانس آنها است و اگر شما بتوانید با رعایت اصول ایمنی و آگاهی فرکانس پردازنده ارزان‌تر را افزایش دهید، با پرداخت هزینه کمتر پردازنده سریع‌تری را به دست آورده‌اید. علاوه بر موضوع هزینه، نفس عملیات اورکلاکینگ هیجان خاصی دارد و شما را با بخش‌های پردازنده به ویژه بخش ولتاژ، ضریب بیس کلاک (BCLK) و ضریب مالتی پلیر آشنا می کند.

آیا در همه قطعات کامپیوتر امکان سریع‌سازی وجود دارد؟
واقعیت این است که به لحاظ تئوری، هر تراشه‌ای که در فرکانس معینی فعالیت می کند می تواند از پتانسیل سریع‌سازی برخوردار باشد. اما دو نکته بسیار حایز اهمیت است: اول اینکه تراشه باید از خنک کننده مناسبی برای دفع گرمای خود برخوردار باشد. دوم اینکه نرم‌افزار مخصوصی برای افزایش فرکانس آن نوشته شده باشد. اما آن چیزی که در میان اورکلاکرها مرسوم شده، سریع سازی (اورکلاک) برخی از قطعات کامپیوتر است. در یک کامپیوتر سخت افزارهایی چون پردازنده، حافظه ها و کارت گرافیک با وظیفه اصلی پردازش (چه دستورالعمل‌های اجرایی و چه پردازش گرافیکی) سه ضلع مثلت "اورکلاکینگ" را تشکیل می دهند. این سه قطعه از قابلیت‌های فوق العاده‌ای در سریع‌سازی برخوردارند و به همین دلیل صنعت اورکلاکینگ بیشتر بر روی این سه بخش از یک سیستم کامپیوتری متمرکز است.

پنج نکته برای ایمنی بیشتر
ذات اورکلاک و افزایش فرکانس شیرین و دلچسب است، اما این حس خوب نباید باعث شود تا کاربر مسایل ایمنی را نادیده بگیرد. برای کسب تجربه خوب از عملیات اورکلاک، همواره این 5 نکته را مد نظر قرار دهید:

- اورکلاکینگ عملیاتی علمی/فنی است، پیشنهاد می‌شود قبل از اقدام به آن با اصول اولیه، مبانی و ریسک‌های احتمالی آن آشنا شوید.
- پس از آگاهی نسبی از اورکلاکینگ و روش‌های انجام آن، از کارآمدی خنککننده پردازنده یا کارت گرافیک خود اطمینان حاصل کنید. چرا که افزایش فرکانس همواره با افزایش تولید گرمای قطعه مورد نظر همراه است و عدم دفع صحیح این حرارت می تواند ناپایداری، عدم موفقیت در اورکلاک و صدمات جدی به قطعه مورد نظر را به‌همراه داشته باشد.
- خوشبختانه سازندگان در بیشتر مادربردها امروزی امکان "اورکلاک کاربردی" پردازنده و حافظه‌ها را از طریق افزایش خودکار ضریب بیش کلاک در نظر گرفته‌اند که این‌کار با فعال کردن یک گزینه در بایوس و یا تغییر حالت یک سوئیچ یا کلید امکان‌پذیر است. به همین دلیل توصیه می شود تا حد امکان از قابلیت‌های "اورکلاک خودکار" نرم‌افزارهای همراه قطعاتی چون کارت گرافیک و یا از طریق محیط بایوس بهره ببرید.
- پردازنده‌های امروزی از قابلیت افزایش فرکانس بین 500 تا 700 مگاهرتز بدون نیاز به اعمال ولتاژ اضافی برخوردارند. اگر این میزان افزایش فرکانس برایتان کافی نیست، در نظر داشته باشید که فقط در مواقع ایجاد ناپایداری در فرکانس جدید ولتاژ پردازنده را در گام‌های کوچک افزایش داده تا مشکل ناپایداری رفع شود.
- و نکته مهم‌تر اینکه اورکلاکینگ عملیاتی دارای ریسک است و اورکلاکر با علم به این موضوع و آگاهی کامل به سراغ آن می رود. پس به یاد داشته باشید اگر وارد عملیات اورکلاکینگ شدید مواردی چون صدمه احتمالی به قطعه و یا حتی سوختن آن را پذیرفتهاید. لذا بهتر است که با فراگیری مبانی اورکلاکینگ، خاطرات به یادماندنی را از این صنعت کاربردی و پرطرف‌دار برای خود رقم بزنید.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟