دیسک‌های موسیقی گراموفون دوباره پرطرفدار شدند
این‫که وینیل (Vinyl یا همان دیسک‌های مغناطیسی گراموفونی موسیقی) دوباره احیاء شده واقعی است ولی این وسط خواننده‫ها هستند که دوباره ضرر می‫کنند. اتحادیه صنعت ضبط موسیقی در آمریکا (RIAA) گزارش داده که در نیمه اول سال 2015 میلادی 226 میلیون دلار آهنگ منتشر شده روی دیسک‌های گراموفونی به فروش رسیده است.

این رقم در مقایسه با 162.7 میلیون دلاری که در سال 2014 میلادی به دست آمده افزایش چشمگیری را نشان می‫دهد. دلیل این افزایش برنامه‫هایی مانند پاندورا (Pandora) و اسپات‌یفای (Spotify) هستند که از تبلیغات پشتیبانی می‫کنند و به نظر می‫رسد که مردم خیلی علاقه دارند تا برای موسیقی پول پرداخت کنند. درآمد حاصل از فروش آلبوم موسیقی بسیار بیشتر از درآمد حاصل از پایگاه‫های موسیقی آنلاین است که اساس درآمد آن‫ها بر پایه تبلیغات می‫باشد.

آن‌طور که روزنامه تلگراف می‫گوید این میزان درآمد بدون احتساب درآمدهای پخش موسیقی است. اگر درآمد سرویس‌هایی مانند اسپات‌یفای پرمیوم (Spotify Premium) و راپسودی (Rhapsody) را هم به مبلغ فوق اضافه کنیم، کل درآمد به 480 میلیون دلار می‫رسد. به غیر از آن، سرویس‌هایی مانند اپل موزیک (Apple Music) و تیدال (Tidal) هم هستند که بر اساس هر بار پخش پول می‫گیرند. این‫که مردم دوباره برای گوش دادن به موسیقی به وینیل پول پرداخت می‫کنند جالب و خبری خوشحال‫کننده است ولی از آن طرف هم باید در نظر گرفت که آن‫ها اساسا به ایستگاه‫ها و سرویس‌هایی پول می‌دهند که تبلیغی در آن‫ها رایگان است و این ایستگاه‫ها هیچ پولی به خواننده‫ها پرداخت نمی‫کنند.

اسپاتی‌فای اعلام کرده که بابت هر باری که یک موسیقی پخش می‫شود به خواننده مربوطه بین 0.006 دلار تا 0.0084 دلار پرداخت می‫کند. شاید برای بعضی از خواننده‫های تازه کار و نوپا این‫گونه سیستم خوب و مفید باشد ولی این منفعت دوام چندانی ندارد. چون هزینه ساخت موسیقی خیلی بالا است و به غیر از آن موسیقی‌دان‫ها هم برای خود خرج دارند. برخی بر این عقیده‫اند که بازگشت دوباره وینیل می‌توانند به صنعت رو به زوال فروش سی‫دی کمک کند. حتی برخی دیگر می‫گویند با توجه به این‫که اخیرا درآمد حاصل از خرید دانلود هم کاهش شدیدی داشته وینیل به احیای دوباره آن کمک می‫کند. فعلا درآمد اصلی صنعت موسیقی از طریق پولی است که برای پخش موسیقی صورت می‫گیرد ولی برای خواننده‫ها و موسیقیدان‫ها افزایش تعداد پخش چیز زیادی عایدشان نمی‫کند.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟

ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

اشتراک ماهنامه شبکه

اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز