09/07/1394 - 22:04
از این به بعد ربات‌ها زباله‫ها را جمع می‫کنند
یادتان می‫آید هفته گذشته وقتی سر خود را برای مأمور جمع‫آوری زباله تکان دادید با خنده و خوش‫خلقی او روبرو شدید؟ شاید چنین صحنه‫هایی به زودی به خاطره‫ها سپرده شود و دیگر شاهد آن‫ها نباشیم. شاید می‫پرسید چرا؟ "ولوو" قصد دارد در پروژه جدید خود ربات‌هایی را بسازد که کار جمع‫آوری زباله را انجام می‫دهند.

1606683296_1_0.gif

پس شاید به زودی این کار برای ما تبدیل به نوستالژی شود، همیشه گذشته برای انسان‫ها روشن‫تر و زیباتر به نظر می‫رسد و یادآوری کارهایی که در زمان‫های قدیم انجام شده همیشه لذت‫بخش است. شاید روزی برسد که ربات‌های زباله جمع‫کن هم برای ما یک نوستالژی شود چرا که ممکن است آن‫ها نیز روزی با زباله‫سوزهایی که از نیروی پلاسما استفاده می‫کنند (plasma powered incinerators – پلاسمایی که از نیرو و توان بسیار بالا استفاده می‫کند و زباله را به گاز تبدیل می‫کند) جایگزین شوند و دیگر نیازی به جمع‫آوری زباله نباشد. اگر جنبه روانی قضیه را به کناری بگذاریم شاید بد نباشد که به این پروژه دقیق‫تر نگاه کرد و ارزش بیشتری برای آن قائل شد.
در مورد این ایده باید گفت قرار نیست که کل مأموران جمع‫آوری زباله از این فرآیند خارج شوند، حداقل فعلا این اتفاق نمی‫افتد. ربات‌های زباله جمع‫کن تحت نظارت یک اپراتور که در داخل ماشین حمل زباله است کار می‫کنند و کار آن‫ها حمل، بلند کردن و خالی کردن سطل زباله در داخل ماشین است. پس ممکن است هم‫چنان از دادن سلام به راننده ماشین حمل زباله محروم نشوید.
از سویی دیگر با عملی شدن این پروژه شاهد نیروهای انسانی کمتری خواهیم بود و تمام کار توسط یک راننده انجام می‫شود. در حال حاضر یک نفر سطل را بلند می‫کند و دیگری زباله‫ها را به داخل ماشین می‫ریزد که این نفر دوم حذف می‫شود.
هنوز اطلاعات بیشتری در این زمینه نداریم و دانسته‫های ما بسیار ناقص است ولی چیزی که از تصاویر ارائه شده می‫توان دریافت آن است که این ربات‌ها از نظر ظاهری تقریبا شبیه به انسان هستند. به زودی اطلاعات در مورد نحوه کار این ربات‌ها اعلام می‫شود. ربات‌ها قرار است در اختیار و گوش به فرمان سیستم‫عامل ماشین حمل زباله باشند. این سیستم‫عامل وظیفه انجام عملیات محاسباتی سنگین را به عهده دارد. ظاهرا قرار است تعدادی الگوریتم‌های غریزی ساده به آن‫ها داده شود تا از رفتارهای نامناسب و خارج از برنامه این رباتها جلوگیری شود.

در زمینه ربات‌های صنعتی یعنی جایی که همیشه خطر آسیب‫دیدگی و جراحات فیزیکی برای کارکنان و کارگران وجود دارد، پیشرفت‌های زیادی در سال‌های اخیر مشاهده شده است. خیلی از ربات‌های صنعتی مجهز به مدارهای واکنشی ساده‫ای هستند که در زمان مواجهه با مقاومت‌های ناخواسته و اتفاقات پیش‫بینی نشده خیلی سریع از کار می‫ایستند و بدین ترتیب از آسیب دیدن جدی انسان جلوگیری می‫شود. "ولوو" درباره این‫که چه تدابیر ایمنی در این پروژه به کار گرفته شده خبری فاش نکرد ولی بعید به نظر می‫رسد که برای آن کاری نکرده باشند.
مسئله‫ای که جالب به نظر می‫رسد این نکته است که در زمان جمع‫آوری زباله ممکن است این ربات‌ها با مواردی روبرو شوند که جلوگیری از آن‫ها اجتناب‫ناپذیر است و باید دید آن‫ها چگونه با این مسائل برخورد می‫کنند. مثلا فرض کنید حیوانی در سطل زباله مشغول پیدا کردن غدا باشد، عکس‫العمل ربات چه خواهد بود؟ یا سطل‌هایی که توسط بچه‫های بازیگوش روی زمین افتاده‫اند. نوع واکنش در برابر چنین حوادثی به هوش انسان  و نحوه تصمیم‫گیری او برمی‫گردد چیزی که ربات‌ها هنوز از آن بی‫بهره هستند. اگر "ولوو" برای این‫گونه موارد هم چاره‫ای اندیشیده که ما از آن بی‫اطلاع هستیم. ولی خوشبختانه خیلی زود جواب سئوالاتمان را پیدا می‫کنیم چرا که "ولوو" اعلام کرده در اوایل سال 2016 استفاده از این رباتها را آغاز می‫کند.

 

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟