وقتی دو مغز متصل شده به هم 20 سوالی بازی می‌کنند!
تا حالا حتما 20 سوالی بازی کرده‌اید، نه؟ شما با 20 سوال و جواب‌های آری/خیر باید حدس بزنید که طرف مقابل به چه چیزی فکر می‌کند. خب حالا عصب‌پژوهان دانشگاه واشنگتن نوعی اتصال مستقیم مغز به مغز ایجاد کرده‌اند که به افراد اجازه می‌دهد با رد و بدل سیگنال از یک مغز به مغز دیگر از طریق اینترنت، با هم 20 سوالی بازی کنند.

این پروژه این‌طور کار می‌کند: یک بازیکن به کلاه EEG تجهیز شده که فعالیت‌های الکتریکی مغز را مانیتور می‌کند، یک شیء هم روی صفحه‌نمایش داده می‌شود. بازیکن دوم فهرستی از اشیاء ممکن و سوالات مرتبط با آن را مشاهده می‌کند و می‌تواند روی آن کلیک کند تا آن سوال پرسیده شود. سپس بازیکن اول با تمرکز بر یکی از چراغ‌های چشمک‌زن جواب آری یا خیر می‌دهد و از طریق وب، سیگنالی به حلقه مغناطیسی پشت سر بازیکن دوم ارسال می‌شود. اگر جواب منفی باشد اتفاقی نمی‌افتد. اما جواب مثبت واکنشی ایجاد می‌کند تا کورتکس بصری بازیکن دوم را تحریک می‌کند و او یک نور چشمک‌زن کوتاه می‌بیند.

مطلب پیشنهادی: بیمار قطع نخاعی لهستانی با استفاده از پردازش های کامپیوتری به راه افتاد

تجربیات آگاهانه

آزمایشات انجام شده با این تجهیرات در اتاق‌هایی تاریک با فاصله یک کیلومتری از هم صورت گرفته اند و پنج جفت شرکت کننده را در بر می‌گیرند که هر کدام 5 دور بازی کرده‌اند. ده تای آن‌ها بازی واقعی و ده تای آن‌ها بازی‌های کنترل شده‌ای بودند که در آن هیچ تبادل اطلاعاتی صورت نگرفته است. در بازی‌های واقعی 72 درصد از اشیاء را درست حدس زدند، در مقایسه با بازی‌های کنترل شده که فقط 18 درصد حدس‌ها درست بود.

Andrea Stocco، نویسنده ارشد مقاله شرح دهنده این آزمایش می‌گوید: "فکر کنم این پیچیده‌ترین آزمایش مغز به مغز باشد که تا به امروز بر روی انسان انجام شده است. این تحقیق از تجربیات آگاهانه از طریق سیگنال بهره می‌برد که به صورت بصری صورت می‌گیرد. و به همکاری و مشارکت دو نفر نیازمند است." در نهایت امید بر این است که بتوان از فناوری‌های مشابه برای ارسال حالات مغزی از یک فرد به فرد دیگر استفاده کرد. برای مثال از فردی در هوشیاری کامل به فردی خواب‌آلود سیگنال فرستاده شود.

معکوس سازی پروسه

Stocco می‌گوید: "تکامل، زمان خارق‌العاده‌ای را طی کرده تا راهی را برای ما و دیگر حیوانات پیدا کند تا اطلاعات را از مغزمان گرفته و از طریق رفتار، صحبت و غیره، به دیگران منتقل کنیم." او می‌افزاید: "اما این کار مستلزم ترجمه است. ما می‌توانیم تنها بخشی از چیزی که مغزمان پردازش می‌کند را منتفل کنیم. کاری که ما می‌کنیم بگونه‌ای معکوس کردن قدم به قدم این پروسه توسط باز کردن این جعبه و در‌آوردن سیگنال از مغز و قرار دادن آن در مغز فردی دیگر با کمترین ترجمه است."

برچسب: