اثر ترافیکی هک کردن خودران‌ها
محققان دریافته‌اند اگر هکرها بتوانند به‌طور تصادفی فقط ۲۰ درصد از خودروهای یک مسیر را در ساعات اوج ترافیک از کار بیندازند موفق خواهند شد ترافیک را به‌طور کامل قفل کنند.

سال‌ها است کارشناسان امنیتی نشان داده‌اند می‌توان به خودروهای متصل به اینترنت حمله  کرد و بخش‌های مختلف آن نظیر ترمز، تهویه، ناوبری و حتا سامانه پخش صوتی و برف‌پاک‌کن‌های آن‌ها را از راه دور کنترل کرد. گروهی از محققان انستیتوی فناوری جورجیا در پژوهشی به این موضوع پرداخته‌اند که اگر هکرها به‌طور همزمان به چند خودور حمله کنند چه اتفاقی خواهد افتاد و توقف همزمان چند خودرو، چه تأثیری بر ترافیک خواهد گذاشت؟   آن‌ها در این پژوهش بر شهر منهتن متمرکز شدند زیرا داده‌های مفصلی از الگوهای ترافیکی این شهر در دسترس است. این محققان با کمک شبیه‌سازی‌های کامپیوتری دریافتند اگر به‌طور تصادفی شمار کمی از خودروها را در ساعت شلوغی از کار بیندازیم و متوقف کنیم،  عبور و مرور به‌طور کامل قفل می‌شود. به گفته این محققان، در چنین وضعیتی شما فقط با یک ترافیک کند که ممکن است چند ساعتی در تردد شما مشکل ایجاد کند مواجه نیستید، بلکه به‌طور کامل در میان مسیرهایی که مسدود شده‌اند گرفتار می‌شوید و این، عواقب خطرناکی نظیر قطع شدن دسترسی امدادرسان‌ها را به همراه خواهد داشت.


نتایج پژوهش انستیتوی فناوری جورجیا نشان می‌دهد که هک شدن همزمان چند خودران و خودروی متصل به اینترنت، می‌تواند نتایج فاجعه‌باری به همراه داشته باشد. 
نکته مهم این که لازم نیست برای رساندن ترافیک به چنین وضعیت خطرناکی، همه خودروهای موجود در مسیر از نوع خودران یا خودروهای متصل به اینترنت باشند بلکه فقط کافی است  ۴۰ درصد خودروها از این نوع باشند و ما بتوانیم نیمی از این تعداد را با هک کردن متوقف کنیم تا به یک ترافیک کاملاً قفل شده برسیم. این محققان معتقدند که شاید وضعیت در شهرهای دیگر از این هم بدتر شود، زیرا خیابان‌های منهتن و شیکاگو به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ترافیک بهینه‌ای داشته باشند، اما شهرهایی نظیر آتلانتا، بوستون و حتا لس‌آنجلس چنین طراحی بهینه‌ای ندارند و نسبت به چنین حملاتی بسیار آسیب‌پذیرترند. محققان معتقدند با در نظر گرفتن برخی شرایط شاید حتا به‌توان با کمتر از ۲۰ درصد هم به یک ترافیک قفل شده فاجعه‌بار رسید. آن‌ها امیدوارند نتایج این تحقیقات توجه مدیران شهری و خودروسازان را بیشتر به این موضوع جلب کرده و کمک کند تا راهی برای کاهش خطرها بیابند.  هر یک از ۵ خودروساز مطرح آمریکا ده درصد بازار این کشور را در اختیار دارند و اگر فقط دو شرکت از این بین، از پروتکل‌های مشابه امنیتی برای خودروهای خود استفاده کرده‌ باشند، هک شدن خودروهایشان منجر به فاجعه خواهد شد.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 222 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال