سلفی مریخی
مریخ‌نشین اینسایت (InSight) با استفاده از دوربین نصب شده بر روی بازوی روباتیک خود، اولین سلفی را از خود گرفت و برای زمین مخابره کرد. البته گرفتن این عکس به همین سادگی هم نبوده است.

در حقیقت این سلفی از یازده عکس مجزا تشکیل شده است که در کنار هم قرار گرفته‌اند و عکس نهایی، بدست آمده است. این روش تصویربرداری پیش از این توسط مریخ‌نورد Curiosity نیز استفاده شده بود. در عکسی که اینسایت از خودش گرفته است می‌توان صفحات خورشیدی و تجهیزات علمی نصب شده بر این مریخ‌نشین را مشاهده کرد.

سلفی مریخیاین تصویر از اینسایت، ترکیبی از ۱۱ عکس مجزاست. 

مطلب پیشنهادی

فتح مریخ با کمک منطق فازی

 اینسایت علاوه بر این عکس، تصویری نیز از فضای کاری خود برای زمین ارسال کرده است. این عکس که فضایی در ابعاد ۴ متر در ۲ متر از سطح مریخ را نشان می‌دهد نیز متشکل از ۵۲ عکس مجزاست. این عکس‌ها به محققان کمک می‌کنند تا طی چند هفته آینده تصمیم بگیرند که با استفاده از تجهیزات اینسایت در چه نقاطی از این محدوده به کاوش بپردازند. بعد از تعیین نقاط، آن‌ها به اینسایت فرمان خواهند داد تا با استفاده از بازوی روباتیک خود، تجهیزات را با دقت در مکان‌های تعیین شده قرار دهد (شکل پایین). 

سلفی مریخینمایی از محلی که اینسایت باید بر روی آن آزمایشاتی انجام دهد. خطوط بنفش محل قرارگیری لرزه‌نگار و حرارت‌سنج را نشان می‌دهد.

گروه اینسایت محلی از مریخ را برای فرود انتخاب کرده بودند که تا جای ممکن عوارض صخره‌ای کمتری داشته باشد. تصاویر نشان می‌دهد که مکان انتخاب شده، بیش از آنچه که انتظار می‌رفته خالی از صخره و موانع است. این ناحیه از مریخ حاصل برخورد یک شهاب‌سنگ بوده که به مرور زمان با شن پر شده است.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟

ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

اشتراک ماهنامه شبکه

اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز