فقط 7 میلی‌متر
هارددیسک دو ترابایتی به نازکی آی‌فون 6
هارددیسک‌های زیادی در بازار هستند که ظرفیتی بیشتر از دو گیگابایت دارند ولی تا قبل از این شرکتی نتوانسته بود که هارددیسک ظرفیت بالا در اندازه 2.5 اینچ (6.35 سانتی‌متر) و به طول 7 میلی‌متر بسازد. اما حالا سی‌گیت موفق شده که کوچک‌ترین هارددیسک ظرفیت بالای دنیا را بسازد. سی‌گیت قبل از این که هارددیسک 7 میلی‌متری بسازد؛ توانسته بود مدل 9 میلی‌متری آن را به بازار عرضه کند. اما ساختن هارددیسکی به این کوچکی فوق‫العاده است.

سی‌گیت در خبر خود این چنین می‫گوید: "معماری‌های جدید مکانیکی در زمینه برد سخت‫افزار در کنار هنر تولید هد، مدیا و طراحی الکترونیکی، باعث شده تا این فناوری جدید قواعد بازی را عوض کند و با هزینه و قیمتی بسیار پایین‫تر هارددیسکی بسازد که بیشتر از چهار برابر هارددیسک SSD 250GB ظرفیت دارد."

با این‫که درایوهای حالت جامد نسبت به هارددیسک‌های معمول کارایی بسیار بیشتری دارند و قیمت آنها پایین هم آمده است، ولی بزرگترین مشکل آنها ظرفیت بسیار پایین‫تر در مقایسه با مدل قدیمی‫تر است و نکته دیگر این‫که هرکسی قدرت خرید آنها را ندارد، بخصوص در ظرفیت‌های بالاتر.

هرچند که سی‌گیت اعلام کرده در آینده‫ای نزدیک این مشکل را حل می‫کند و به دنبال ساخت هارددیسکی خواهد رفت که بتواند با حفظ اندازه و اندازه، درایو کوچک SSD با همان کارایی بالا و در ظرفیتی بالاتر را برای دسترسی به فایل‌هایی که کمتر به آنها رجوع می‫شود به بازار عرضه کند.

هارددیسک مینیاتوری سی‌گیت با حدود 100 گرم وزن از مدل قبلی هم 25 درصد سبک‫تر است و به کارخانه‫های سازنده قطعات این امکان را می‫دهد که لپ‫تاپ و تبلت‌هایی سبک‫تر و نازک‫تر با ظرفیتی بالا بسازند. سی‌گیت هنوز تاریخ احتمالی عرضه انبوه هارددیسک جدید خود و همچنین قیمت آن را اعلام نکرده، ولی مطمئنا در دنیای امروزی که حجم اطلاعات روز به روز در حال افزایش است؛ داشتن چنین هارددیسکی‫ می‫تواند بسیار وسوسه‫انگیز باشد.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟

ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

اشتراک ماهنامه شبکه

اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز