فقط 7 میلی‌متر
هارددیسک دو ترابایتی به نازکی آی‌فون 6
هارددیسک‌های زیادی در بازار هستند که ظرفیتی بیشتر از دو گیگابایت دارند ولی تا قبل از این شرکتی نتوانسته بود که هارددیسک ظرفیت بالا در اندازه 2.5 اینچ (6.35 سانتی‌متر) و به طول 7 میلی‌متر بسازد. اما حالا سی‌گیت موفق شده که کوچک‌ترین هارددیسک ظرفیت بالای دنیا را بسازد. سی‌گیت قبل از این که هارددیسک 7 میلی‌متری بسازد؛ توانسته بود مدل 9 میلی‌متری آن را به بازار عرضه کند. اما ساختن هارددیسکی به این کوچکی فوق‫العاده است.

1606683296_1_0.gif

سی‌گیت در خبر خود این چنین می‫گوید: "معماری‌های جدید مکانیکی در زمینه برد سخت‫افزار در کنار هنر تولید هد، مدیا و طراحی الکترونیکی، باعث شده تا این فناوری جدید قواعد بازی را عوض کند و با هزینه و قیمتی بسیار پایین‫تر هارددیسکی بسازد که بیشتر از چهار برابر هارددیسک SSD 250GB ظرفیت دارد."

با این‫که درایوهای حالت جامد نسبت به هارددیسک‌های معمول کارایی بسیار بیشتری دارند و قیمت آنها پایین هم آمده است، ولی بزرگترین مشکل آنها ظرفیت بسیار پایین‫تر در مقایسه با مدل قدیمی‫تر است و نکته دیگر این‫که هرکسی قدرت خرید آنها را ندارد، بخصوص در ظرفیت‌های بالاتر.

هرچند که سی‌گیت اعلام کرده در آینده‫ای نزدیک این مشکل را حل می‫کند و به دنبال ساخت هارددیسکی خواهد رفت که بتواند با حفظ اندازه و اندازه، درایو کوچک SSD با همان کارایی بالا و در ظرفیتی بالاتر را برای دسترسی به فایل‌هایی که کمتر به آنها رجوع می‫شود به بازار عرضه کند.

هارددیسک مینیاتوری سی‌گیت با حدود 100 گرم وزن از مدل قبلی هم 25 درصد سبک‫تر است و به کارخانه‫های سازنده قطعات این امکان را می‫دهد که لپ‫تاپ و تبلت‌هایی سبک‫تر و نازک‫تر با ظرفیتی بالا بسازند. سی‌گیت هنوز تاریخ احتمالی عرضه انبوه هارددیسک جدید خود و همچنین قیمت آن را اعلام نکرده، ولی مطمئنا در دنیای امروزی که حجم اطلاعات روز به روز در حال افزایش است؛ داشتن چنین هارددیسکی‫ می‫تواند بسیار وسوسه‫انگیز باشد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟