8 گیگابایت کافی و بهترین حالت است
برای اکثر کاربران 16 گیگابایت حافظه رم اضافی است
اضافه کردن حافظه، دیگر مثل قبل یک ارتقا برای بهبود عملکرد سیستم محسوب نمی‌‌شود، اما چقدر رم کافی است؟ TechSpot عملکرد اپلیکیشن‌ها را روی سیستمی با 4 گیگابایت، 8 گیگابایت و 16 گیگابایت حافظه رم مقایسه کرده است و نتایج نشان می‌دهد که رم 16 گیگابایتی به نسبت 8 گیگابایت حافظه مزیت کمی دارد. حتی وقتی برنامه‌ها بیش از 8 گیگابایت حافظه استفاده می‌کنند.

TechSpot یک کامپیوتر رومیزی ویندوز 10 را درحال اجرای دو مرورگر با دو جین سربرگ در هم کدام و همچنین نرم‌افزارهای پست‌باکس، فوتوشاپ، وورد و اکسل شرکت مایکروسافت، دراپ‌باکس و دیگر برنامه‌هایی که در پس‌زمینه در حال اجرا بودند، تست کرد تا به تفاوت میان 4 گیگابایت، 8 گیگابایت و 16 گیگابایت حافظه رم پی ببرد. حتی با برنامه‌هایی که به بیش از 12 گیگابایت حافظه سیستمی نیاز دارند هم، 16 گیگابایت حافظه بهبود آنچنانی روی عملکرد ایجاد نکرد.

به لطف شیوه بهینه ویندوز در مدیریت حافظه سیستمی، حتی با انجام بازی‌های سنگین و اجرای همزمان کروم با 65 سربرگ فعال در پس‌زمینه، تاثیر چندانی در عملکرد با حافظه بیشتر مشاهده نمی‌شود.

تنها شرایطی که رم 16 گیگابایتی برتری واقعی خود در مقایسه با رم  8 گیگابایت را نشان داد، فشرده‌سازی یک فایل عظیم در 7-Zip بود، اما TechSpot خاطر نشان می‌کند که فشرده‌سازی این میزان اطلاعات توسط کاربران خانگی بعید به نظر می‌آید.

با آن‌که بسیاری از آزمایش‌ها نشان می‌دهد که 4 گیگابایت حافظه رم کافی است (میزانی که این روزها بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد)، اما TechSpot مقدار کافی رم را 8 گیگابایت می‌داند. 16 گیگابایت حافظه ممکن است از نظر هزینه اختلاف بسیاری زیادی نسبت به 8 گیگابایت نداشته باشد اما احتمالا مزیت چندانی از این ارتقا نخواهید دید. مگر آن‌که یک کاربر حرفه‌ای هستید و مثلا ماشین‌های مجازی سنگین را اجرا میکنید و یا ویرایش فیلم انجام می‌دهید.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز