گجتی برای پیش‌بینی آلودگی هوا
در سال 2015 آلودگی هوا ناشی از مه‌دود و ذرات معلق پنجمین عامل مرگ و میر در جهان بوده است. برخلاف وضعیت آب و هوا که در یک شهر ثابت است، وضعیت آلودگی هوا از محله‌ای به محله دیگر تغییر می‌کند.

یک مهندس فرانسوی با توجه به این موضوع در سال 2014 اقدام به تأسیس Plume Labs کرد و با ارائه نرم‌افزار موبایلی به‌نام ir Report، سعی کرد امکان دسترسی مردم به اطلاعات محلی آلودگی هوا را فراهم کند تا هم به آن‌ها در انتخاب مسیرهای سالم‌تر برای تردد در شهر کمک و هم آن‌ها را تشویق به حفظ سلامت هوای شهر خود کند. این نرم‌افزار رایگان با استفاده از روش‌های ریاضی میزان آلودگی محل‌های مختلف شهر را پیش‌بینی می‌کند، به طوری که کاربر می‌تواند میزان آلودگی هوا در 24 ساعت آینده را مشاهده و بر اساس آن برنامه‌ریزی کند. 


 پیش‌بینی میزان آلودگی هوای نقاط مختلف شهر روی تلفن همراه

تاکنون بیش از 100 هزار نفر از این نرم‌افزار موبایلی استفاده کرده‌اند. Plume Lab ابزاری دیگر به‌نام Flow را نیز در دست طراحی دارد. Flow دستگاهی است که فرد آن را در دست می‌گیرد و کیفیت هوای اطراف خود را می‌سنجد. 
داده‌های جمع‌آوری شده با این دستگاه توسط Plume Labs تجزیه و تحلیل می‌شوند و در طول زمان با جمع‌آوری داده‌های بیشتر، پیش‌بینی‌های سامانه نیز دقیق‌تر می‌شود. البته قیمت این دستگاه ارزان نخواهد بود.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟