وب فردا
Native Client؛ برنامه‌های قدرتمندي که روی مرورگر شما اجرا می‎شوند
امروزه تفاوت زیادی بین قدرت و عملکرد برنامه‌های تحت وبی که از طریق مرورگر در دسترس هستند (مثل Google Docs) و برنامه‌های کاربردی کامل دسکتاپ که روی کامپیوتر شخصی نصب و اجرا می‎شوند (مثل Microsoft Office)، وجود دارد. با Native Client می‎توان این تفاوت را از بین برد. یک نوآوری که به برنامه‌های نوشته شده برای دسکتاپ اجازه مي‎دهد داخل یک مرورگر اجرا شوند.

1606683296_1_0.gif

چه کاری انجام می‌دهد؟
فناوری Native Client گوگل به برنامه‌های نوشته‌شده به زبان‌های برنامه‌نویسی C و C++ (برای مثال مایکروسافت ورد و ادوبی فتوشاپ) این امکان را می‎دهد تا داخل یک سایت قرار گرفته و از طریق یک مرورگر قابل استفاده باشند. 


Portable Native Client به شما اجازه مي‎دهد بازی‌های سه‌بعدی مثل Bastion را در مرورگر خود اجرا کنید

تا همین اواخر، این برنامه‌ها تنها می‌توانستند روی دستگاه‌هایی با نوع خاصی از پردازنده (مثل پردازنده‌های Intel x86 که در کامپیوتر‌های شخصی از آن استفاده می‎شود) اجرا شوند؛ برای نمونه، برنامه‌ای که برای تراشه‌های اینتل کدنویسی شده است، ‌روی دستگاه‌هایی مانند تبلت‌های مبتنی‌بر آندروئید با پردازنده‌های متفاوت (به طور معمول ARM) اجرا نمی‌شوند. اما به‌تازگی گوگل Portable Native Client را ارائه کرده است که به این برنامه‌ها اجازه مي‎دهد روی هر دستگاهي صرف‌نظر از نوع پردازنده به کار رفته در آن، اجرا شوند. در حال حاضر Portable Native Client  فقط توسط مرورگر کروم پشتیبانی می‎شود؛ به این معنا که دارندگان کروم بوک‌های مبتنی‌بر ARM (از قبیل Samsung Series 3 Chromebook) به‌زودی می‌توانند از مزایای برنامه‌هایی استفاده کنند که قبلاً فقط روی دستگاه‌های مبتنی‌بر اینتل باز می‎شدند. گوگل توضیحات بیش‌تر را در بلاگ Chromium خود با عنوان: Portable Native Client: The “pinnacle” of speed, security, and portability آورده است (bit.ly /pnc334).

کجا می‎توان آن را امتحان کرد؟ 
اگر می‎خواهید چند نمونه از چگونگی عملکرد برنامه‌های تحت وب Native Client را مشاهده کنید، مرورگر کروم را باز كنيد و گرافیک فوق‌العاده بازی سه‌بعدی Bastion را مشاهده کنید یا با پیش‌نمایش بعضی از برنامه‌ها مثل چرخش جهان سه بعدی زیبا به این آدرس بازی کنید. دنیای وب روز به روز در حال جذاب‌تر شدن است. 


با امتحان این زمین گردان شگفتی‌های Native Client را تجربه کنید

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟