وب فردا
Srcset؛ تصاویر با کیفیت برای دستگاه‌های با کیفیت
اگر تا به حال روی یک دستگاه با صفحه نمایش وضوح بالا مثل رتینا در نسل‌های جدید آی‌پد، یا یکی از الترابوک‌های جدید، به گشت‌و‌گذار در دنیای وب پرداخته باشید، به‌احتمال زیاد متوجه تاری و دانه دانه بودن عکس‌ها در سایت‌ها شده‌اید. SRCSET (سرنام source set) یک ضمیمه برای استاندارد HTML5 است که با اجازه دادن به طراحان وب برای قرار دادن اندازه‌های گوناگونی از یک عکس برای دستگاه‌هاي مختلف بر این مشکل چیره شده است.

1606683296_1_0.gif

چه کاری انجام می‌دهد؟
طراحان سایت به‌طور سنتی تنها از تصاویر با وضوح محدود، در سایت‌ها استفاده می‎کنند، زیرا وقتی نمایش‌گرها نمی‌توانند تصاویر با جزئیات بالا را نشان دهند، استفاده از آن‌ها دلیلی ندارد. همچنین، استفاده از عکس‌های با کیفیت بالا به‌دلیل استفاده از پهنای باند بیش‌تر برای دانلود شدن منع شده است، زیرا نه‌تنها بارگذاری صفحات را کند می‎کند، هزینه دسترسی به سایت را برای کاربران اینترنت حجمی‎ و موبایل هم بالا می‎برد. بروس لاوسون از مدافعان اپن سورس مرورگر اپرا می‎گوید: «این مسائل طراح وب را در تنگنا قرار مي‎دهد، وقتی شما تنها امکان ارسال یک تصویر را داشته باشید آیا یک عکس رتینای حجیم با جزئیات بالا را برای استفاده در تلفن‌های سطح پایین ارسال می‎کنید یا یک عکس کم کیفیت را که در صفحات نمایش رتینا مات می‎شود ارسال می‎کنید؟ مشکل ارسال یک عکس با DPI (نقطه در اینچ) بالا این است که اندازه آن‌ها چهار برابر یک عکس معمولی است. روی یک شبکه موبایل دانلود اين عکس زمان خیلی بیش‌تری نیاز دارد و بعد از آن هم تلفن باید آن را برای جا گرفتن در صفحه نمایش کوچک کند.»


Srcset به کاربران صفحات نمایش اچ دی اجازه مي‎دهد از مزایای تصاویر با کیفیت بالا در سایت‌ها بهره‌مند شوند

شرکت‌های توسعه‌دهنده مرورگر چند سالی است که بعد از ورود نخستین نمایش‌گرها با وضوح بسیار بالا به بازار، با این مشکل دست و پنجه نرم می‎کنند. طبق معمول، بر سر رسیدن به توافق برای بهترین راه حل با مشکل مواجه‌اند. در حال حاضر srcset راه‌حل این مسئله است. وقتی ویژگی‌های srcset به عکسی در یک صفحه وب اضافه می‎شود، کاربری که این تصویر را در یک iPad Air مشاهده می‎کند، آن را با وضوحی معادل دو برابر کسی خواهد دید که از تلفن هوشمند سطح پایین‌آندروئيد استفاده می‎کند.

کجا می‎توان آن را امتحان کرد؟ 
Srcset از قبل در مرورگرهایي قرار گرفته است که از موتور رندرينگ Web Kit استفاده می‎کنند. بهترین نمونه آن سافاری اپل است، گرچه هنوز باید با راه‌حل‌های دیگر روی میز، موافقت همگانی را جلب کند. لاوسون می‎گوید: «در نهایت، تا زمانی که تمام مرورگرها بر سر به‌کار‌گیری آن به توافق برسند، چندان مهم نیست که کدام ‌یک برنده می‎شوند. تمام پیشنهادهای موجود به تدریج در حال تنزل هستند، بنابراین مرورگرهای قدیمی‎‌تر همچنان یک عکس را نشان می‎دهند.» می‌توان یک پیش‌نمایش عملی از Srcset را در bit.ly/srcset334 مشاهده کرد.


شما می‎توانید با مشاهده یک دموی آنلاین تفاوتی که srcset در تصاویر تحت وب به‌وجود می‎آورد را ملاحظه کنید

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.
برچسب: 

ایسوس

نظر شما چیست؟