مراقبت از اطلاعات روی دستگاه‌های آی‌فون و آی‌پد
پشتیبان‌گیری آنلاین از اطلاعات در دستگاه‌های iOS
از دست دادن اطلاعات یک واقعیت انکارناپذیر است. ممکن است تلفن از دست شما بیفتد و بعد از برخورد با زمین به چند تکته شود و با این حادثه احتمال اینکه شما بخش عظیمی‎ از داده‎های خود را از بدهید، زیاد است.
خوشبختانه ما خدماتی مثل iCloud را در اختیار داریم که به طور خودکار از داده‎های ما پشتیبان‌گیری می‎کند و در صورتی که برای دستگاه ما اتفاقی رخ دهد، به راحتی می‎توان اطلاعات از دست رفته را بازیابی کرد.

shabake-mag.jpg

اما متاسفانه، این روش بهترین کار برای تهیه نسخه پشتیبان از داده‎ها نیست، به ویژه آن که وقتی صحبت از خدمات ابری باشد نمی‎توان اپل را به عنوان بهترین انتخاب در نظر گرفت. امنیت نیز یکی از نگرانی‎های بزرگ در خدمات iCloud است و اگر به فضای ذخيره‌سازی بیشتری نیاز داشته باشید، قیمت آن خیلی بیشتر از سایر خدمات‌دهندگان در این زمينه است. این شركت تنها 5 گیگابایت فضای ذخيره‌سازی ابری را در اختیار شما می‎گذارد که به سختی می‎توان تمام داده‎های مربوط به دستگاه iOS شما را در آن ذخیره کرد؛ به ویژه اگر شما آلبوم بزرگی از عکس‎های خود را داشته باشید که برای نگهداری از آن به فضای زیادی نیاز خواهد بود. راه‎های دیگری نیز وجود دارد تا بتوان اطمینان حاصل کرد با پشتیبان‌گیری از فایل‎های شما جای داده‎های شما امن است. اولین قدم این است که اطمینان حاصل کنید یک نسخه پشتیبان از داده‎های دستگاه شما روی کامپیوتر شخصی یا مک‎بوک شما وجود داشته باشد.

iTunes

برای شروع کار آی‎فون خود را به کامپیوتر متصل کرده و iTunes را باز کنید. از آنجا قسمت File > Devices > Transfer Purchases را انتخاب کنید. با این کار تمام محتوایی كه شما از از طریق App Store یا  iTunes Store خریداری کرده‎اید روی کامپیوتر شما ذخیره خواهد شد. منتظر باشید تا iTunes کار انتقال محتوای خریداری شده شما را به اتمام برساند. بعد از آن File > Devices > Backup را انتخاب کنید. با این کار iTunes پشتیبان گیری از دستگاه را آغاز خواهد کرد. این کار بر اساس اينكه چه میزان از داده در حال پشتیبان گیری است، می‎تواند زمانبر باشد.

بعد از پایان این مرحله، با رفتن به بخش  iTunes Preferences > Devices مطمئن شوید كه عمل پشتیبان‌گیری به درستی انجام گرفته باشد. شما باید فهرستی از تمام نسخه‎های پشتیبان‌گیری شده به همراه نام دستگاه و تاریخ و ساعت اتمام فرآیند را مشاهده کنید.

حالا شما یک نسخه پشتیبان روی کامپیوتر خود دارید که هر زمان که لازم شد می‎توانید داده‎های از دست رفته خود را بازیابی کنید. همچنین برای محکم کاری بهتر است یک یا دو نسخه از این فایل‎های پشتیبان گرفته شده را روی فضای ذخيره‌سازی ابری نیز نگه داری کنید تا خیالتان راحت باشد که در صورت خراب شدن احتمالی کامپیوتر هنوز هم به فایل‎های پشتیبان خود دسترسی دارید.

Google Drive

Google Drive یک مکان ایده‎ال برای پشتیبان‌گیری از انبوهی از داده‎ها است. به ویژه اینکه با هر حساب کاربری گوگل شما 15 گيگابايت فضای ذخيره‌سازی رایگان را در اختیار خواهید داشت. این میزان فضا برای نگهداری از اسناد و آلبوم عکس شما کافی به نظر می‎رسد.

اولین مرحله دانلود نرم‌افزار Google Drive برای سیستم ویندوز یا مک است. بسته به اینکه از کدام سیستم استفاده می‎کنید، نسخه مربوطه را دانلود و نصب كنيد.

مرحله دوم اجرای Google Drive است. در این مرحله شما لازم نیست که دوباره تلفن خود را به کامپیوتر متصل كنيد، زیرا iTunes قبلا از تمام فایل‎های شما نسخه پشتیبان تهیه كرده است. بعد از اجرای نرم‌افزار Google Drive از شما خواسته می‎شود که وارد حساب کاربری خود شوید و سپس باید چند مرحله کوتاه دیگر را برای اجرای برنامه طی کنید. مراحل را پشت سر گذاشته و در انتها روی دکمه Done کلیک کنید. بعد از این مرحله پوشه Google Drive روی کامپیوتر شما ایجاد شده و به طور خودکار از طریق مرورگر فایل سیستم شما باز می‎شود.

Google Drive را نمی‎توان به عنوان سرویس پشتیبان‌گیری متعارف شما در نظر گرفت، اما می‎تواند به همان خوبی از عهده کار برآید، زیرا به راحتی می‎توانید فایل‎های خود را با آن همگام‌سازی کنید. در ویندوز با مرورگر فایل خود به بخش Users/Username/AppData/Roaming/Apple Computer/MobileSync/Backup برويد. آخرین نسخه از فایل پشتیبان خود را پیدا کرده و روی آن راست-کلیک و copy را انتخاب کنید، سپس پوشه Google Drive خود را انتخاب کنید و گزینه paste را فشار دهید. حالا باید فایل پشتیبان شما به Google Drive آپلود شود. مدت زمان این انتقال نیز بر اساس سرعت اینترنت و اندازه فایل پشتیبان شما می‎تواند متفاوت باشد. کاربران سیستم مک برای انتخاب فایل پشتیبان خود باید به آدرس Library/Application Support/MobileSync/Backup بروند.
یک روشن سریع‎تر دیگر برای رسیدن به فایل پشتیبان این است که ابتداiTunes  را باز کرده و به بخش  iTunes Preferences > Devices برويد. در آنجا روی نام فایل پشتیبان مورد نظر خود راست-کلیک یا کنترل-کلیک کرده و روی گزينه Show in Folder یا Finder کلیک کنید. با این کار شما مستقیما به مکان ذخيره فایل‎های پشتیبان خود هدایت خواهید شد.

توجه داشته باشید كه اگر بنا به هر دلیلی فایل‎های پشتیبان موجود در کامپیوتر خود را از دست بدهید، می‎توانید نسخه دوم آن را از Google Drive دانلود كنيد. فراموش نکنید که این فایل را در همان مسیری که آن را برداشته‎اید کپی کنید.

Dropbox و iCloud

Google Drive برای کسانی که به یک فضای بزرگ ذخیره‌سازی رایگان نیاز دارند، انتخاب شایسته‎ای است. اما اگر مصرف شما خیلی هم زیاد نیست، Dropbox و iCloud دو مکان مناسب دیگر برای نگهداری از داده‎های شما هستند. Dropbox برای هر حساب کاربری تنها دو گیگابایت فضای رایگان را در نظر گرفته است و از آنجا که این دو سرویس مثل هم کار می‎کنند، مراحل تنظیمات آن بسیار شبیه به Google Drive است.

به آدرس Dropbox.com رفته و یک حساب کاربری ایجاد کنید. سپس نرم‌افزار متناسب با سیستم‌عامل خود را دانلود كنيد. بعد از طی کردن مراحل نصب، شما می‎توانید فایل‎های پشتیبان خود را کپی و آن‌ها را به پوشه Dropbox منتقل کنید. مسلما Dropbox مناسب کاربران حرفه‎ای نیست، اما اگر اتفاقی برای دو گزینه پشتیبانی‌گیری قبلی افتاد می‎توان آن را به عنوان یک مکان سوم برای نگهداری از فایل‎های پشتیبان در نظر گرفت. مطمئنا، علی‌رغم اینکه iCloud هم بهترین انتخاب برای نگهداری از فایل‎های پشتیبان دستگاه شما نیست اما می‎توان همیشه آن را به عنوان یک انتخاب در نظر گرفت. انتخاب مناسب این است که هیچ‌گاه به تنهایی به یک گزینه اکتفا نکنید و چند کپی از محتوای خود روی سرویس‎های مختلف نگهداری کنید.

برای اطمینان از اینکه تنظیمات شما با iCloud به درستی انجام شود، دستگاه خود را آن‎لاک کنید. به قسمت Settings > iCloud رفته و مطمئن شوید از تمام برنامه‎ها، اسناد و داده‎هایی که می‎خواهید به iCloud منتقل شود، دائما پشتیبان‌گیری می‎شود. در مورد بعضی از برنامه‎ها مثل Notes و Mail لازم است که یک آدرس ایمیل رایگان icloud.com@ ایجاد کنید.

سخت‌افزار

اگر واقعا نگران از دست دادن داده‎های خود هستید، حتی بعد از اینکه نسخه‎های پشتیبان خود را روی فضای ذخيره‌سازی ابری قرار دادید، می‎توانید راه‎های سنتی تهیه نسخه پشتیبان روی سخت‌افزارهایی مثل هارد درايو اکسترنال و حافظه فلش را هم در نظر بگیرید.

روش انجام کار یکی است، اما این بار باید به جای پیست کردن فایل‎ها به پوشه Google Drive یا Dropbox به درايو موجود در سخت‌افزار خود رفته و فایل‎های خود را آنجا کپی کنید.

اقدامات پیش‌گیرانه

به ندرت پیش می‎آید که نواقص نرم‌افزاری باعث از بین رفتن داده‎های شما شود و اغلب داده‎ها بر اثر خرابی سخت‌افزار، خطای انسانی و زمین خوردن دستگاه از بین می‎روند. اما راه‎هایی وجود دارد که می‎توان از امنیت دستگاه‎ها در مقابل حوادث احتمالی اطمینان حاصل کرد.

دستگاه‎های اپل به ویژه آخرین مدل‎های آن که به صورت منحنی طراحی شده‎اند می‎تواند لغزنده باشد. بهترین کار این است که یک قاب برای تلفن خود تهیه کنید. اگر نگران خراب شدن ظاهر دستگاه خود هستید، می‎توانید از قاب‎های شیک و با کیفیت موجود در بازار برای آی‎فون و آی‎پد استفاده کنید.

به عنوان یک قاعده کلی، بهتر است دستگاه خود را کنار آب قرار ندهید. اگر مجبور هستید که در مکان‎های خیس و مرطوب تردد کنید، دستگاه خود را داخل یک کیف زیپ‌دار ضدآب قرار دهید. شاید هم بهتر باشد که تبلت را در خانه گذاشته و از هوای آزاد و مناظر طبیعی لذت ببرید.

اگر با تمام این ملاحظات باز هم حادثه اتفاق افتاد، نگران نباشید. راه‎هایی وجود دارد که می‎توان به وسیله آن داده‎های از دست رفته را بازیابی کرد. البته انجام این کار یک فرایند طولانی مدت بوده و به افراد متخصص نیاز دارد. علاوه بر این پرهزینه هم خواهد بود. اغلب اوقات شرکت‎های بازیابی اطلاعات در صورت خرابی دستگاه شما می‎توانند داده‎های شما را بازیابی کنند. البته با توجه به هزینه زیاد این کار بهتر است تنها در صورتی که اطلاعات موجود در دستگاه شما از اهمیت بالایی برخوردار است اقدام به چنین کاری کنید.

نتیجه گیری

این روزها داده‎ها از اهمیت بسیار زیادی در زندگی ما برخوردار شده‎اند. ممکن است لازم باشد که اسناد مالی و تجاری حساسی را داخل دستگاه با خود حمل کنیم. و حتی ممکن است این داده یک عکس خاطره انگیز و پر ارزش از دوران خردسالی فرزند شما باشد.
هر چه که باشد، برای حفظ این اطلاعات ارزشمند باید در حفظ اجزای فیزیکی آن هم کوشا باشیم و موارد ایمنی را در هر دو مورد سخت افزاری و نرم افزاری رعایت کنیم.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟