دنیای موبایل
شبیه‌سازی شبکه‌های ارتباطی با نرم‌افزار
یک نرم‌افزار موبایل ممکن است با یک اتصال شبکه قدرتمند به‌خوبی کار کند؛ اما اگر برای کار در شبکه‌های نامطمئن طراحی نشده باشد، ممکن است هنگام کار چنین شبکه‌ای دچار اختلال شود.

shabake-mag.jpg

 در نوشتن برنامه برای ابزارهای تلفن همراه همواره باید به این نکته توجه داشت که ممکن است کاربر این ابزار به یک اتصال اینترنتی مطمئن دسترسی نداشته باشد و اختلالات ایجاد شده در نتیجه نداشتن تطابق نرم‌افزار تلفن همراه با چنین شبکه‌هایی سبب نارضایتی کاربران شود. برای حل این مشکل، فیس‌بوک چندی پیش ابزاری را توسعه داد و در اختیار مهندسان خود گذاشت که قادر است شبکه‌های با جریان داده کند و نامنظم را شبیه‌سازی کند. 
بعد از مدتی، فیس‌بوک این ابزار را در قالب یک نرم‌افزار منبع باز در اختیار برنامه‌نویسان و مهندسان نرم‌افزار قرار داد. این ابزار که ATC (سرنام Augmented Traffic Control) نامیده می‌شود، می‌تواند اتصال‌پذیری و عملکرد یک نرم‌افزار در شبکه‌های 2G، Edge، 3G یا LTE و همچنین شبکه‌های وای‌فای ضعیف و نامطمئن را شبیه‌سازی کند. بنابراین، شبیه‌سازی‌های ATC برای پی بردن به عملکرد یک نرم‌افزار موبایل در یک اتصال شبکه بهینه‌سازی نشده بسیار مفید خواهد بود. مهندسان قادر هستند با استفاده از این شبیه‌سازی‌ها تخمین بزنند چقدر طول می‌کشد تا یک کاربر در شبکه‌های مختلف بتواند به‌عنوان مثال یک فایل را دانلود کند و قادر خواهند بود دریابند نرم‌افزار آن‌ها در چنین شبکه‌هایی با چه مشکلاتی روبه‌رو خواهد شد.
برای شرکتی نظیر فیس‌بوک که قصد دارد پوشش خود را در کل دنیا گسترده کند، چنین ابزاری می‌تواند بسیار باارزش باشد. فیس‌بوک برای اهداف خود اتصالات شبکه چند کشور از جمله برزیل، هند، اندونزی، کنیا، نیجریه و فیلیپین را شبیه‌سازی کرده است. پیام‌رسان فیس‌بوک (Facebook Messenger) که به‌عنوان یک نرم‌افزار موبایل مجزا در سال 2011 عرضه شد، توسط ATC مورد آزمایش قرار گرفته است. 
توسعه‌دهندگان این پیام‌رسان با استفاده از ATC قادر بودند عملکرد آن را در شبکه‌های مختلف ارزیابی کنند و این امر به آن‌ها کمک کرد تا دریابند برنامه پیام‌رسان پیش از این‌که یک پیغام خطا ایجاد شود، چه مدت منتظر پاسخی از سرور خواهد ماند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟