نگاهی کوتاه به مشخصات 6 ریزکامپیوتر
معرفی ريزکامپيوترهای جاری و آتی بازار
اگر شرکت‌های گوناگون فناوری کوشيدند تا با ساخت و عرضه محصولاتی مانند سامانه بر تراشه (SoC)، تبلت و الترابوک، خواسته کاربران و نيازهای کنونی مبنی بر هرچه کوچک‌تر شدن سامانه‌های محاسباتی را برآورده ‌کنند، پس جای شگفتی نيست که اکنون ريزکامپيوترهای الصاقی يا PC-on-a-stick نيز در راستای همين هدف توجه سازندگان و کاربران کالاهای فناوری را به‌ خود جلب کنند. کامپيوترهای شخصی الصاقی که معمولاً کمی از قطعه حافظه‌های يو‌اس‌بی بزرگ‌تر هستند، اغلب به وسيله درگاه HDMI به نمايش‌گر يا تلويزيون متصل می‌شوند و با برخورداری از سيستم‌عامل، درگاه‌های يو‌اس‌بی و ارتباط بی‌سيم، کار يک کامپيوتر شخصی کوچک را انجام می‌دهند. توان محاسباتی اين ريزکامپيوترها هنوز آن اندازه نيست که بتوانند نرم‌افزارهای سنگين را اجرا کنند، اما دور از تصور نيست که نسخه‌های آتی اين دستگاه‌ها با برخورداری از پردازنده‌ها و ديگر سخت‌افزارهای توانمند کاربردهای جدی‌تری بيابند.

کامپیوت استیک محصول اينتل 

اين کامپيوتر جيبی را می‌توان به ‌وسيله درگاه HDMI به نمايش‌گرها متصل کرد. کامپيوت ‌استيک در دو نسخه 149 دلاری با ويندوز 1.8 و 110 دلاری با اوبونتو 14.04 عرضه می‌شود. امکانات سخت‌افزاری آن‌ را می‌توان در حد يک تبلت متوسط دانست؛ زيرا پردازنده چهارهسته‌ای Z3735F Bay Trail از سری اتم و تراشه گرافيکی يک‌پارچه دارد. نسخه ويندوزی 2 گيگابايت حافظه رم و 32 گيگابايت فضای ذخيره‌سازی دارد. نسخه لينوکسی با رم يک گيگابايتی و 8 گيگابايت فضای ذخيره‌سازی عرضه شده ‌است. برخورداری از درگاه يواس‌بی‌ و مايکرو يواس‌بی، بلوتوث 4 و وای‌فای 802.11b/g/n از ويژگی‌های اين دستگاه به ‌شمار می‌آيد. 

کروم‌بیت محصول گوگل و ايسوس

کروم‌بيت کامپيوتری مدرن اما کم‌توان است که در ازای کم‌تر از 100 دلار عرضه خواهد شد. اين وسيله را که با سيستم‌عامل کروم اواس کار می‌کند، می‌توان به‌وسيله درگاه HDMI به نمايش‌گر يا تلويزيون متصل کرد. گفته می‌شود امکانات سخت‌افزاری آن شامل سامانه بر تراشه Rockchip 3288، دو گيگابايت حافظه رم، 16 گيگابايت فضای ذخيره‌سازی و امکانات اتصالی وای‌فای 802.11ac و بلوتوث 4 است. تا لحظه نگارش اين مطلب، محصول گوگل هنوز به بازار عرضه نشده‌ است. 

PCG-01 محصول Mele

اين محصول چينی مانند رقيب اينتلی خود پردازنده چهارهسته‌ای و 1.33 گيگاهرتزی اتم Z3735F دارد که سرعت آن تا 1.83 گيگاهرتز نيز قابل افزايش است. اما برای کنترل دمای دستگاه، به‌جای فن از گرماخور مسی و سيليکون گرمارسانشی استفاده کرده ‌است. ديگر اجزای حساس داخلی نيز پوشش‌های ويژه‌ای دارند که آن‌ها را از جذب گرمای ناخواسته مصون می‌دارد. شرکت Mele می‌گويد، PCG-01 حتی بدون وجود فن نيز می‌تواند روزها بدون مشکل کار کند. اين ريزکامپيوتر 2 گيگابايت حافظه رم، 32 گيگابايت فضای ذخيره‌سازی قابل گسترش به‌وسيله شکاف حافظه اس‌دی و سه درگاه یو‌اس‌بی 2 دارد. همچنین، از بلوتوث 4 و وای‌فای 802.11b/g/n پشتيبانی می‌کند و يک آنتن اکسترنال نيز دارد که می‌تواند در شرايط خاص به تقويت سيگنال‌ها کمک کند. سيستم‌عامل اين دستگاه ويندوز 8.1 با مجوز کامل و جست‌وجوگر آن بينگ است. از اين ‌رو، کاربران می‌توانند پس از انتشار ويندوز 10 سيستم‌عامل دستگاه را به ‌رايگان ارتقا دهند.

MK802 V5 Linux Edition محصول ريکومجيک

يک ريزکامپيوتر لينوکسی ديگر که به ‌وسيله درگاه HDMI به نمايش‌گر متصل می‌شود. قيمت آن تقريباً 155 دلار است و نسخه 14.04 ال‌تی‌اس لينوکس اوبونتو با محيط دسکتاپ Xfce روی آن نصب شده ‌است. شرکت ريکومجيک می‌گويد، ريزکامپيوترش می‌تواند در شش ثانيه بوت شود. اين دستگاه پردازنده چهارهسته‌ای و 1.8 گيگاهرتزی RK3288، پردازنده گرافيک Mali-T764 و 2 گيگابايت حافظه رم دارد. فضای ذخيره‌سازی eMMC آن نيز 16 گيگابايت است که می‌توان به ‌وسيله شکاف گسترش مايکرو اس‌دی آن‌ را افزايش داد. اين ريزکامپيوتر شخصی با وای‌فای 802.11b/g/n و استاندارد گيگابيت اترنت سازگار است.

MK802III Linux Edition محصول کلاودستو

يکی از ارزان‌ترين ريزکامپيوترهای شخصی کنونی است که قيمت آن تقريباً 96 دلار است. سيستم‌عامل آن PicUntu Linux است که نسخه‌ای تغييريافته‌ از اوبونتو 12.10  به ‌شمار می‌آيد. اين دستگاه دارای پردازنده دوهسته‌ای و 1.6 گيگاهرتزی مبتنی بر معماری آرم و يک گيگابايت حافظه رم است. همچون محصولات پيشين، MK802III نيز به‌ وسيله درگاه HDMI به نمايش‌گر متصل می‌شود. ارتباط با شبکه به ‌وسيله وای‌فای صورت می‌گيرد و لوازم جانبی را نيز می‌توان با دو درگاه يو‌اس‌بی‌ به ‌آن متصل کرد. شرکت کلاودستو هشدار می‌دهد که اين ابزار برای توسعه‌دهندگان و کسانی ساخته شده ‌است که از کنکاش در خط فرمان لينوکس گريزی ندارند. به‌ويژه که بسياری از امکانات پيش‌بينی ‌شده برای اين وسيله هنوز در دست توسعه است و شايد برخی موارد آن‌ گونه که انتظار می‌رود، کار نکنند. 

MeeGoPad T01 محصول اينتل

يک ريزکامپيوتر اينتلی البته ارزان‌تر که با ويندوز 8.1 و قيمت 108 دلار عرضه می‌شود. ويندوز نصب‌ شده روی اين دستگاه نسخه آزمايشی يا Evaluation است و در نتيجه کاربر برای استفاده در درازمدت، بايد مجوز ويندوز را خريداری کند. علاوه بر اين، برخی دارندگان اين دستگاه از تعدد برنامه‌های غيرضروری که از پيش روی آن نصب شده‌اند، ابراز ناخشنودی کرده‌اند. محصول اينتل پردازنده چهارهسته‌ای Bay Trail اتم با سرعت 1.3 گيگاهرتز، 2 گيگابايت حافظه رم و 32 گيگابايت فضای ذخيره‌سازی سرخود دارد که می‌توان با شکاف گسترش اس‌دی‌ نيز 64 گيگابايت بر آن افزود.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟