بدون نیاز به دانلود و نصب مجدد
انتقال بازی‌های کامپیوتری به هارددیسک دیگر
حتما برای‌تان پیش آمده که فضای هارد درایوتان (یا SSD) رو به اتمام باشد و نیاز پیدا کنید تا چندتا از بازی‌های‌تان را به هارد درایوی دیگر منتقل کنید. لازم نیست آن‌ها را حذف (uninstall) و مجدد دانلود کنید. در واقع شما می‌توانید بازی‌های‌تان را بدون آن‌که نیاز باشد تا ساعت‌ها صرف نصب مجددشان کنید، به یک درایو جدید منتقل کنید. راه‌های بسیاری وجود دارد اما تجربه نشان داده که تمام راهکارها در دو دسته جای می‌گیرند. در این مقاله خواهید دید که هر روش چگونه کار می‌کند.

گزینه اول: ساخت یک Symlink با Steam Mover

Steam Mover یک نرم‌افزار فوق‌العاده است که برخلاف اسم‌اش هر بازی‌ را، از Steam گرفته تا Origin، انتقال می‌دهد و شما بدون نصب مجدد می‌توانید به ادامه بازی بپردازید. Steam Mover این کار را با ساخت یک لینک نمادین در مکان قبلی بازی انجام می‌دهد و بنابراین کامپیوتر شما فکر می‌کند که همه‌چیز سر جایش است اما در واقع تمام آن داده‌های جاگیر در هارد درایوی دیگر قرار گرفته‌اند.

شیوه استفاده از آن:

1. Steam Mover را دانلود و اجرا کنید. این نرم‌افزار کاملا پرتابل است، پس نیاز به نصب هیچ چیز ندارید و فقط کافیست فایل EXE را اجرا کنید.

2. در بالای پنجره و از سمت چپ پوشه‌ای که بازی در حال حاضر در آن قرار دارد را انتخاب و در سمت راست محلی که می‌خواهید بازی به آن منتقل شود را آدرسدهی کنید. (اگر پوشه آن وجود ندارد، همین‌جا می‌توانید آن را بسازید.)

3. بازی را از فهرست انتخاب کرده و روی فلش آبی در پایین صفحه کلیک کنید.

4. Steam Mover یک پنجره مشکی به شما نشان خواهد داد که میزان پیشرفت کار در آن مشخص شده است. بگذارید کارش را کند. وقتی کار به پایان رسید بازی شما در پوشه جدید خواهد بود و یک میانبر هم در پوشه اصلی بازی ایجاد خواهد شد. شما قادرید تا بازی را از Steam، Origin و یا آن میانبر ساخته شده اجرا کنید.

همین. شما می‌تواید این پروسه را با هر تعداد بازی‌ که می‌خواهید تکرار کنید. همچنین می‌توانید تا هر زمان با اجرای مجدد Steam Mover و کلیک روی فلش چپ آبی رنگ، بازی را به مکان اولیه خود برگردانید.

شما می‌توانید این لینک نمادین را خودتان و بدون کمک Steam Mover بسازید اما Steam Mover این کار را بسیار آسان می‌کند.

گزینه دوم: انتقال بازی و آدرس‌دهی نرم‌افزار مدیریت بازی به مکان جدید

اگر ترجیح می‌دهید که نرم‌افزار اضافی دانلود نکنید، مجبور نیستید. اگر زیاد بازی می‌کنید و زیاد بازی دارید، حتما یکی از دو نرم‌افزار مدیریت بازی Steam یا Origin را که امکان دریافت آخرین اخبار و بروزرسانی های بازی‌ها را به شما می‌دهند و همچنین از طریق آن‌ها می‌توانید با گروه‌های بازیکنان اقصی نقاط دنیا در ارتباط باشید و چت کنید را روی سیستم‌تان نصب دارید. هم Steam و هم Origin راه‌هایی دارند که مکان یک بازی را بعد از انتقال تشخیص دهند. شما فقط باید قدم‌های صحیح را در جهت صحیح بردارید. اگر از Steam استفاده می‌کنید:

1. یک پوشه جدید در مکان جدیدی که می‌خواهید بازی را در آن ذخیره کنید، بسازید. برای انجام این کار روی Steam باید به Settings > Downloads > Steam Library Folders بروید و روی Add Library Folder کلیک کنید.

2. حالا به پوشه Steam جدیدی که ساختید بروید و دورن آن یک پوشه با عنوان steamapps بسازید. سپس درون steamapps یک پوشه با نام common بسازید.

3. به پوشه فعلی Steam خود بازگردید و پوشه بازی‌ای که می‌خواهید منتقل کنید را پیدا کنید. احتمالا آن را در steamapps/common خواهید یافت. پوشه بازی را  به داخل پوشه جدید steamapps/common که در مرحله دو ساخته بودید کپی کنید.

4. Steam را باز کنید و روی بازی‌ که می‌خواستید منتقل کنید، راست کلیک و Delete Local Content را انتخاب کنید. این کار بازی را از مکان اولیه خود حذف می‌کند.

5. وقتی کار حذف به پایان رسید، روی دکمه Install کلیک کنید تا بازی مجدد نصب شود. در منوی کشویی Choose location ، پوشه Steam روی هارد درایو جدید را انتخاب کنید.

6. به جای دانلود مجدد بازی (که می‌تواند ساعت‌ها زمان ببرد)، Steam فایل‌های موجود را شناسایی کرده و تغییرات لازم را اعمال می‌کند. وقتی کار به پایان رسید شما طبق معمول می‌توانید آن بازی را انجام دهید.

اگر می‌خواهید یک بازی Origin را انتقال دهید، مراحل خیلی مشابه Steam است و البته کمی ساده‌تر:

1. Origin را باز کنید و در مکان جدیدی که می‌خواهید بازی را به آن انتقال دهید یک پوشه بسازید.

2. به پوشه فعلی Origin بروید و بازی‌ که می‌خواهید منتقل کنید را پیدا و آن را به مکان جدید کپی کنید و فایل‌های قدیمی را پاک کنید.

3. Origin را باز کنید و به Origin > Application Settings > Advanced بروید. در بخش Downloaded Games، روی دکمه Change کلیک کرده و آن را به پوشه مستقر در هارد درایو جدید آدرس‌دهی کنید. نگران نباشید، این کار فقط  روی بازی‌هایی که جدید نصب می‌شوند اثر می‌گذارد، بنابراین مجموعه فعلی بازی‌های‌تان متاثر نخواهد شد.

4. به صفحه My Games برگردید و برای نصب مجدد باز روی دکمه Download کلیک کنید. به جای دانلود مجدد بازی (که می‌تواند ساعت‌ها زمان ببرد)، Origin فایل‌های موجود را شناسایی کرده و تغییرات لازم را اعمال می‌کند. وقتی کار به پایان رسید شما طبق معمول می‌توانید آن بازی را انجام دهید.

5. اگر می‌خواهید بازی‌های آینده را بر روی هارد درایو قدیمی نصب کنید، مرحله 3 را این‌بار با آدرس مکان قبلی تکرار کنید.

این شیوه ممکن است روی بازی‌هایی که بدون نرم‌افزار مدیریت بازی مثل Steam و Origin نصب شده‌اند بخوبی کار نکند اما روی تمام بازی‌هایی که ما تست کردیم به راحتی کار کرد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟