درخواست پرداخت غرامت 700،000 دلاری هکرها از اپل
04/01/1396 - 22:06
هکرها برای اپل دردسرساز شدند: احتمال آبروریزی و دستبرد به اطلاعات ۵۵۹ میلیون کاربر آیفون
تیمی از هکرهای ناشناخته با نام اختصاصی "Turkish Crime Family" به معنای "خانواده مافیایی ترکی" به تازگی با اپل وارد مذاکراتی شدند و مدعی هستند که می‌توانند به اطلاعات 559 میلیون از کاربران آیفون‌های اپل دستبرد بزنند! این تیم 7 نفره تا روز هفتم آوریل به اپل فرصت داده تا خواسته‌هایشان را برآورده کند، در غیر این صورت قصد حذف اطلاعات کاربران آیفون‌های اپل و زیر سوال بردن امنیت محصولات این شرکت را دارد! با سایت شبکه همراه باشید.

به تازگی خبرهایی از سوی برخی منابع در فضای مجازی منتشر شده که حاکی از تهدید شدن اپل از سوی گروهی از هکرها با لقب "Turkish Crime Family" به معنای "خانواده مافیایی ترکی" است. ظاهرا ارتباط مابین مسئولین اپل و گروه مورد نظر از طریق ایمیل‌ برقرار شده و ویدیوهایی در رابطه با این موضوع هم در یوتیوب منتشر گردیده است! هکرهای مورد نظر مدعی هستند که می‌توانند به اطلاعات بیش از 559 میلیون کاربر آیفون‌های اپل در سرویس آی‌کلود (iCloud) دسترسی پیدا کرده و اطلاعات آن‌ها را حذف کنند!

مطمئنا انجام این عمل منجر به زیر سوال رفتن امنیت سری آیفون‌های اپل و حتی سیستم عامل iOS می‌شود. هکرهای مذکور تا روز هفتم ماه آوریل به شرکت اپل فرصت داده‌اند تا خواسته‌های آن‌ها را برآورده سازد، در این صورت احتمالا آن‌ها آبروریزی را برای اپل به بار می‌آورند! هکرهای نام برده شده برای اثبات ادعای خود اسکرین‌شات‌هایی از ایمیل‌های رد و بدل شده خود با مسئولین اپل را هم منتشر کرده‌اند، اما با این حال نمی‌تواند به طور رسمی مدعی شد که ادعای این افراد صحبت داشته باشد!

طبق گزارش‌های به دست آمده، ظاهرا اپل از این گروه مشکوک درخواست کرده که مدرکی را برای اثبات ادعای خود ارائه کنند. در همین راستا، تیم مورد نظر به اکانت یکی از کاربران مسن آی‌کلود نفوذ کرده و سپس از پروسه مورد نظر ویدیویی ضبط نموده و در یوتیوب منتشر کرده است. در این ویدیو دیده می‌شود که هکرها به عکس‌های شخصی کاربر دست پیدا می‌کنند و قادر به حذف اطلاعات اکانت آی‌کلود کاربر هستند! ظاهرا اپل در قبال مشاهده این ویدیو پاسخی این چنینی را برای هکرهای مورد نظر ارسال کرده است:

"اولا درخواست می‌کنیم که ویدیوی ارسالی را از کانال یوتیوب خود حذف کنید، چرا که این ویدئو می‌تواند منجر به جلب توجه ناخواسته شود. ثانیا باید بدانید که اپل به مجرمین سایبری هیچ پاداشی در ازای نقض قوانین و شکستن آن پرداخت نمی‌کند!"

ظاهرا این تیم هکرها در ابتدا مدعی شده بودند که به اکانت چیزی در حدود 300 میلیون کاربر دسترسی دارند، اما در گزارش‌های بعدی این عدد را معادل با 559 میلیون کاربر عنوان کرده‌اند. اگرچه این موضوع کمی شک‌برانگیز به نظر می‌رسد، اما در هر صورت تهدیدی محسوب می‌شود که توجه بسیاری از افراد (به ویژه طرفداران اندروید) را جلب کرده است. این تیم هکرها در بیانیه جدیدی در رابطه با درخواست‌های خود از سوی اپل این چنین عنوان کرده‌اند:

"ما از اپل مبلغ 100،000 دلار برای هر یک از اعضای خود را درخواست می‌کنیم. ما 7 هکر هستیم. اپل می‌تواند به جای پرداخت این مبلع، کوپن آی‌تیونزی به ارزش 1 میلیون دلار که ارزش فروش مجدد 60 درصدی داشته باشد را در اختیارمان قرار دهد. ما درخواست‌های دیگری را هم از اپل داریم که بنا به دلایل خاص و عدم ایجاد اختلال در مذاکرات خود با اپل، فعلا تمایلی به فاش کردن آن‌ها در انظار عمومی نداریم."

جالب است بدانید که هکرهای مذکور اشاره می‌کنند که هدف آن‌ها از انجام این عمل در حمایت آن‌ها از کریم باراتو (Karim Baratov) و کریم البایراک (Kerem Albayrak) خلاصه می‌شود. این دو فرد هکرهایی هستند که هم اکنون به جرم هک کردن اطلاعات شرکت یاهو در بازداشت به سر می‌برند. هنوز سرنوشت این موضوع و تهدیدهای تیم "Turkish Crime Family" و مذاکرات آن‌ها با اپل مشخص نشده است. اپل هم در قبال این موضوع هیچ اطلاعات رسمی را ارائه نکرده است. بدون تردید در آینده نزدیک شایعات و خبرهای بیشتری در رابطه با این موضوع خواهیم شنید.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟