احتمال معرفی عینک واقعیت افزوده اپل در سال جاری
21/11/1395 - 01:40
آیا عینک AR اپل در کنار آیفون 8 رونمایی می‌شود؟
تاکنون شایعات و خبرهای زیادی در مورد اپل و برنامه‌ریزی آن به منظور معرفی یک عینک واقعیت افزوده منتشر شده بود. حال شدت این شایعات با ادعای جدید آقای رابرت اسکابل (Robert Scoble) بیش از پیش تقویت شده است. آقای اسکابل عقیده دارد که احتمالا اپل طی سال جاری از عینک واقعیت افزوده خود با بهترین امکانت ممکن رونمایی می‌کند! با سایت شبکه همراه باشید.

استقبال کاربران از واقعیت مجازی (Virtual Reality) بسیار جالب توجه بوده و این موضوع سبب می‌شود که شرکت‌های فعال در زمینه تکنولوژی بیش از پیش میل به پیشرفت در این زمینه داشته باشند. ظاهرا هم اکنون بسیاری از کمپانی‌ها در تلاشند تا پروژه‌های اختصاصی خود را رو به سمت تکنولوژی واقعیت افزوده (Augmented Reality) پیش ببرند و به نوعی یک قدم روبه جلوتر بردارند. اپل هم یکی از شرکت‌هایی است که احتمالا برای واقعیت افزوده و ارائه گجت‌های این چنینی برنامه‌ریری دقیقی کرده است. با سایت شبکه همراه باشید.

[[nid:]]

اپل از جمله شرکت‌هایی بوده که به طور رسمی صحبتی در مورد تولید محصولی مرتبط با تکنولوژی واقعیت افزوده یا مجازی نداشته، اما همواره شایعات زیادی در مورد دست‌های پشت پرده و اقدامات این شرکت به منظور توسعه گجت‌های این چنینی منتشر شده است. در ماه نوامبر سال 2016 خبرهای نسبتا قابل باوری در رابطه با پروژه ساخت عینک واقعیت افزوده و مجازی اپل منتشر شده بود. بنا به آن اطلاعات، گفته می‌شد که عینک واقعیت مجازی یا افزوده اپل شبیه به عینک گوگل گلس (Google Glass) است، بنابراین ناین گجت ساختاری شبیه به یک عینک دارد و یک هدست نیست!

اپل در آن زمان برخی از افراد و حتی شرکت‌های مستعد و فعال در زمینه واقعیت افزوده را جذب خود کرد. آقای تیم کوک (Tim Cook) مدیرعامل اپل هم چند بار علاقه خود را مبنی بر حضور در بازار واقعیت افزوده را عنوان کرده بود و اشاره داشت که واقعیت افزوده نسبت به واقعیت مجازی در جایگاه بهتری قرار دارد! بنابراین کاملا مشخص است که اپل تمایل دارد تا بیشتر بر روی تکنولوژی‌ واقعیت افزوده متمرکز شود. چندی پیش هم آقای رابرت اسکابل به عنوان یکی از افراد فعال و شناخته شده در حوزه تکنولوژی، پستی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد و از همکاری اپل با شرکت کارل زایس (Carl Zeiss) به منظور توسعه هرچه بهتر عینک واقعیت افزوده خبر داد. وی به تازگی و در جریان برنامه "این هفته با فناوری" بار دیگر به این موضوع اشاره کرد و این بار مدعی شد که احتمالا طی سال جاری یعنی 2017 شاهد معرفی عینک واقعیت افزوده اپل با قابلیت‌های سطح بالایی خواهیم بود!

آقای اسکابل اشاره داشته که احتمال معرفی عینک واقعیت افزوده اپل طی تابستان سال 2017 وجود دارد اما شاید عرضه آن به بهار سال 2018 موکول شود. وی اشاره داشته که احتمالا این گجت در دهمین سالگرد رونمایی اپل از آیفون‌هایش معرفی می‌شود به این صورت دهمین سالگرد آیفون‌های اپل مملو از نوآوری خواهد شد. آقای تیم کوک چندی پیش صحبت‌هایی کرده بود که تقریبا به طور قطع نشان می‌دهد که اپل تمایل به فعالیت در حوزه واقعیت افزوده دارد. وی این چنین عنوان کرده بود:

"مدتی است که در زمینه واقعیت افزوده به درجات و پیشرفت‌های والایی دست یافته‌ایم. تصور می‌کنیم که واقعیت افزوده تجره فوق‌العاده دلنشین و جذابی را برای کاربران به ارمغان می‌آورد و این امر فرص تجاری فوق‌العاده‌ای برا اپل است. بنابراین ما روی واقعیت افزوده سرمایه‌گذاری خواهیم کرد!"

بنابراین کاملا مشخص است که اپل هم اکنون پروژه‌های مربوط به توسعه واقعیت افزوده و احتمالا گجت‌های مبتنی بر آن را در دست اقدام دارد، اما سعی می‌کند تا خبر رسمی و دقیقی در مورد این پروزه‌ها و محصولاتش ارائه نکند. آقای اسکابل همچنین در رابطه با همکاری مشکوک اپل و شرکت کارل زایس اشاره داشته که این شرکت (کارل زایس) در نمایشگاه CES 2017 در بخش مربوط به شرکت‌هایی حضور یافت که در حوزه واقعیت افزوده محصولات جدیدی رونمایی کردند، اما خود شرکت کارل زایس از هیچ محصولی پرده‌برداری نکرد! آقای اسکابل این رویکرد را رویکردی عجیب می‌داند و اشاره می‌کند که احتمالا اپل از شرکت کارل زایس خواسته تا پیش از توافق با وی از محصول جدیدی که به احتمال زیاد با عینک واقعیت افزوده اپل ارتباط دارد، رونمایی نکند.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟