فناوری‌های جدید به کمک پدر و مادرها می‌آیند
شیوه مدرن مراقبت از فرزند: ردیابی مکانی به‌علاوه یادگیری ماشین
به‌تازگی دستگاهی ساخته شده که خیال والدین را از بابت مراقبت از فرزندان کوچک‌شان راحت می‌کند. این دستگاه با قرار گرفتن روی لباس یا بسته شدن دور مچ دست؛ در هر لحظه مکان فرزند را به پدر و مادر اطلاع می‌دهد.

یکی از دغدغه‌‌های والدین آن است که فرزندشان گم شود. با توسعه فناوری؛ راه‌های مختلفی برای حل این مشکل پیشنهاد شده است. حتی اخیرا پوشیدنی‌های زیادی ساخته و وارد بازار شده‌اند تا به این والدین همیشه نگران کمک کنند. به این ترتیب که پوشیدنی روی لباس یا دور مچ او بسته می‌شود و از طریق ردیابی GPS به والدین نوتیفیکیشن می‌فرستد. اما مشکل این گجت‌ها قیمت بالا و اطلاعات متناقضی است که ارائه می‌دهند.

حالا یک توسعه دهنده برای این تقاضای مهم دستگاهی به‌نام Jiobit ساخته که از بهار سال 1396 آماده پذیرفتن پیش‌سفارش است. این دستگاه بسیار کوچک که به‌صورت کلیپ روی لباس وصل می‌شود با تلفیق وای‌فای؛ بلوتوث و GPS یک سیستم هیبریدی ردگیری مکان درست می‌کند. چنین سیستمی تا پیش از این در هیچ‌کدام از وسایلی که وظیفه آن‌‌ها ردگیری فرزندان است، دیده نشده است.

مطلب پیشنهادی

گجتی که باید در همه خانه‌های امروزی باشد
دوران چند راهی‌های برق زشت و بد شکل با این محصول جدید به پایان می‌رسد

به‌گفته سازندگان Jiobit؛ باتری این وسیله تا ۲ ماه دوام می‌آورد؛ ردگیری در محیط‌های داخلی و بیرونی را با دقت بیشتری انجام می‌دهد و با استفاده از فناوری یادگیری ماشین الگوهای عمومی رفتاری فرزند را در طی زمان فرا می‌گیرد.

قیمت این دستگاه مشخص نیست اما هر ماه باید مبلغی برای شارژ آن پرداخت شود ولی به‌گفته مؤسس Jiobit؛ این هزینه حتما از اشتراک ماهیانه نت‌فلیکس کمتراست. (اشتراک ماهیانه سرویس پخش سریال و ویدیوی نت‌فلیکس در داخل آمریکا بین 8 تا 12 دلار است.)

قیمت پوشیدنی‌های GPS برای خردسالان بین 40 تا 500 دلار است. به‌گفته نمایندگان این شرکت؛ این قیمت احتمالا با پوشیدنی‌های بزرگ‌سالان مانند فیت‌بیت قابل رقابت است. اگر اطلاع ندارید؛ قیمت فیت‌بیت 130 دلار آمریکا است. حالا مبلغ اشتراک ماهیانه را هم به این هزینه اولیه اضافه کنید. پس بی‌راه نیست که این قیمت برای خیلی از والدین کمی زیاد است.

اما جدا از قیمت؛ هنوز تردیدهایی در مورد این دستگاه وجود دارد: آیا واقعا کار می‌کند؟ ردگیری مکان کار ساده‌ای نیست به‌ویژه در مناطقی که شهرت کمتری دارند. فعلا این دستگاه در دسترس نیست تا تست‌های مختلف روی آن انجام شود اما بر اساس اطلاعاتی که شرکت سازنده ارائه می‌دهد با دستگاه جالبی روبرو هستیم. به‌عنوان مثال؛ سیستم ردگیری هیبریدی به کار گرفته شده در این دستگاه از چندین روش مختلف برای ردگیری مکانی دقیق استفاده می‌کند. در کنار آن؛ سعی شده تا میزان استفاده از باتری تا حد ممکن پایین بیاید. پس اگر فرزند شما جایی برود که از نظر آنتن‌دهی مشکل داشته باشد و سیگنال ضعیف باشد؛ پوشیدنی Jiobit می‌تواند دستگاه‌های منطبق با بلوتوث یا شبکه‌های وای‌فای موجود را پینگ کند.

هم‌چنین؛ کاربران می‌توانند شبکه خود را گسترش دهند. اپلیکیشن Jiobit به والدین اجازه می‌دهد تا دوستان؛ اعضای خانواده؛ معلمان و سایرین را دعوت کنند تا به این شبکه بپیوندند. با این کار؛ گوشی آن‌ها تبدیل به مرکز کنترل بلوتوثی می‌شود که دستگاه پوشیدنی با پینگ آن؛ دقت بیشتری در تشخیص مکان خواهد داشت.

دیگر ویژگی جالب پوشیدنی Jiobit یادگیری ماشین است. این وسیله به کمک این فناوری می‌تواند در طول زمان مسیرهایی که کودک خانواده طی می‌کند یا کارهای روزمره وی را یاد بگیرد و در شرایط ضروی به پدر و مادر هشدار بدهد. یعنی اگر فرزندتان در ایستگاه اشتباه از اتوبوس پیاده شود یا قبل از زمان تعیین شده از مدرسه خارج شود؛ به شما هشدار داده می‌شود.

هم‌چنین با روشن کردن مود "Follow Me" می‌توانید فرزند خود را در جاهایی مانند پارک‌ها؛ سوپرمارکت‌ها یا مراکز خرید ردگیری کنید. معمولا خردسالان خیلی راحت در چنین جاهایی گم می‌شوند.

به‌طور کلی؛ ایده پوشیدنی Jiobit جالب است. شبکه شخصی‌سازی شده؛ عمر بالای باتری و الگوریتم یادگیری آن از جمله نکات مثبت این دستگاه است.

اخیرا یک سرمایه‌گذار خصوصی مبلغ 3 میلیون دلار در Jiobit سرمایه‌گذاری کرده تا امسال شاهد ورود آن به بازار باشیم.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟