نوش‌دارو پس از مرگ ...!
این پوشش نانویی می‌توانست ناجی گلکسی نوت 7 سامسونگ باشد
بدون تردید گلکسی نوت 7 خاطره ناخوشایندی را در اذهان عمومی به ویژه سامسونگ به یادگار گذاشته است. اگرچه سامسونگ مرد روزهای سخت است، این شرکت از ناحیه مشکل اساسی در باتری نوت 7 متحمل زیان‌های مالی و اعتباری زیادی شد. اما شرکت فورج‌نانو ادعا کرده که اگر از پودر کاتدی نانوپوشش‌دار این شرکت در باتری‌های نوت 7 استفاده می‌شد، مشکل آتش گرفتن این تلفن‌های همراه به وجود نمی‌‌آمد.

جیمز تروی، مدیرعامل شرکت فورج نانو در مصاحبه‌ای اعلام کرده که نانوپوشش‌های این شرکت می‌تواند مانع از افزایش دمای باتری‌های یون لیتیم شوند؛ باتری‌هایی که دارای الکترولیت‌های قابل اشتعال هستند. بنابراین این نانوپوشش‌ها ایمنی باتری‌ها را افزایش می‌دهند. در فرآیند ارائه شده توسط شرکت فورج نانو، از روش لایه‌نشانی اتمی (ALD) با الگوهای نانومقیاس برای تولید پوشش استفاده می‌شود. این روش موجب تشکیل یک لایه نازک روی سطح کاتد می‌شود که به‌صورت شیمیایی به این سطح می‌چسبد. صاحب‌نظران بر این عقیده هستند که وجود یک لایه جداکننده روی سطح داخلی باتری گلکسی نوت ۷ می‌توانست الکترولیت‌های قابل اشتعال را از هم جدا کند. براساس اطلاعات منتشر شده، لایه جدا کننده الکترولیت‌ها در گلکسی نوت ۷ گداخته شده و موجب یک واکنش شیمیایی خودبه‌خودی در باتری شده‌است.

این واکنش منجر به یک جرقه در الکترولیت شده که در نهایت به انفجار ختم ‌می‌شود. تروی معتقد است تحقیق و آزمون انجام شده توسط یک آزمایشگاه بی‌طرف مستقل، نشان داده ‌ست که پوشش ALD شرکت فورج نانو می‌تواند مانع از تشکیل گونه‌های واکنش‌دهنده شیمیایی شود؛ گونه‌هایی در باتری‌های یون لیتیم منجر به آتش‌سوزی می‌شود. شرکت فورج نانو ۲۰ میلیون دلار حمایت مالی برای توسعه خط تولید محصولات خود دریافت کرده تا با استفاده از این حمایت مالی، نانوساختارهای مورد نظر برای افزایش ایمنی باتری‌های یون لیتیم را تولید کند. مسئله ایمنی و آتش‌سوزی باتری‌ها تنها به سامسونگ محدود نمی‌شود. چندی قبل یک هواپیمای بوئینگ ۷۸۷ به دلیل انفجار در باتری دچار حریق شد.

 

برچسب: 

مطالب پربازدید روز