تولید انرژی از حرکات انسان
در آینده تلفن‌های موبایل با ضربه انگشت شارژ می‌شوند
از زمان ورود تلفن‌‌های هوشمند به چرخه زندگی افراد، تحقیق روی طراحی باتری‌هایی با قابلیت شارژدهی بیشتر و همچنین راهکارهای جدید و موثر برای شارژ باتری تلفن همراه به صورت مداوم ادامه داشته است. امروزه باتری تلفن‌‌های هوشمند با استفاده از انرژی برق (مستقیم 12 ولت) شارژ می‌شوند؛ اما محققان به شیوه‌ای دست یافته‌اند که تنها با ضربه انگشت روی صفحه لمسی نمایشگر، تلفن همراه شارژ می‌شود.

این نانوژنراتور که توسط محققان دانشگاه میشیگان ابداع شده است، موفقیت بزرگی در مهار انرژی از حرکات انسان به شمار می‌رود. محققان در آزمایش این نانوژنراتور بر یک صفحه لمسی LCD که شامل 20 چراغ ال‌سی‌دی و یک صفحه کلید قابل انعطاف بود، متوجه شدند که تمامی آنها تنها با یک لمس ساده و بدون کمک باتری کار کردند. «نلسون سپولودا»، استادیار مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه میشیگان و محقق ارشد این تحقیق گفت: «این یافته‌های بزرگ که در مجله Nano Energy منتشر شده است، نشان می‌دهد که ما در مسیر ابداع ابزارهای پوشیدنی قرار داریم که انرژی آنها از حرکات انسانی تامین می‌شود.»

مطلب پیشنهادی

ساده‌ترین روش برای پیدا کردن صاحب گوشی آیفون
اگر گوشی آیفون پیدا کردید از "سیری" کمک بگیرید

ساخت این نانوژنراتور با یک ویفر سیلیکونی آغاز می‌شود که با چند لایه یا صفحات نازک که کاملا از مواد سازگار با محیط‌زیست مانند نقره، پلی‌آمید و پلی‌پروپیلن هستند، تکمیل می‌شود. سپس یون‌ها نیز به گونه‌ای به این صفحات افزوده می‌شوند که هر لایه این دستگاه، حاوی ذرات شارژ شده شوند. این دستگاه زمانی که توسط حرکت انسان یا انرژی مکانیکی تحت فشار قرار می گیرد، انرژی الکتریکی تولید می‌کند. این نانوژنراتور زیست‌سازگار بوده و به نازکی یک برگ کاغذ است.

مزایایی چون سبکی، انعطاف‌پذیری، زیست‌سازگاری، مقیاس‌پذیری، کم‌هزینه و قدرت بالای این ژنراتور، آن را به روشی مناسب و جایگزین در حوزه مهار انرژی مکانیکی برای بسیاری از لوازم الکترونیکی مستقل مانند هدست‌های بی‌سیم، تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌ها که صفحه لمسی دارند، تبدیل خواهد کرد.

 

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟