افزونه‌های عمومی
جادوگری با افزونه‌های کاربردی فایرفاکس- بخش چهارم
تاکنون در سه قسمت به معرفی تعدادی از افزونه‌های پرکاربرد فایرفاکس پرداخته‌ایم. در این بخش تعداد دیگری از افزونه‌های کاربردی فایرفاکس را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

FoxClocks

شاید شغل شما ایجاب می‌کند از ساعات دیگر کشورها اطلاعات داشته باشید یا کاربری هستید که تمایل دارد وقت محلی خود را با دیگر نقاط جهان مورد بررسی قرار داده و بدانید، اگر در شهر شما اکنون ساعت 11 بعدازظهر است؛ در دیگر کشورها زمان چه ساعتی را نشان می‌دهد. افزونه FoxClocks به شما کمک می‌کند تا به جای گشت و گذار در اینترنت و پیدا کردن سایت‌هایی که این‌کار را انجام می‌دهند، در مرورگر خود زمان را در نقاط مختلف جهان مشاهده کنید.

لینک دانلود FoxClocks

Add-on Compatibility Reporter

اگر همچون ما افزونه‌های نصب شده روی مرورگرتان زیاد شده است و تصمیم دارید اطلاعاتی در مورد آن‌ها به دست آورید، ACR گزارشی از افزونه‌های نصب شده در مرورگر فایرفاکس را در اختیارتان قرار می‌دهد. این افزونه یک ویژگی جالب دارد. اگر افزونه‌ای را نصب کرده‌اید اما افزونه نصب شده دارای ایرادات نرم‌افزاری است، با استفاده از گزینه‌هایی که روبروی افزونه‌‌ها قرار دارند وضعیت افزونه را مشخص کرده و دکمه Submit را کلیک کنید. در این حالت گزارش مربوط به خطا یا اطلاعات دیگری در ارتباطات با افزونه‌ها برای موزیلا ارسال می‌شود. زمانی‌که این افزونه را نصب می‌کنید آیکون مربوط به آن در نوار ابزار قرار می‌گیرد.

لینک دانلود Add-On Compatibility Reporter

Wappalyzer

Wappalyzer یکی دیگر از افزونه‌های جالب اما مهمی است که به شما اطلاعات ارزشمندی را ارائه می‌دهد. افزونه فوق این توانایی را دارد تا فناوری‌های مورد استفاده روی سایت‌ها را به شما نشان دهد. همچنین قادر به شناسایی مواردی همچون JavaScript frameworks ، Analytics tools ،web servers و  content management systems و... است. 

لینک دانلود Wappalyzer

Browser Backgrounds

زمانی‌که افزونه Browser Backgrounds را در مرورگر خود نصب کنید، با هر بار باز کردن یک زبانه جدید تصویری به عنوان تصویر پس‌زمینه نشان داده می‌شود.

لینک دانلود Browser Backgrounds

Nuke Anything Enhanced

شاید کارکرد این افزونه کمی عجیب به نظر برسد اما با استفاده از Nuke Anything این توانایی را دارید تا با انتخاب عناصری روی یک صفحه یا کلیک راست روی عناصر و انتخاب گزینه Remove Object آن‌ها را از صفحه حذف کنید! همچنین اگر عنصری از یک صفحه را حذف کرده اما تمایل دارید که مجددا آن‌را باز گردانید، کافی است دکمه راست ماوس را کلیک کرده و گزینه Undo last Remove را انتخاب کنید.

لینک دانلود Nuke Anything Enhanced

View Source Chart

View Source Chart افزونه جالب دیگری است که امکان بازرسی روی یک صفحه وب و ارائه گزارشی را درباره آن فراهم می‌کند. زمانی‌که این افزونه را در فایرفاکس نصب می‌کنید، گزینه مربوط به آن در منوی View به نام View Source Chart قرار می‌گیرد. حال هر زمان که به صفحه وبی رفته و این گزینه را انتخاب کنید، کدهای متناظر به آن صفحه وب نشان داده می‌شود.

لینک دانلود View Source Chart

File and Folder Shortcuts

File and Folder shortcuts افزونه دیگری است که بیشتر در تعامل با سیستم‌عامل به کاربر کمک می‌کند. این افزونه امکان اضافه کردن میانبر‌‌ها که دسترسی سریع به فایل‌ها و پوشه‌‌ها را فراهم می‌کنند در اختیار کاربر قرار می‌دهد. به‌طوری که با استفاده از آن امکان باز کردن مستقیم فایل‌ها و پوشه‌ها در فایرفاکس امکان‌پذیر می‌شود. زمانی‌که از گزینه‌‌های ساخت میانبر برای فایل‌ها و پوشه‌ها استفاده می‌کنید، میانبر مربوط به آن‌ها در نوار ابزار قرار می‌گیرد.

لینک دانلود File and Folder shortcuts

Tree Style Tab

شاید این افزونه یکی از بهترین و جالب‌ترین افزونه‌هایی باشد که تاکنون به شما معرفی کرده‌ایم. زمانی‌که این افزونه را در فایرفاکس نصب کنید، زبانه‌‌های مرورگر در قامت یک درخت به شما نشان داده می‌شوند. به‌طوری‌که زبانه‌ها در یک پانل مخصوص در سمت چپ برنامه نشان داده می‌شوند. اما ویژگی‌های این افزونه فراتر از یک نمایش درختی ساده است. از جمله ویژگی‌های این افزونه به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

امکان باز کردن و بستن زبانه‌هایی که در زیر زبانه اصلی قرار دارند

امکان بستن خودکار زبانه‌هایی که در زیر شاخه زبانه اصلی قرار دارند

اضافه کردن یک نوار پیمایش در صورت تعدد افزونه‌ها

کشیدن و رها کردن زبانه‌ها و مرتب‌سازی دوباره آن‌ها

لینک دانلود Tree Style Tab

MeasureIt

طراحی دقیق صفحات وب یکی از مهمترین مواردی است که هر طراح وب باید به آن توجه داشته باشد. اما برای این‌که ابعاد دقیقی از صفحات وب را در اختیار داشته باشید ما به شما افزونه MeasureIt را پیشنهاد می‌کنیم. افزونه‌ای که یک خط‌‌ کش را در امتداد هر صفحه وب رسم می‌کند. به عبارت دقیق‌تر این زبانه یک خط‌‌ کش قابل تنظیم را در اختیار کاربر قرار می‌دهد  که برای بررسی طول، عرض، ارتفاع یا طرازبندی عناصری که در صفحه وب قرار دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. از نکات جالبی که در مورد این خط‌ کش باید به آن اشاره کرد، متغیر بودن و نشان دادن طول و عرض صفحات است که در مقیاس پیکسل نشان می‌دهد.

لینک دانلود MeasureIt

User Agent Switcher

اگر از مرورگر فایرفاکس به عنوان مرورگر پیش‌فرض خود استفاده می‌کنید، اما بعضی مواقع نیازمند استفاده از مرورگرهای دیگر هستید، افزونه User Agent Switcher یک منو و یک نوار منو برای سوییچ کردن به مرورگرهای دیگر در اختیارتان قرار می‌دهد.

لینک دانلود User Agent Switcher

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟