برنامه‎ای اوپن‌سورس برای ویرایش عکس
گیمپ؛ هماوردی برای فتوشاپ
وقتی این‎همه قابلیت و ابزار فوق‌العاده و قدرتمند که شما را شگفت‌زده می‎کند را می‌توان به رایگان در نرم‌افزاری به نام GIMP در اختیار داشت؛ چرا باید برای فتوشاپ پول پرداخت کرد؟

چرا باید از گیمپ استفاده کرد؟
فتوشاپ معروف‌ترین نرم‌افزار ویرایش عکسی است که می‌شناسیم اما برای استفاده از آن باید قیمت بالایی را پرداخت کنید. فقط قیمت نیست؛ مراحل نصب و فعال‌سازی و اجرای آن سنگین و طولانی است. اگر امکان پرداخت چنین هزینه‌ای را ندارید و در عین حال به یک نرم‌افزار قدرتمند ویرایش عکس هم نیاز دارید، نگاهی به GIMP بیاندازید. همیشه هم رایگان بودن به معنی کم کیفیت بودن نیست. GIMP (مخفف GNU Image Manipulation Program) یک جایگزین رایگان برای فتوشاپ است که دست کمی از آن ندارد. با وجودی که قیمتی برای GIMP تعیین نشده، ابزارهايی در خود دارد که می‎تواند با غول شرکت ادوبی رقابت کند.
این برنامه قابلیت‎های چشمگيری برای ویرایش و اصلاح عکس دارد، راه‌های گوناگونی برای ویرایش و اصلاح عکس‌های شما از جمله انواع ابزار برش، کاهش نویز و ابزار تنظیمات رنگ، قلم‌های قابل تنظیم و خیلی از ابزارهای دیگر در این برنامه گنجانده شده است. برای کاربران حرفه‎ای‌ترهم امکاناتی در نظر گرفته شده است، از جمله لایه‌های ماسک، bezier curves، انواع فیلتر و حتی یک پکیج انیمیشن. رابط کاربری این برنامه کاملاً قابل سفارشی‌سازی است و گروه گیمپ انواع مختلفی از افزونه‌های کاربردی را توليد کرده که همگی به رایگان قابل دانلود هستند. داخل این برنامه یک راهنمای استفاده هم تعبیه شده است و اگر نیاز به کمک و راهنمایی بیشتر داشته باشید در مجموعه گروه گیمپ افراد شایسته‌ای برای کمک به شما حضور دارند، بنابراین اگر به مشکل یا سوالی برخورد کردید نگران نباشید کمک همیشه در دسترس است.

ما در این مقاله کوتاه قصد نداریم به جزئیات استفاده از این برنامه بپردازیم، اما شما می‎توانید با دانلود GIMP خودتان توانایی‎های این برنامه رایگان جایگزین ادوبی فتوشاپ را امتحان کنید.

قابلیت‌های کلیدی

امکان استفاده روی: ویندوز، مک، لینوکس و چند سیستم‌عامل دیگر
نسخه‌های موجود: رایگان
انواع مختلفی از ابزارها: با وجودی که گیمپ رایگان است اما امکانات زیادی دارد و ابزارهاي مفیدی در آن به کار گرفته شده است که می‎تواند با فتوشاپ رقابت کند.
اجتماع فعال: محتوای بسیار زیادی توسط کاربران گیمپ تولید و ارائه شده است، از جمله انواع اسکریپت‌ها و افزونه‎هایی که قابلیت‎های بیشتری را به رایگان در اختیار شما قرار می‎دهد.
کاملا رایگان: برعکس فتوشاپ که قیمت بالایی دارد، گیمپ صددرصد رایگان است.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟