از فناوری برای افزایش تمرکز کاری استفاده کنید
6 نرم‌افزار مفید برای افرادی که در زمان کار حواس‌پرتی دارند
شما چند بار در روز وقتی مشغول كار هستید دچار حواس‌پرتی می‎شوید؟ احتمالا خیلی زیاد. متاسفانه این حواس‌پرتی‎ها شما را از انجام وظایف و کارهای روزانه باز داشته و زمان زیادی از وقت شما را هدر می‎دهد. طی یک تحقيق صورت گرفته در سال 2013، نشان داده شد که تقريبا 50 درصد از کارمندان مورد مطالعه در این تحقیق که محل کار آنها در دفاتر عمومی‎ قرار داشت، از مشکلات شلوغی و سر و صدای روزانه رنج برده و بازدهی کاری آنها به طور محسوسی کاهش پیدا کرده بود. خوشبختانه امروز فناوری بیش از هر زمان دیگری راه مقابله با اینگونه از حواس پرتی‎ها را در اختیار ما قرار داده است. به وسیله آنها می‎توانید برنامه زمان‌بندی خود را مدیریت کرده و تمرکز بیشتری روی اولويت‎های کاری خود داشته باشید. برای این منظور کافی است نگاهی به نرم افزارهای معرفی شده در زیر بیاندازید:

1. Isolator

این برنامه با حفظ تمرکز شما روی پنجره فعالی که در آن مشغول كار هستید، میزان حواس‌پرتی شما را به حداقل می‎رساند. بر اساس تنظیماتی که شما انتخاب می‎کنید، Isolator به طور کامل سایر پنجره‎های دیگر را به جز پنجره فعال شما مخفی می‎کند، پنجره‎های پشت پنجره فعال شما را مات می‎کند، نوارهای پیرامون را مخفی می‎کند و خیلی کارهای دیگر برای حفظ تمرکز شما روی پنجره اصلی انجام می‎دهد.

2. Calendly

Calendly یک برنامه زمان‌بندی مبتنی بر وب است که به شما کمک می‎کند تنها زمانی که وقت آزاد دارید، به برخی کارها رسیدگی کنید. تنها کاری که شما باید انجام دهید وارد کردن ساعت‎هایی است که شما برای تلفن زدن، برگذاری جلسات یا صرف نهار در اختیار دارید، و ارسال برنامه زمان‌بندی خود به همکاران و مراجعین خود است. وقتی آنها برای انجام کاری قصد برنامه‎ریزی دارند، ابتدا به صفحه شما مراجعه کرده، یک زمان را انتخاب می‎کنند و روی دکمه ارسال کلیک می‎کنند. بعد از آن، Calendly به طور خودکار این قرارها را به تقویم شما اضافه می‎کند. این نرم‌افزار مفید است چون می‎تواند به عنوان یک منشی وظایف آن را برای شما انجام دهد. از این به بعد دیگر نیاز نیست شما وقت خود را صرف تنظیم زمان‌بندی برنامه‎های درخواستی کنید زیرا Calendly با برعهده گرفتن این وظیفه از پرت شدن حواس شما جلوگیری کره و مانع توقف کاری که مشغول انجام آن هستید، می‎شود.

3. Todoist

اگر برنامه کاری شما خیلی فشرده است و زمان محدودی برای انجام کارهای خود دارید، با جدا کردن کارهای مهم از آنها که می‎توانند منتظر باشند از گرفتار شدن در انبوهی از کارهای انجام نشده رهایی پیدا کنید. Todoist برنامه‎ای است که هم تحت وب و هم به عنوان یک نرم‌افزار مستقل در 15 پلتفرم مختلف به شما کمک می‎کند تا این مشکل را برطرف کنید. Todoist به شما کمک می‎کند تا فهرست وظایف خود را ساماندهی کنید، در وظایف مشترک با همکاران خود مشارکت داشته باشید و گزینه‎های پیش‌روی خود را اولويت‌بندی کنید تا مجبور نباشید حدس بزنید کدام کار باید اول انجام شود. تجربه نشان داده است که با در اختیار داشتن Todoist تمرکز کردن روی کارها آسان‎تر می‎شود. از آنجا که خود شما فهرست‎ها را ایجاد کرده و اولويت‎ها را تعیین می‎کنید، همیشه از وظایفی که در حال حاضر باید روی آن تمرکز کرده و آنهایی که می‎توانند منتظر بمانند مطلع خواهید بود. فرقی نمی‎کند شما کجا باشید، شما می‎توانید در هر لحظه و مکانی فهرست وظایف خود را مشاهده، ویرایش و آنها را جابجا کنید.

4. Calm

به استراحت نیاز دارید؟ فرقی نمی‎کند چقدر از کار خود لذت می‎برید، یک روز کاری در یک محیط عمومی‎ می‎تواند طاقت‌فرسا باشد. Calm هفت دوره راهنمای مدیتیشن رایگان را در اختیار شما قرار می‎دهد که هر کدام از 2 تا 20 دقیقه از وقت شما را می‎گیرد. بنابراین شما همیشه راهی برای تجدید قوا را در دسترس خواهید داشت. علاوه بر این، این نرم‌افزار یک دوره مقدماتی هفت روزه تمرکز حواس و 50 راهنمای حرفه‎ای دوره‎های مدیتیشن اضافی را نیز در اختیار شما قرار می‎دهد. وقتی شما به طور مداوم از یک کار به کار دیگر مشغول می‎شوید، زمینه لازم برای خستگی ذهن خود را فراهم می‎کنید و در نتیجه میزان کارایی و تمرکز آن کاهش پیدا می‎کند. صرف کردن مدت زمانی برای تجدید قوا به شما کمک می‎کند تا با حس نشاط میزان پرت شدن حواس را به حداقل برسانید. بنابراین، هدفون خود را به گوشتان بزنید و یکی از 10 صحنه طبیعت بکر را با استفاده از صدا (یا یکی از 16 قطعه موسیقی مدیتیشن) انتخاب کنید و طی این استراحت انرژی از دست رفته خود را بازیابی کنید.

5. Focus booster

فرقی نمی‎کند که خلق و خوی شما چه باشد، هر چه بیشتر با حواس‌پرتی مبارزه کنید، میزان تمرکز و نظم شما بالاتر می‎رود. به همین دلیل است که باید نگاهی به Focus booster بیاندازید. طبق گفته Pomodoro technique که شما را به متوقف کردن کوتاه مدت کار (سه تا پنج دقیقه) بین دوره‎های بلند مدت کاری (معمولا 25 دقیقه) تشویق می‎کند، این زمان سنج دیجیتالی به شما کمک می‎کند تا روی وظایف خود نظارت داشته باشید، و علاوه بر این اطمینان حاصل می‎کند که شما به منظور افزایش راندمان کاری بلند مدت خود استراحت‎های کوتاه مدت را انجام داده باشید. تنها کافی است نوع کار خود را مشخص کرده و مدت زمان استراحت را تعریف کنید و مشغول کار شوید. این زمان سنج تنها زمان‎های استراحت به شما اجازه می‎دهد کار را متوقف كنيد و به همین دلیل تمرکز شما روی کارتان بالا می‎رود.

6. Anti-social

این مورد آخر نرم‌افزار نیست، اما برای افرادی که نمی‎توانند در برابر وسوسه اینترنت مقاومت کنند بسیار با ارزش است. Anti-social یک افزونه مرورگر برای سیستم‌عامل‎های مک و ویندوز است که به شما کمک می‎کند در ساعات کاری در مقابل حواس‌پرتی‎های رسانه‎های اجتماعی و وبگردی مقاومت کنید. این افزونه با تعیین زمان‌بندی از 15 دقیقه تا هشت ساعت از دسترسی شما به رسانه‎های اجتماعی، وبگردی و دریافت پیام جلوگیری می‎کند.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه         ثبت اشتراک نسخه  آنلاین 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network اینجا کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

برچسب: 

مطالب پربازدید

توسعه و پشتیبانی توسط : ایران دروپال
پشتیبانی توسط ایران دروپال