نحوه انجام پروژه در Pi
آشنایی و کار با رزبری پای - بخش سی و یکم
Raspberry Pi شالوده‌ مناسبی برای ساخت انواع پروژه‌ها است؛ زیرا ارزان و قدرتمند است و محیط باز آن به توسعه و قابل حمل بودن پروژه‌ها بسیار کمک می‌کند. شاید بهترین ویژگی Pi ورودی/ خروجی همه‌منظوره (GPIO) است. این پین‌های ورودی/ خروجی به شما کمک می‌کنند با دنیای خارج ارتباط برقرار کنید.

این مطلب یکی از مقالات ویژه‌نامه «رزبری پای» ماهنامه شبکه است. برای دانلود کل این ویژه‌نامه به اینجا مراجعه کنید. 

قبل از شروع ساخت پروژه‌ها باید چند ابزار خریداری کنید. نخستین مورد تهیه بردبورد (breadboard). به‌عنوان بورد فعالیت‌های اولیه است. این نوع تابلوها لحیم نیاز ندارند و می‌توانید مدارهای الکترونیکی دلخواه خود را روی آن‌ها بسازید. مورد دوم یک سیم تابلوی نرـ ماده و نرـ نر است تا بتوانید اجزای ساخته شده را به یکدیگر وصل کنید. مورد سوم مجموعه اجزای الکترونیکی برای مبتدیان است. این مجموعه حاوی ثبات‌ها و ال‌ای‌دی‌هایی است که به آن‌ها نیاز خواهید داشت. مورد آخر یک ال‌سی‌دی کم‌مصرف مانند HD44780 است. به‌طور کلی، پروژه‌های Raspberry Pi به سه دسته تقسیم می‌شوند؛ خارجی، نرم‌افزاری و تعبیه شده.

 شکل 1: با استفاده از اجزای اندک و کمی برنامه‌نویسی می‌توانید Pi را به یک سرور فایل مطمئن تبدیل کنید.

1- ساخت پروژه‌های خارجی 
پروژه‌های خارجی زمانی است که مدارهای الکترونیکی خود را بسازید و آن‌ها را از طریق ورودی/ خروجی همه‌منظوره به Pi وصل و با استفاده از برنامه‌نویسی (مانند برنامه‌های پایتون) با آن‌ها ارتباط برقرار ‌کنید. در واقع، این پروژه‌ها تلفیقی از لینوکس، برنامه‌نویسی و الکترونیک است.

 شکل 2: با استفاده از Pi می‌توانید وب‌کم بسازید.

2- ساخت پروژه‌های نرم‌افزاری
اکثر پروژه‌هایی که می‌نویسید به استفاده گسترده از ورودی/ خروجی نیاز ندارند. این پروژه‌ها نرم‌افزاری هستند. محیط Pi برای ساخت چنین پروژه‌هایی بسیار مناسب است و از زبان‌های برنامه‌نویسی ساده مثل اسکرچ گرفته تا زبان‌های پیچیده‌تر مانند پایتون روی Pi قابل استفاده هستند. 

 شکل 3: با استفاده از Pi به همراه کنترل‌گر Xbox می‌توانید بازی‌های دوران کودکی خود را تکرار کنید.

3- ساخت پروژه‌های تعبیه‌ شده
این پروژه‌ها را می‌توان پروژه‌های ترکیبی در نظر گرفت که در آن‌ها Pi به‌عنوان پلی برای ارتباط بین دو وسیله یا افزودن یک عملکرد جدید به یک وسیله استفاده می‌شود (شکل 2 و 4). یک مثال بسیار خوب از این نوع پروژه مرکز رسانه است. امروزه همه نیاز به یک تلویزیون هوشمند دارند.  تراشه Broadcom روی Pi می‌تواند به‌آسانی تصاویر با کیفیت بالا را اجرا کند و آن را از طریق درگاه HDMI نمایش دهد. چنان‌چه می‌خواهید یک شبکه بسازید و یک فضای حافظه مرکزی برای خانواده ایجاد کنید، می‌توانید از پروژه‌ File Server استفاده کنید (شکل 1 و 3).

 شکل 4: با استفاده از اجزای مختلف می‌توانید Pi را به یک نمایش‌گر وضعیت آب‌وهوا تبدیل کنید.

برای مشاهده قسمت‌های بعدی "آشنایی و کار با رزبری پای" اینجا کلیک کنید

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟