داستان ما و سال 2015
وفادار خواهیم بود!
در سال 2015 هم مانند گذشته، به یک شرکت نظیر اپل، گوگل، مایکروسافت، آمازون یا سامسونگ تعلق خواهیم داشت. در دهه 90، مشتریان تلفن‌های همراه به شرکت‌های مخابراتی خود وفادار بودند، به دلیل این‌که تماس درون شبکه ارزان‌تر و تماس بین شبکه گران‌تر بود و انتخاب اپراتور براساس انتخاب افرادی بود که آن‌ها را می‌شناختیم و اغلب با آن‌ها در تماس بودیم.

این مطلب یکی از مقالات پرونده ویژه «چشم‌انداز فناوری در سال 2015» است. برای دریافت کل این پرونده ویژه اینجا را کلیک کنید. 

 امروزه می‌توانید با هرکس که بخواهید تماس بگیرید. مردم اپراتور خود را براساس عوامل دیگری نظیر این‌که کدام اپراتور بهترین گوشی را دارد، انتخاب می‌کنند. اما از آن‌جا که ما دستگاه‌های دیگری به مجموعه شخصی خود اضافه کردیم، قصد داریم دوباره به قابلیت‌های بیش‌تری فکر کنیم، نه این‌که چگونه با دوستان خود صحبت می‌کنیم، بلکه چگونه دستگاه‌های ما با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و همچنین سرویس‌هایی که به آن‌ها دسترسی خواهند داشت. در دنیای پیش‌رفته کنونی، بسیاری از ما توسط کامپیوتر‌ها و فناوری‌هایی نظیر تلفن‌های هوشمند، لپ‌تاپ‌ها، تبلت‌ها، تلویزیون‌ها و کنسول‌های بازی احاطه شده‌ایم. تا سال 2015، اتوماسیون هوشمند خانه را نیز به این موارد اضافه خواهیم کرد. این درست زمانی است که شروع به بررسی نحوه ارتباط این دستگاه‌ها با یکدیگر و سرویس‌هایی که در پشت آن‌ها نهفته‌اند، خواهیم کرد.

از جمله این سرویس‌ها می‌توان به پست الکترونیکی، ابزار‌های بهره‌وری، ابزار‌های جست‌وجو و سایر خدماتی اشاره کرد که در حال حاضر قادر به تصور آن نیستیم. چنین سرویس‌هایی باید در همه تجهیزات سخت‌افزاری ما اجرا شوند. تا به امروز، استفاده از مرورگر کروم شرکت گوگل روی آی‌فون یا آی‌تونز شرکت اپل روی یک کامپیوتر مبتنی‌بر ویندوز معامله بزرگی محسوب نمی‌شد، اما در سال 2015، با پیچیده‌تر شدن سیستم‌ها، کاربران شاهد مزایای به‌کارگیری محصولات شرکت X نسبت به سایر محصولات آن خواهند بود. شرکت‌هایی نظیر اپل و سامسونگ برای تلفن‌های هوشمند، آمازون برای سرویس‌های مبتنی‌بر ابر و مایکروسافت یا سونی برای کنسول‌های بازی، در حال حاضر مدافع مزایای مذکور هستند. در هر مورد، شاهد سود افزاینده در خرید از یک اکوسیستم یکسان هستیم.

اگر مشتری آمازون هستید، با خرید یک Fire Phone این شرکت، پیدا کردن کالای مورد نیاز برایتان بسیار آسان‌تر می‌شود و از عملکرد مطلوب‌تر Amazon Prime Video اطمینان حاصل خواهید کرد. در عین حال، خطراتی نیز وجود خواهد داشت. PS4 شرکت سونی می‌تواند تجربه بزرگ یک بازی مهیج باشد، اما فقدان سرویس‌های دیگر در آن حس می‌شود. در مقابل، مایکروسافت سرویس موسیقی اکس‌باکس را دارد که به‌‌خوبی با ویندوز و ویندوز موبایل هماهنگ است؛ یعنی، کاربران محصول بهتری تهیه می‌کنند و به مایکروسافت سود بیش‌تری خواهد رسید. خرید هر اکس‌باکس فرصتی برای تصاحب بازار در سایر مناطق دنیا را برای مایکروسافت فراهم خواهد کرد. نگاهی به تحولات سال 2015، ناگزیر ما را به یاد روز‌های نخستین ورود تلفن‌های همراه به بازار می‌اندازد. روز‌هایی که کاربران یا از شرکت Orange سرویس می‌گرفتند یا T-Mobile. در سال آینده، ما کاربرانی از آمازون، گوگل و اپل خواهیم بود. در پایان، ورود اربابان فناوری جدید را خوش‌آمد می‌گوییم.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟