فناوری‌هایی که در سال جدید رخ نشان خواهند داد (4)
2015: سال روبات
البته آن‌ها مشاغل عادی زيادی را از انسان‌ها خواهند ربود، اما در عوض، ماشين‌های هوشمند بيش از پيش به مهندسان و پژوهش‌گران باهوش بيش‌تری نياز خواهند داشت.

این مطلب یکی از مقالات پرونده ویژه «چشم‌انداز فناوری در سال 2015» است. برای دریافت کل این پرونده ویژه اینجا را کلیک کنید. 

روبات‌ها در راه هستند. در سال 2015، جهان به ماشين‌های هوشمند تعلق خواهد يافت؛ ماشين‌هایی خودکار با کارایی بسيار. روبات‌ها تا به ‌اين‌جا تنها نقشی سطحی در زندگی بازی کرده‌اند و به‌عنوان کاراکترهایی علمی، تخيلی شناخته می‌شدند. اما در جهان واقعی، چه از حيث کارایی و چه ايجاد وحشت (آن‌ گونه که در فيلم‌ها به‌نمايش درآمده ‌است) عملکرد بسيار نامطلوبی داشته‌اند. آن‌ها عمدتاً فقط ماشين‌های بوده‌اند که می‌خوانند، جست‌وخیز می‌کنند و نهايتاً در فهرست اسباب‌بازی‌های مورد درخواست کودکان جای می‌گيرند. 
همه انتظار داشتيم در جهان کنونی‌، روبات‌ها همه‌ جا مشغول به‌کار باشند و در برخی حيطه‌ها چنين نيز است. در صنعت توليد، روبات‌ها بيش از انسان‌ها به‌کار گرفته می‌شوند و آن‌ها هستند که قطعه‌های ماشين‌هایی را که روز‌به‌روز پيچيده‌تر می‌شوند سرهم می‌کنند. دقت بازوهای روباتيک بيش‌تر از دست انسان‌ها است؛ از اين ‌رو، در شرکت دايسون برای سرهم کردن دقيق هر يک از موتورهای ديجيتال‌ 50 روبات را به‌کار گرفته‌ايم. 
چالش زمانی رخ می‌دهد که اين روبات‌ها به‌صورت افسارگسيخته و آزادانه به‌حال خود رها شوند. کارخانه بسيار متفاوت از محيط‌هایی است که همواره در حال تغيير هستند. من برای توسعه يک روبات جاروبرقی که بتواند واقعاً زمين را تميز کند، 16 سال زمان صرف کرده‌ام (روبات‌های جاروبرقی کنونی مانند خدمت‌کارانی هستند که به‌سرعت گردها را اين‌سو و آن‌سو می‌پراکنند و ظاهراً تميزکاری می‌کنند، اما کار آن‌ها مطلوب نيست). خودکارسازی وظايف روزانه کار پيچيده‌ و پرهزينه‌ای است و بيش از ارتقاهای کوچک، به فناوری‌های پيش‌رفته نياز دارد. 

10 گيگابايت بر ثانيه

سرعت شبکه‌های Li-Fi (اينترنت برق نوری) شرکت مکزيکی سی‌سافت؛ پيش‌تر سامانه‌های آزمايشی تنها به سرعت 1.6 گيگابيت بر ثانيه دست يافته ‌بودند.

کاربرد روبات‌ها در زندگی فراتر از تميزکاری است. خودروهای روباتيک ساخت شرکت ميلتون کينس در پالو آلتو از آينده‌ای بدون راننده سخن می‌گويند. پهپادها صنعت را دگرگون خواهند کرد. کاربردهای آن‌ها فراتر از سرعت بخشيدن به جابه‌جایی پيتزا است؛ با کمک اين پهپادها ناحيه‌هایی که به حوادث پيش‌بينی نشده دچار شده‌اند از راه دور خدمات پزشکی و کمک‌های حياتی دريافت خواهند کرد. هم‌اينک در کنيا، پهپادها برای محافظت از کرگدن‌ها در برابر شکارچيانی که برای شاخ آن‌ها را شکار می‌کنند، به پايش منطقه مشغول هستند. 
طبيعت و روباتيک در کنار هم گام برخواهند داشت. پژوهش‌گران دانشگاه شفيلد در حال شبیه‌سازی سيستم موقعيت‌يابی زنبورهای عسل هستند و گروهی از پژوهش‌گران دانشگاه هاروارد نيز هزاران روبات کوچک ساخته‌اند که می‌توانند به‌طور گروهی کاری را انجام دهند. روبات‌های کندو هر چيزی از پاکيزه‌سازی محيط تا واکنش به رويدادهای پيش‌بينی‌نشده را انجام خواهند داد. ايده جالبی است، اما موج‌های واقعی زمانی نمايان خواهند شد که اين سيستم‌های مکانيکی و روباتيک از قدرت بينایی برخوردار شوند. ديدن و فهميدن دو چيز متفاوت است. دانستن تفاوت قوطی نوشيدنی با دمپایی برای يک روبات کار ساده‌ای نيست. ما به ماشين‌هایی نياز داريم که بتوانند جهان را همان ‌گونه ببينند که ما می‌بينيم. پيش‌رفت ماشين‌های هوشمند فقط به پيش‌رفت فناوری روباتيک وابسته نيست. آن‌ها به پيش‌رفت باتری‌ها، دانش مواد و پژوهش‌ موتورها نيز وابسته‌ هستند. نانوتيوب‌های گرافين و کربن در محصولات بيش‌تری به‌کار خواهند رفت. باتری‌های بادوام‌تر در موتورهای ديجيتال سريع‌تری به‌کار گرفته خواهند شد. دوشاخه و کابل کنار خواهند رفت.

لبخند روبات

فروش روبات 121 سانتی‌متری پپر (Pepper)، ساخت شرکت Aldebaran، که می‌تواند احساسات را بخواند و تشخيص دهد، در سال 2015  آغاز خواهد شد. پپر با دو دوربين ويدیویی رنگی و چهار ميکروفن می‌تواند حالت‌های چهره و آهنگ صدای کسانی را که دور و برش هستند «بخواند». 

همه اين‌‌ها فقط در سال 2015 جهان را تغيير نخواهد داد، بلکه سال‌های پيش‌ رو را نيز از اکنون دگرگون خواهد کرد. نسلی از مهندسان در حال پديد آمدن هستند که در پی فناوری و اختراع‌های نو هستند. فيلم «فاکتور اکس» را فراموش کنيد. سال 2015 سال پروژه‌های اکس و مشاغل مطلوبی خواهد بود. هرچه باشد، با اين‌که برخی از مشاغل پس از سربرآوردن روبات‌ها نابود خواهند شد، اما ميليون‌ها شغل ديگر در بخش پژوهش و گسترش پديد خواهند آمد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.
برچسب: 

ایسوس

نظر شما چیست؟