پندنامه استارت‌آپی!
5 صنعت برتر برای آغاز يک کسب‌وکار
برخی کارآفرينان به چيزهای بسيار بسيار جديدی روی می‌آورند. آن‌ها به‌سختی می‌کوشند تا از مزيت نخستين بودن در يک حيطه خاص بهره ببرند. شمار ديگری می‌خواهند در نخستين مراحل پيدايش اين گونه صنايع نوپا که تضمين ‌شده‌تر است، در آن‌ها گام بنهند. در صورتی که شواهد نشان دهند، چنان صنعتی واقعاً پديد آمده‌ است و برای بازيگران جديد نيز جا دارد، به آن‌ها خوشامد می‌گوييم. اين مقاله نتيجه بررسی سالانه‌ ما است که در آن بهترين صنايع مناسب برای شروع يک کسب‌ و کار فهرست شده ‌است. اين گزارش نتيجه پژوهش‌ها، گفت‌وگو‌ها و گزارش‌های حاصل از بررسی‌های صورت ‌گرفته‌ است. ما نقطه تلاقی کسب ‌و کارهایی را يافتيم که حضور در آن‌ها به مهارت‌های گوناگونی‌ نياز دارد؛ از تخصص‌های فناورانه گرفته تا مهارت در خرده‌فروشی و بيش از همه نوآوری. به اين صنايع نه به چشم موقعيت‌های جديد، بلکه به دید موقعيت‌هایی داغ داغ بنگريد. آن‌ها اينک شکل گرفته و روند خود را در پيش گرفته‌اند، اما هنوز نخستين مراحل خود را می‌گذرانند. اگر از مهارت‌ها و تمرکز مناسب اين‌ کار برخورداريد، نه فقط می‌توانيد وارد اين حيطه‌ها شويد، بلکه می‌توانيد نقش تعيين‌کننده‌ای نيز داشته ‌باشيد.

این مطلب یکی از مقالات پرونده ویژه «پندنامه استارت‌آپی» است. برای دانلود کل پرونده ویژه اینجا کلیک کنید. 

1- چنگک‌ها روباتيک می‌شوند
کسب‌ و کار: ساخت وسايل متحرک خودکار 
آن‌چه می‌گويند: دستگاه‌های جديد نحوه انجام کار در انبارها و مراکز توزيع را دگرگون می‌کنند. 
سخن اصلی: درآمد اين بخش سالانه 70 درصد افزايش می‌يابد.
وقتی جف بزوس در توييتر اعلام کرد شايد کالاهای سفارش ‌داده‌ شده مشتريان را به وسيله پهپاد به ‌آن‌ها تحويل دهد، در اين شبکه اجتماعی غوغایی برپا شد. واقعيت اين است که آمازون در سال 2012 بابت خريد شرکت کيوا سيستمز، 775 ميليون دلار پرداخت کرد. کيوا سيستمز وسايل متحرک خودکار (AGV) و روباتيک می‌سازد. اين‌ گونه وسيله‌ها انجام بسياری از کارهای پيش‌افتاده در بخش انبارداری و پشتيبانی مانند جدا کردن کالای انتخاب ‌شده مشتری و آماده‌سازی آن برای بارگذاری روی کاميون‌ها را به‌صورت خودکار انجام می‌دهند. البته شايد به ‌اندازه پهپادها جالب نباشند. با روی آوردن شرکت‌ها به استراتژی انبارداری 2 (Warehouse 2.0) که در آن برای کاهش هزينه‌ها و تسريع انجام کارها به‌ استفاده از همه فناوری‌های موجود تأکيد شده ‌است، تقاضا برای استفاده از اين‌ گونه وسيله‌ها از جمله چنگک‌ها، لودرها و يدک‌کش‌های خودکار رو به ‌افزايش نهاده‌ است. 
چرا جالب است؟ وسيله‌های متحرک خودکار در صنايع گوناگونی به‌کار می‌روند. از جمله صنايع غذایی، داروسازی، شيمی، خودروسازی، انبارداری و ديگر کسب‌ و کارهایی که جابه‌جا کردن وسايل بخشی از فرآيند کاری آن‌ها است. 
کاستی: هزينه‌های تأسيس اين ‌گونه استارت‌آپ‌ها زياد است. درباره ساز و کارهای توليدی کارآمدی سخن می‌گوييم که اغلب به مواد خام صنعتی مانند پولاد وابسته هستند که قيمت آن‌ها افزايش می‌يابد. به‌ علاوه، اين فناوری به‌سرعت رو به تکامل است. یعنی به هم‌گام شدن با تازه‌ترين جريان‌های فناوری در بخش سيستم‌های نشانه‌گيری ليزری، چرخش‌سنجی، نوری و ناوبری مغناطيسی نياز دارد.
مهارت‌های مورد نياز: تجربه کار با سامانه‌های روباتيک و کامپيوتر که در صورت نبود سرمايه کافی يا شراکت برای ورود به حيطه توليد می‌توانيد بر بخش نرم‌افزاری اين حيطه يا اجزای زيرمجموعه آن متمرکز شويد.
رقابت: هيچ بازيگری در اين حيطه‌ها يکه‌تاز نيست، اما چهار شرکت برتر نيمی از درآمد اين صنعت را به جيب‌های خود سرازير می‌کنند. اگر درباره اين بازار تحقيق می‌کنيد، به چگونگی کسب‌ و کار سه شرکت Savant Automation، Dematic Group و Bastian Solutions نيز نگاهی داشته ‌باشيد. 

وسيله‌های متحرک خودکار مانند ماشين‌های بازآوری نشان ‌داده‌ شده در اين عکس که شرکت AutoStore ساخته ‌است و نحوه انجام کارها در انبارها و مراکز توزيع را دگرگون می‌کنند. 

2- دو آی‌پد بخورید و صبح به من گزارش دهید!
کسب‌ و کار: بهداشت سیار (mHealth)
آن‌چه می‌گويند: با افزايش سهولت دسترسی به داده‌های بيش‌تر بخش بهداشت در حال دگرگونی است.
سخن اصلی: شايد تا سال 2018 ارزش بازار محصولات و سرويس‌های بهداشت موبايل ده برابر شود. 
سخن ما درباره نقطه برخورد دو جريان داغ در جهان کسب‌ و کار است. جهان در حال رفتن به‌ سوی فناوری‌های سیار است و درباره هر چيزی که به بهداشت مربوط می‌شود بايد از نو انديشيد. اگر آن‌ها را کنار هم قرار دهيد، به عبارت mHealth می‌رسيد که همان Mobile health است. افزايش جمعيت کهن‌سال، وجود بيماری‌های مزمن، افزايش هزينه‌های بهداشت و درمان، بهسازی‌های قانونی و افزايش تقاضا برای اطلاعات مرتبط با بهداشت و خودنگهداری باعث شده ‌است پزشکان، بيماران و ديگر شاغلان و حاضران اين حيطه بخواهند روی هر وسيله موبايلی که ممکن است و تا جایی که می‌شود، درباره سلامتی به اطلاعات بيش‌تری دسترسی داشته ‌باشند. 
نشانه‌های حياتی: بازار جهانی بهداشت موبايل آماده‌ است تا سال 2018 از مرز 10 ميليارد دلار فراتر رود. 
دانش‌افزایی: از آن‌جا که قانون Affordable Care Act کنگره امريکا برای کاهش هزينه‌های بهداشت و درمان آن‌قدرها هم بی‌اثر نيست، می‌تواند در بخش‌های خاصی شما را به‌ سوی موقعيت‌های جديد سوق دهد. 
موقعيت تضمين ‌شده: پايش بيمار از راه دور. برنامه‌های mHealth صرفه‌جویی در زمان و هزينه ويزيت بيماران را تضمين می‌کنند؛ زيرا پزشک می‌تواند در حالی که در مطب خود حضور دارد، بسياری از نشانه‌های بيماری‌های مزمن را از راه دور بررسی کند. 
چالش فنی: امنيت. با افزايش داده‌های ثبت‌ شده از بيماران، شرکت‌ها در صورت ناديده گرفتن مصوبه HIPAA (سرنام  Health Insurance Portability and Accountability Act) کنگره امريکا دچار دردسر می‌شوند. 
رقابت: شرکت‌هایی که در حيطه‌های خاص از تجهيزات پزشکی گرفته تا دستگاه‌های ورزشی کار می‌کنند به ‌اين حيطه گام می‌نهند. Health-Tap، Patient Conversation Media و Informatics Group درس‌های رايگانی ارائه می‌دهند که سمت‌ و سوی اين جريان را نشان می‌دهد. 

انتظار می‌رود در دو سال آينده فروش فروشگاه‌های آنلاين وسايل کودک از 8 ميليارد دلار فراتر رود. 

3- از اتاق خود خريد کنيد
کسب‌ و کار: فروش آنلاين وسايل کودک
آن‌چه می‌گويند: هم‌گرایی شاخص‌های دموگرافيک و اقتصادی والدين را بيش از پيش به سفارش و خريد کالا از خانه سوق می‌دهد. 
سخن اصلی: درآمد اين بخش در پنج سال گذشته سالانه 15 درصد افزايش يافته ‌است.
يکی از بخش‌های موجود در بازار خرده‌فروشی آنلاين است که رشد سريعی را تجربه می‌کند و بر نياز کاربرانی تمرکز دارد که از کامپيوتر استفاده نمی‌کنند (يا دست‌کم در کار با کامپيوتر خيلی وارد نيستند)؛ خردسالان. محصولات مورد نياز اين رده سنی از پوشک بچه گرفته تا پوشاک، کفش، خوراکی‌های تقويتی، کالسکه و صندلی بچه همچنان مشتری زيادی دارند. تقاضا هنوز زياد و فروش آن‌ها به‌صورت آنلاين به ‌گونه چشم‌گيری رو به ‌افزايش است. در سال 2014،‌ فروش آنلاين پوشاک کودک به ‌تنهایی برابر 6 ميليارد دلار بود. 
اوج‌گيری رشد: متخصصان بر اساس شاخص‌های دموگرافيک (به‌ويژه نرخ تولد) می‌گويند تقاضا برای اين بخش در پنج سال آينده رو به‌ افزايش خواهد نهاد و افزايش درآمدها (پس از کسر ماليات) والدينی را که سرشان شلوغ است ترغيب خواهد کرد تا هر موقع چند دقيقه‌ای وقت پيدا کردند، نشسته بر کاناپه کالای مورد نظر خود را به‌‌صورت آنلاين بخرند.
موقعيت‌های تضمين ‌شده: بيش از 40 درصد کل درآمد اين بخش به فروش پوشک مربوط است.
برندهای پوشاک کودک نيز از جمله کالاهایی به‌شمار می‌آيند که می‌توانيد برای کسب‌ و کار خود به فروش ‌آن‌ها روی آوريد. 
رقابت: شناخته‌ شدن در اين بازار کار سختی است. پيش‌بينی می‌شود تا سال 2018 بيش از شش هزار فروشگاه آنلاين وسايل کودک سربرآورد. به کسب‌ و کار فروشگاه‌های آنلاينی مانند iplay، 4Moms، Babyhaven و Happy Family Brands توجه کنيد. 

4- بازپرس‌های ديجيتال
کسب‌ و کار: خدمات حقوقی ديجيتال
آن‌چه می‌گويند: در جهان داده‌محور آن‌ها که می‌توانند بيت‌ها و بایت‌های از دست ‌رفته يا مخفی را بازيابی کنند، به‌شدت خواهان دارند. 
سخن اصلی: ارزش اين کسب‌ و کار در دو سال آينده ممکن است به 2 ميليارد دلار برسد.
افزايش اسمارت‌فون‌ها، تبلت‌ها و دستگاه‌های دستيار شخصی (PDA) عملاً وضعیتی را پديد آورده ‌است که ممکن است مردم را بيش از پيش به بازيابی دقيق داده‌های خود نيازمند کند. شايد علت از دست رفتن داده‌ها باشد (مدير عاملی را تصور کنيد که لپ‌تاپ او از پله‌ها پايين می‌افتد) يا کسی بخواهد داده‌هایی را مخفی کند (جرايم کامپيوتری را تصور کنيد). يکی از نتايج چنين مواردی نياز فزاينده به خدمات حقوقی ديجيتال است. 
موقعيت‌های تضمين شده: ماجرا به حيطه مبارزه با جرايم مربوط می‌شود. شرکت‌هایی که بتوانند در بررسی کلاه‌برداری‌های فيشينگ، کلاه‌برداری‌های بانکی و... همکاری کنند با تقاضای کار زيادی روبه‌رو خواهند شد. 
قابليت بازيابی داده‌ها از دستگاه‌ها و شبکه‌هایی که مورد نفوذ واقع شده‌اند نيز موقعيت ‌شغلی تضمين‌ شده‌ای است؛ انتظار می‌رود در چند سال آينده نيمی از کل درآمد بازار فوق از اين بخش عايد شود. 
موانع ورود: برای بازيابی داده‌ها از هاردديسک‌ها، شبکه‌ها و فضای ابری به دانش فنی و پيچيده ردگيری داده‌ها نياز داريد. همچنين، بايد درباره قوانين و مشکلات حقوقی مربوطه اطلاعات داشته ‌باشيد و اگر در بخش‌های دولتی کار می‌کنيد، شايد لازم باشد درباره موارد امنيتی شفاف‌سازی‌هایی صورت بگيرد. 
رقابت: برخی شرکت‌ها به‌صورت تخصصی در اين حيطه کار می‌کنند. شرکت‌های ارائه‌دهنده سرويس‌های عادی فناوری اطلاعات و سازمان‌های بزرگ مشاوره‌ای نيز قابليت‌های حقوقی خود را تبليغ می‌کنند. برای مثال، Access Data Group ،D4 eDiscovery و CaseDriven Technologies را بررسی کنيد. 

5- فراتر از پرندگان خشمگين
کسب‌ و کار: تجارت برنامه‌
آن‌چه می‌گويند: برنامه‌هایی که با نيازهای کسب‌ و کارهای خاص هماهنگ شده‌اند، به بخشی کليدی از ساز و کار فناوری اطلاعات شرکت‌ها تبديل می‌شوند.
سخن اصلی: ظاهراً هر شرکتی يک مشتری بالقوه است؛ ظرفيت نامحدودی برای نوآوری. از آن‌جا که تبلت‌ها عملاً به دستگاه‌های کاری همه‌جا حاضر مبدل می‌شوند، شرکت‌ها می‌‌خواهند مطمئن شوند می‌توان کارهای ساده اما مهم را به‌سادگی اشاره به يک آيکون انجام داد و به افزايش کارایی کارمندان کمک کرد. واقعاً آن‌چه شما را در اين جهان محدود می‌کند، تصورات و گستره توانمندی‌ شما در کدنويسی‌ است. 
مجموعه مهارت‌ها: جاوا اسکريپت و HTML5 زبان‌های برنامه‌نويسی پرهوادار برای ساخت برنامه‌های تجاری به‌شمار می‌روند. در بخش طراحی نرم‌افزار به ساخت برنامه‌های موبايل ساده‌ای فکر کنيد که می‌توانند يک‌پارچه شوند و برنامه‌های بزرگ‌تری را پديد بياورند. 
موقعيت‌های تضمين ‌شده: نرم‌افزارهای اجتماعی کاری. برنامه‌هایی که به کارمندان کمک کنند آن‌چه (و آن‌که) را می‌دانند و می‌شناسند با يکديگر به‌اشتراک بگذارند و در اين ‌صورت ارتباط يک شخص به ارتباط همه تبديل می‌شود. اين کار چند مزيت دارد که استخدام بهترين افراد برای گرد آوردن مشتريان جديد يکی از آن‌ها است. 
چه کسی می‌خرد؟ بيش‌ترين تقاضا از سوی شرکت‌های خدمات مالی، توليدی، دولت فدرال، خرده‌فروشی‌، ارتباطات و فناوری‌های پيش‌رفته است. شرکت‌های بزرگ فروشندگان بزرگ را بيش‌تر می‌پسندند، اما اگر برنامه هوشمندانه‌ای ساخته ‌باشيد، می‌‌توانيد توجه آن‌ها را نيز به‌خود جلب کنيد.  شرکت‌های کوچک و متوسط به کسب‌ و کارهای کوچک و حتی تک‌مالکی بيش‌تر متمايل می‌شوند، اما جيب‌های آن‌ها آن‌قدرها گود نيست. 
رقابت: آيا به‌تازگی به يکی از فروشگاه‌های آنلاین برنامه‌های موبایل سر زده‌ايد؟ جای شلوغی است و از اين ‌رو علاوه بر جست‌وجوی شرکت‌هایی که برنامه‌های آن‌ها ممکن است به برنامه‌های شما شبيه (اما نه خيلی شبيه) باشد، روی تخصص رسانه‌های اجتماعی نيز حساب کنيد و وب‌سايتی عالی بسازيد. هر دو آن‌ها نقطه آغازی به‌شمار می‌روند که به شناساندن شما کمک می‌کنند و نيز تبحر فنی و دانش صنعتی شما را نشان می‌دهند. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟