اکسل 2016 در عمل
اکسل 2016 چه حرف تازه‌ای برای گفتن دارد؟
اکسل 2016 طیف گسترده‌ای از ویژگی‌ها را در بخش‌های مختلف تجربه کرده است. شاید ظهور شش چارت قدرتمند بزرگ‌ترین تغییر به وجود آمده در اکسل 2016 باشند. چارت‌هایی که بعد از این سال‌ها به اکسل 2016 اضافه شده‌اند، کمک می‌کنند تا تحلیل‌های دقیق‌تری از آمارها به دست آید. اما در کنار چارت‌های جدید، ویژگی‌های دیگری نیز به اکسل 2016 افزوده شده‌اند که حفاظت از داده‌ها (DLP) که به‌عنوان یک ویژگی سازمانی شناخته شده و اکنون به اکسل 2016 اضافه شده است، از مهم‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود. در این مقاله، به بیان تعدادی از پرکاربردترین ویژگی‌های جدید اکسل می‌پردازیم.

این مطلب یکی از مقالات پرونده ویژه «آفیس 2016» است. برای دانلود کل پرونده ویژه اینجا کلیک کنید. 

ویژگی‌های جدید
همچون نرم‌افزارهایی که تاکنون مورد بررسی قرار دادیم، اکسل نیز به لطف ویژگی‌های قدرتمندی که به آن اضافه شده است، قدرتمندتر از گذشته در انجام وظایف‌ کاربران به آن‌ها کمک می‌کند. اما پرسش این است که ویژگی‌های جدید چه هستند؟

شش چارت جدید
مجازی‌سازی و ترسیم دقیق اطلاعات و آمار باعث می‌شود تحلیل مناسبی از داده‌ها به دست آید. در اکسل 2016، شش چارت جدید به‌صورت تعاملی با نرم‌افزارهای دیگر در خدمت کاربران قرار دارند. این چارت‌ها به شیوه بهینه‌سازی و کارآمد توانایی ارائه تصویر درست از آمارها را دارند. برای دسترسی به این چارت‌ها ابتدا به زبانه Insert بروید. در بخش Charts، نماد مربوط به این زبانه‌ها را مشاهده خواهید کرد (شکل 1). روش دیگری که دسترسی آسان به این چارت‌ها را امکان‌پذیر می‌سازد، با استفاده از گزینه Recommended Charts و انتخاب گزینه All Charts است. 

 شکل 1: چارت‌های جدید اکسل 2016

البته لازم به توضیح است این گزینه زمانی در اختیارتان قرار می‌گیرد که سلول‌های داده‌ای را در صفحه اکسل انتخاب کرده باشید (شکل 2).

 شکل 2: شش چارت جدید دید مناسبی از داده‌ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

به‌طور مثال، اگر چارت Stacked Column را در پنجره ظاهر شده انتخاب کنید، داده‌های انتخابی در دو ردیف اکسل به شیوه مناسبی سازمان‌دهی و به کاربر نشان داده می‌شوند (شکل 3).

 شکل 3: ساخت یافتگی از ویژگی بازر چارت‌های جدید به شمار می‌رود.

محاوره‌های کارآمد
قبل از آن‌که توانایی تجزیه و تحلیل داده‌ها را داشته باشید، ابتدا باید بتوانید به داده‌‌های تجاری خود دسترسی داشته باشید. اکسل 2016 همراه با یک سری از وظایف از پیش آماده در اختیار کاربران قرار گرفته است تا سرعت دسترسی و تبدیل داده‌ها افزایش یابد. این ابزارها به شما اجازه می‌دهند تا اطلاعات‌ شما همواره در هر مکانی که به آن‌ها نیاز دارید، در اختیار شما قرار داشته باشند. این قابلیت‌ جدید در گذشته تنها به‌صورت یک افزونه جداگانه و پیش ساخته به‌نام Power Query در اختیار کاربران قرار داشت، به‌ طوری که کاربران باید آن‌ را جداگانه دریافت می‌کردند. اکسل 2016 همراه با ویژگی جدیدی به‌نام Get & Transform  عرضه شده است. این ویژگی در زبانه Data و در قالب گزینه New Query در اختیار کاربران قرار دارد. ویژگی جدید به گونه‌ای در نظر گرفته شده است که استخراج داده‌ها از منابع مختلفی همچون فایل‌ها (Wrokbook، سی‌اس‌وی، اکس‌ام‌ال و متن)، بانک اطلاعاتی (اکسس، اس‌کیوال، اوراکل، بانک اطلاعاتی آی‌بی‌ام، PostgreSQL ،MySQL ،Sybase و Teradata)، آژر، منابع دیگر (وب، اکتیو دایرکتوری، Handoop ،Exchange و...) و محاوره‌های ترکیبی به دست آید (شکل 4).

 شکل 4: ابزار جدید به کاربر این توانایی را می‌دهد تا به‌راحتی داده‌های خود را از بانک‌های اطلاعاتی مختلف دریافت کند.

پیش‌بینی قدرتمندتر
در نسخه‌های قدیمی اکسل، تنها پیش‌بینی خطی یک متغیر بر اساس مقادیر قبلی آن متغیر در دسترس بود، اما در اکسل 2016 تابع Forecast توسعه یافته و توانایی پیش‌بینی بر مبنای Exponential Smoothing (از قبیلFORECASE.EST ) را دارد. این تابع تنها با یک کلیک ساده در دسترس کاربران قرار دارد. برای این منظور به زبانه Data بروید و در گروه Forecast گزینه Forecast sheet را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه مجازی‌سازی قدرتمندی از مجموعه داده‌ها ساخته می‌شود (شکل 5).

 شکل 5: تحلیل مناسب و کارآمد با ویژگی Forecastsheet

نقشه‌های سه‌بعدی
ابزار مجازی‌ساز سه‌بعدی جغرافیایی Power Map اکنون تغییر نام داده است و در اکسل 2016 به‌صورت پیش ساخته در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دارد. ابزار جدید اکنون 3D Maps نامیده شده است و همراه با دیگر ابزارهای مجازی‌ساز در زبانه Insert در کنار دیگر ابزارهای تجسم‌کننده قرار دارد (شکل 6).

 شکل 6: ابزار 3D MAP همراه با ابزارهای قدرتمند

بهبود عملکرد PivotTable
اکسل همواره به دلیل انعطاف‌پذیری و ابزارهای قدرتمند تحلیلی آن شناخته شده و نزد کاربران محبوب است. PivotTable یکی از این موارد است. این تجربه تحلیل قدرتمند همراه با اکسل 2010 و 2013 با معرفی ویژگی PivotTable و Data Model در اختیار کاربران قرار گرفت. این ابزارها این توانایی را دارند تا در سریع‌ترین زمان ممکن مدل‌های پیچیده‌ای از داده‌ها را تولید کنند و در سریع‌ترین زمان ممکن به محاسبه میلیون‌ها رکورد بپردازند. اما اکسل 2016 باز هم بهره‌وری و کارایی PivotTable را بهبود بخشیده است. در اکسل 2016 به‌جای آن‌که تمرکز بیش‌تری بر مدیریت داده‌ها داشته باشید، می‌توانید بر تحلیل دقیق‌تر داده‌ها متمرکز شوید. از جمله ویژگی‌های جدید اضافه شده به اکسل به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

Automatic relationship detection
اکسل 2016 می‌داند شما چه زمانی نیازمند تحلیل دو یا چند جدول هستید، به ‌طوری که این جداول را به یکدیگر پیوند می‌دهد و شما را از این موضوع آگاه می‌سازد. در نتیجه، دیگر به کشف و ساخت ارتباط میان جداول مورد استفاده برای مدل‌های داده‌ای Workbook نیاز نخواهد بود. 

Automatic time grouping
این ویژگی به شما کمک می‌کند، فیلد‌های مبتنی بر زمان (سال و ماه) را برای شناسایی خودکار و گروه‌بندی آن‌ها استفاده کنید. زمانی ‌که آن‌ها را با یکدیگر گروه‌بندی می‌کنید، به‌سادگی با کشیدن و رها کردن آن‌ها به PivotTable همه آن‌‌ها در تحلیل‌ها در دسترس خواهند بود. 

Creating, editing and deleting custom measures
ساخت، ویرایش و شناسایی مقیاس‌ها اکنون به‌طور مستقیم از درون فهرست فیلدهای PivotTable در دسترس کاربران قرار دارد. این ویژگی باعث می‌شود تا به میزان قابل توجهی در زمان صرفه‌‌جویی شود، به دلیل این‌که دیگر نیازی به زمان برای تحلیل‌ها وجود ندارد.

PivotChart drill-down buttons
به شما اجازه بزرگ‌نمایی و کوچک‌نمایی در ساختارهای سلسله مراتبی درون داده‌ها را می‌دهد.

Smart rename
ویژگی Smart rename به شما این توانایی را می‌دهد تا نام جداول و ستون‌ها را به مدل داده‌ای Workbook تغییر دهید. با هر تغییر اکسل 2016، جداول مرتبط و محاسبات روی Workbook را به‌طور خودکار به‌روزرسانی می‌کند. این به‌روزرسانی شامل همه فرمول‌های DAX و تمام برگه‌ها می‌شود (شکل 7).

 شکل 7: ویژگی‌های جدید افزوده شده به PivotTable

انتشار تحلیل‌های خود با استفاده از Power BI
یک گزارش زمانی به‌عنوان گزارشی کامل شناخته می‌شود که با افراد واجد شرایط به اشتراک گذاشته شده باشد. زمانی‌ که تحلیل‌های داده‌ای خود را کامل کردید، می‌توانید با استفاده از ابزار Power BI این گزارش را تنها با یک کلیک ساده با همکاران و گروه‌های کاری به اشتراک بگذارید. وقتی گزارشی با Power BI به اشتراک گذاشته شد، می‌توانید از مدل‌های داده‌ای برای ساخت سریع گزارش‌ها و داشبورد‌های تعاملی استفاده کنید (شکل 8).

 شکل 8: به اشتراک‌گذاری با Power BI در زبانه File و در گروه Share قرار دارد.

فرمت‌بندی سریع شکل‌ها
این ویژگی تعداد سبک‌های پیش‌فرض را با معرفی سبک Preset در اکسل افزایش می‌دهد (شکل 9).

 شکل 9: تم‌های مختلف سبک‌بندی

اضافه کردن تصاویر با جهت درست
با چرخش خودکار تصاویر، زمانی ‌که یک تصویر را در اکسل وارد کنید، تصویر به‌طور خودکار هم‌سو با چرخش دوربین در جهت درست قرار می‌گیرد. همچنین، بعد از آن‌که تصویری را اضافه کردید، به‌طور دستی می‌توانید مکان و زاویه دید تصویر را اصلاح کنید. 

Tell me
ویژگی Tell me در نوار ریبون اکسل 2016 کمک می‌کند تا در سریع‌ترین زمان ممکن به فرامین مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنید. ما عملکرد این کادر متنی را در مقاله‌های قبلی مورد بررسی قرار دادیم.

Insights
Smooth Lookup به دلیل این‌که ویژگی سراسری به شمار می‌رود، در نتیجه در همه نرم‌افزارهای مجموعه آفیس در اختیار کاربران قرار دارد. ارائه محتوای غنی و ساخت یافته به شما کمک می‌کند در کم‌ترین زمان ممکن محتوای مورد نیاز خود را در پانل Insights مشاهده کنید. 

Ink Equations
همان ‌گونه که پیش‌تر اشاره کردیم، Equations برای نوشتن دقیق‌تر معادلات ریاضی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر از یک دستگاه لمسی یا قلم لمسی استفاده می‌کنید، به‌راحتی توانایی نوشتن معادلات ریاضی را دارید. اکسل این توانایی را دارد تا معادلات نوشته شده را به متن تبدیل کند. البته اگر از یک دستگاه لمسی استفاده نمی‌کنید، ماوس راه‌حل دیگری در این زمینه به شمار می‌رود (شکل 10).

 شکل 10: تکنیک فرمول‌نویسی با Ink Equations از ابداع‌های جالب آفیس به شمار می‌رود. 

به اشتراک‌گذاری ساده
با کلیک روی دکمه Share، به‌سادگی توانایی به اشتراک‌گذاری صفحات گسترده را در شیرپوینت، وان‌درایو یا وان‌درایو ویژه کسب‌وکارها خواهید داشت. 

مجهز شده به ویژگی DLP
حفاظت از داده‌ها ویژگی ارزشمند سازمانی به شمار می‌رود. اکنون اکسل 2016 به ویژگی DLP (سرنام Data Loss Protection) تجهیز شده است. این ویژگی به گونه‌ای عمل می‌کند که یک اسکن بی‌درنگ را بر مبنای محتوا و مجموعه سیاست‌های از پیش تعریف شده روی داده‌های حساس (از قبیل شماره کارت‌های اعتباری، شماره تأمین اجتماعی و شماره حساب‌های مربوط به ایالات متحده) اجرا می‌کند. در نتیجه، دیگر نگرانی از بابت از دست رفتن داده‌ها نخواهید داشت. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟